Kako postići strpljivost u svakodnevnom životu?

Kako postići strpljivost u svakodnevnom životu?

Nekoliko je ključnih načina za rast u ovoj važnoj vrlini.

Autor
aleteia.org/laudato.hr/D.R.
Fotograf
latterdaysaintmag.com
Objavljeno:
 
05.03.2023 10:00

 

Svi smo se našli u situaciji kad smo dugo čekali u redu, bavili se djetetovim mukama, mrzovoljnim kolegama ili 'napornim' prijateljima, supružnicima... Svakog dana naše je strpljenje na kušnji. Kako to možemo poboljšati?

Prva osoba za koju moramo pokazati strpljenje jesmo mi sami. Ako ne možemo prihvatiti sebe takve kakvi jesmo, tada ne ćemo moći prihvatiti druge. Jedan se svećenik zapitao koliko je samo agresije usmjerene protiv drugih zapravo naš pokušaj da se suočimo sami sa sobom. Svi roditelji to iskuse kad im djeca odražavaju samu sliku vlastitih nedostataka.

1. Moli za strpljenje
Strpljenje prema sebi nije isto što i podleći prekomjernom popuštanju. To znači izvršiti Božju volju, jer sam Gospodin Isus Krist ima mnogo strpljenja. Da bismo stekli strpljenje, treba nam vremena da se otvorimo i budemo prosvijetljeni Duhom Svetim. Korisno je izgovoriti molitvu, pogotovo kad se osjećamo napeto, razdraženo ili iscrpljeno. U procesu molitve možemo steći mir, Božji mir koji nam omogućuje ljubazno i ​​strpljivo prihvaćanje sebe.

2. Glavni neprijatelj strpljenja 
Kao što svatko od nas zna, naši napori manje uspijevaju da budemo strpljivi kad ne funkcioniramo dobro. Stoga, budimo svjesni toga i uzmimo to u obzir. Svi smo lišeni sna, izloženi buci i stresu, pa moramo postati svjesniji da naše raspoloženje izravno ovisi o tim aspektima fizičkog stanja. Dakle, moramo naučiti kako se pravilno brinuti o sebi. Trebali bismo pokušati urediti navike spavanja, biti bolje organizirani te svaki dan rezervirati neko vrijeme za sebe kako bismo odahnuli, odmorili se i molili.

3. Strpljenje može biti zahtjevno
Strpljenje zahtijeva da radimo jednu po jednu stvar. Kad djeca uče hodati, ohrabrujemo ih da čine korak po korak i tako ih korak po korak naučimo putovati na veće udaljenosti. Kod nas je isto. Ništa se ne može postići odmah. Ako se neki napredak čini brzim i značajanim, to je često zato što je prethodno tiho pripremljeno, poput sjemena koje pada na zemlju i polako počinje rasti.

4. Strpljenje pokazuje povjerenje
Ponekad biti strpljiv znači nadati se protiv svake nade. Roditelji s djecom s invaliditetom često nam daju prosvjetljujući primjer toga. Prihvaćajući hodati rame uz rame sa svojom djecom, odbijajući biti poraženi, oni postižu ono nevjerojatno u situacijama u kojima su ponekad nemoćni najpoznatiji stručnjaci.

Biti strpljiv znači oprostiti ''sedamdeset puta sedam'', kao što je Bog oprostio nama. To je povratak nakon svakog pada, svake lažne nade. Kad se naše strpljenje uvelike stavlja na kušnju, obratimo se Onomu koji je izvor sve ljubavi, pa nam On može ponuditi blago strpljenja, što je ono što našoj djeci treba da rastu u radosti i sreći.
 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Istinito, lijepo i dobro

Još iz rubrike: