Zašto svećenici ubacuju komadić hostije u kalež?

Zašto svećenici ubacuju komadić hostije u kalež?

Iako je riječ o kratkoj radnji, simbolika koja se krije iza nje je duboka.

10.jpg
Autor
aleteia.org/laudato.hr/D.R.
Fotograf
aleteia.org
Objavljeno:
 
16.01.2020 21:24

Vjerojatno ste primijetili da tijekom mise svećenik nakon posvete i lomljenja hostije ubaci malen komadić u kalež s posvećenim vinom. To je tihi ritual, onaj koji se lako propusti jer se tako brzo događa. Iako je riječ o vrlo kratkoj radnji, simbolika iza nje je duboka, piše Aleteia.

Prema Nikolausu Gihru u knjizi 'Sveta žrtva mise', radnja stavljanja komadića hostije u kalež ima korijene u ranoj Crkvi te je običaj koji označava jedinstvo s papom i mjesnim biskupom.

Sudjelovanje u istoj svetoj žrtvi smatrano je znakom i zalogom crkvenog zajedništva. Uzajamno da bi to dokazali, pape i biskupi poslali bi drugim biskupima ili svećenicima dijelove posvećenih hostija koje bi potom ubacili u kalež i konzumirali. Ovaj je običaj postojao u Rimu do otprilike devetog stoljeća. Bio je to vidljiv i konkretan podsjetnik da su bili sjedinjeni s papom i biskupima svaki put kad su slavili misu.

Nadalje, neki povijesničari tvrde da je postojao i drugi običaj. Kako je posvećeni kruh bio mnogo veći, jedan od dijelova kruha bio je podijeljen u nekoliko manjih komadića te različito korišten. Bio je podijeljen nazočnima, poslan onima koji su bili odsutni ili bi se stavili u kalež na sljedećem euharistijskom slavlju. Prethodno posvećen kruh bio bi sačuvan i 'sjedinjen' s Predragocjenom Krvlju kako bi na jedan način predstavljao neprekidno nasljeđivanje Žrtve, kao i jedinstvo posljednje s sadašnjim slavljem. Zbog toga povjesničari vjeruju da su prije u kaležu bila dva komadića posvećene hostije; jedna od pape ili biskupa, a druga s prethodnog slavlja.

Simbolika ovog čina također ukazuje na jedinstvo Isusova tijela i krvi u posvećenoj hostiji, jer posvećeni kruh i posvećeno vino sadrže cjelokupnu Isusovu prisutnost, tijelo, krv, dušu i božanstvo.

Svakako, ova gesta podsjetnik je na to da je svako djelovanje svećenika na misi ukorijenjeno u dvije tisuće godina dugoj tradiciji, vrlo je promišljeno, što bi nas trebalo naučiti dubokim duhovnim istinama.

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Istinito, lijepo i dobro

Još iz rubrike: