Molitva kao središte života poginulog američkog novinara Jamesa Foleyja

Molitva kao središte života poginulog američkog novinara Jamesa Foleyja

Molitva nije bila samo izvor snage za američkog katoličkog novinara Jamesa Foleyja, kojeg su u Siriji ubili irački militanti, već je sada glavno uporište njegove obitelji i zajednice.

main-prayingtherosary-(1).jpg
Autor
EWTN/Laudato
Fotograf
therottengenius.blogspot.com
Objavljeno:
 
21.08.2014 10:54

„Vijest o Jamesovoj smrti sve nas je jako uznemirila, no obitelj i zajednica i dalje mole za njega otkada je nestao u prosincu 2012. To je obitelj koja stalno moli uz zdušnu potporu zajednice. Sada ih drži samo vjera“, rekao je biskup Peter A. Libasci koji je poznavao Foleyja.

Prije nekoliko dana, islamski džihadisti koji su okupirali dijelove Sirije i Iraka objavili su video snimku pogubljenja američkog novinara Jamesa Foleya, koji je otet u Siriji u studenom 2012. godine, u znak odmazde zbog američkih zračnih napada na militante Islamske države.

Foleyjevi roditelji John i Diane u izjavi medijima govorili su o svojoj vjeri i koliko se ponose sinom.

„Zahvalni smo Bogu na njemu i jako, jako se ponosimo njime“, rekla je Diane Foley. Dodala je kako mole Boga za snagu cijelo vrijeme Jamesova zatočeništva. Zahvalila je obitelji, župljanima i cijeloj zajednici na njihovim molitvama.

„Nije teško pronaći utjehu u ovim trenucima. Znamo da je u Božjim rukama i znamo da je činio Božje djelo. Sada trebamo puno hrabrosti i molitve da nastavimo živjeti bez njega“, rekao je otac John Foley kroz suze.

James Foley bio je šest tjedana u zatočeništvu u Libiji 2011. Tada je napisao pismo svojem katoličkom sveučilištu u Wisconsinu o tome kako se okrenuo molitvi, osobito molitvi krunice i da mu molitve obitelji i prijatelja daju snagu.

„Počeo sam moliti krunicu. Nju su često molile moja majka i baka. Izmolim 10 ZdravoMarija između svakog Očenaša na koljenima i to mi je pomoglo da ostanem pribran“, napisao je tada u pismu.

Kada mu je nakon dva tjedna dopušteno da nazove majku, ona mu je rekla da se mnogi mole za njega. Tada se zapitao jesu li mu snagu možda dale molitve drugih.

„Ako ništa drugo, molitva me dovela do slobode, jedne unutarnje slobode, a potom i čudesnog konačnog oslobođenja“, rekao je kasnije Foley.

Molitvama obitelji pridružila se i Bijela kuća. „Postoji zlo u svijetu i ponovno se moramo s time suočiti. ISIL je lice toga zla, prijetnja ljudima koji žele živjeti u miru i ružna uvreda miroljubivoj vjeri koju žele uništiti“, rekao je državni tajnik John Kerry.

„James Foley otišao je u najmračnija područja kako bi donio svjetlo istine. Bio je hrabar i odvažan i nikakva zamaskirana kukavica neće ukaljati nasljeđe ovog hrabrog Amerikanca koji je živio svoju novinarsku profesiju“, poručio je Kerry.

Biskupa Libascija smrt Jamesa Foleyja podsjeća na sv. Ivana Krstitelja.

„Samo mislim o tom mladom čovjeku koji je ukazivao na istinu, koji je ukazivao na to što se događa u Siriji i zbog čega trebamo biti oprezni. Kršćani sada trebaju ukazivati na Krista kao što je to činio Ivan Krstitelj. Budimo ujedinjeni u Kristu i sjetimo se tko nam ga je pokazao. Kršćanin mora uvijek znati da osveta nije naša. Milosrđe, koliko god bilo teško, naša je najvažnije poruka“, poručio je biskup.
 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Istinito, lijepo i dobro

Još iz rubrike: