Biskup Košić: Isusovo je prijestolje njegov križ

Dan susreta kršćanskih pokreta, zajednica i udruga s područja Sisačke biskupije održan je nedjelju, 25. studenoga u Sisku.

index.jpg
Autor
Stjepan Vego/Laudato/M.S.
Fotograf
Stjepan Vego
Objavljeno:
 
26.11.2018 09:35
Tom prigodom svečano Misno slavlje, u sisačkoj katedrali, za članove dvadesetak različitih pokreta predslavio je biskup Vlado Košić u zajedništvu s povjerenikom za pastoral crkvenih pokreta, zajednica i udruga vlč. Krešimirom Bulićem, generalnim vikarom mons. Markom Cvitkušićem i duhovnikom članova Malog tečaja kršćanstva ''Kursiljo“ vlč. Andrijom Vranom koji je prije Mise u Velikoj dvorani Pastoralnog centra ''Petar Žagmeštar“ katedralne župe održao predavanje na temu ''Doprinos pokreta pastoralu Crkve“.
 
U homiliji, obraćajući se okupljenim članovima pokreta i zajednica, biskup je istaknuo kako je blagdan Krista Kralja svega stvorenoga, lijepa prigoda za razmišljanje o zadaći koju im je Gospodin dodijelio kada ih je pozvao da u Njegovoj Crkvi budu nositelji onih aktivnosti koje predstavlja karizmu njihovog pokreta, zajednice ili udruge.
 
- I premda svi nemamo istu karizmu, niti nam je moguće da svi sve čine, ipak su osobite karizme poticaj i svima drugima, dapače čitavoj Crkvi da svi vjernici idu putem kojim hode i članovi crkvenih pokreta, zajednica i udruga. Naime, ne može biti nitko vjernik a da se ne moli, premda su molitvene zajednice preuzele dužnost da predvode tu djelatnost u Crkvi. Također i evangelizacijski djelovati trebaju svi članovi Crkve, jer to je ta misijska zadaća, naviještati Radosnu vijest svime, što je zadaća svakog kršćanina. I Caritas, tj. ljubav prema bližnjima, treba biti sastavnica života i rada svakog vjernika. Mogli bismo tako reći i da su svi naši pokreti i zajednice u Crkvi kao kvasac koji treba potaknuti sve da čitava Crkva ne zaboravi svoje temeljno poslanje i razvija sve sastavnice svoga poziva, poručio je biskup te dodao kako je ovo prilika da se zahvali svima koji se trude da u svojim zajednicama, pokretima i udrugama žive svoju vjeru i produbljuju svoje kršćansko poslanje te tako daju dragocjeni doprinos pastoralnom djelovanju Crkve, tj. naviještanju vjere i životu po vjeri.
 
U nastavku biskup je rekao kako blagdan Krista Kralja stavlja pred nas Riječ Božju koja izgrađuje.
 
- Odlomak iz Knjige proroka Daniela donosi nam proroštvo kako će Sinu čovječjem vječni Bog predati 'vlast, čast i kraljevstvo, da mu služe svi narodi, plemena i jezici. Vlast njegova vlast je vječna, nikada proći neće; i kraljevstvo njegovo vječno, nikada propasti neće'. To je govor o Kristu, Sinu Božjemu koji je postao i Sinom čovječjim, čije je kraljevstvo vječno. Doista, mnoga su zemaljska carstva i kraljevstva, mnogi vladari i zemaljski gospodari imali veliku moć, ali nisu trajali vječno. Samo je Kristovo kraljevstvo vječno jer je on nebeski Kralj. O tome govori danas Evanđelje po Ivanu u kojem Isus pred Pilatom govori: 'Kraljevstvo moje nije od ovoga svijeta...' U ovom odlomku je važno vidjeti kako je Kristovo kraljevstvo različito od zemaljskih kraljevstava. Njegovo kraljevstvo nije od ovoga svijeta. On je sam rekao: 'Znate da vladari narodima svojim gospoduju i velikaši njihovi drže ih pod vlašću (Mt 20,25). Među braćom neće biti tako (usp. Mt 20,26a). I tko hoće da među vama bude najveći neka vam bude poslužitelj (Mt 20,26b) … '
 
Razmatrao je i kako kada promatramo vladare ovoga svijeta, kraljeve i careve, uviđamo kako svi oni nose zlatne krune na glavi, a Krist je međutim bio okrunjen trnovom krunom. On koji je vođa i učitelj, prao je noge apostolima.
 
- On, koji je jedini pravi i vječni kralj 'nije došao da bude služen nego da služi i život svoj dade kao otkupninu za mnoge' (Mk 10,45). Isusovo je prijestolje njegov križ; on nema skupocjenih haljina, s njega su na križu svukli njegovo odijelo; on nema žezla u ruci, njemu su rimski vojnici stavili trstiku u ruke i udarali ga izrugujući ga: 'Zdravo, kralju židovski'. Na njegov je križ Pilat dao napisao: 'Isus iz Nazareta - Kralj židovski'. Premda je ta optužnica bila neistinita, jer Pilat ga je krivo osudio kao nekoga tko je rušio cara da bi sa preuzeo židovsko kraljevstvo, taj natpis na njegovu križu stoji do danas, u kraticama: INRI – Iesus Nazarenus Rex Iudeorum, i zapravo kaže istinu: Isus iz Nazareta jest kralj novog Izraela, Crkve koja okuplja sve narode, plemena i jezike, one koji njega slijede kao svoga učitelja i Spasitelja, rekao je biskup.
 
 
U nastavku je podsjetio na propovijed blaženog Alojzija Stepinca koju je izrekao u zagrebačkoj katedrali na blagdan Krista Kralja 1942. godine.
 
- Bl. Alojzije Stepinac na blagdan Krista Kralja 1941.u zagrebačkoj je katedrali poručio: 'Više nego ikada potrebni su danas čovječanstvu heroji Kristove ljubavi, da sagrade što je porušeno u ljudskim dušama; da izliječe, što je bolesno; da zaviju, što je ranjeno; da svežu, što je slomljeno; da utješe što je žalosno; da obrišu suze onima, što plaču. A tih je mnogo, neizmjerno mnogo danas po čitavom svijetu'. Budite vi glasnici te divne kršćanske ljubavi. Ona će vam biti najbolje svjedočanstvo pred Bogom, najbolja legitimacija pred svakim pravim čovjekom, najbolji radni program ne samo za ovu godinu, nego i za čitav život, zaključio je biskup.
 
Na kraju okupljenima se obratio i preč. Bulić koji je u ime svih okupljenih zahvalio biskupu na riječima podrške.

Fotogalerija
1
2
3

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Biskupije

Još iz rubrike: