Božićna poruka nadbiskupa Barišića: 'Obiteljski Božić u domu djeda i bake'

Naslov ovogodišnje Nadbiskupove božićne poruke je 'Obiteljski Božić u domu djeda i bake'.

5.jpg
Autor
smn.hr/laudato.hr/D.R.
Fotograf
smn.hr
Objavljeno:
 
20.12.2019 09:14
Splitsko-makarski nadbiskup i metropolit mons. Marin Barišić predstavio je svoju božićnu poruku medijima, u srijedu 18. prosinca, u Nadbiskupskom ordinarijatu u Splitu. Naslov ovogodišnje Nadbiskupove božićne poruke je 'Obiteljski Božić u domu djeda i bake'.

- Božićna radost koju nam javljaju nebeski glasnici: Bog čovjekom posta, zahvaća naša srca, a vidljiva je i po jaslicama u crkvama i u našim domovima. Obiteljske jaslice su čudesan znak divljenja pred Betlehemskim djetetom, kako ovih dana reče Petrov nasljednik. Sveti Franjo prvi je uprizorio rođenje Isusovo u Betlehemu sa živim jaslicama u mjestu Greccio. Tako, betlehemske jaslice imaju svoju dugu povijest. I jaslice u Betlehemu našega doma imaju značajnu obiteljsku tradiciju. Slavlje Božića u obitelji uvijek je radosno s djedom i bakom, a još radosnije kod djeda i bake. Okupljeni svi zajedno oko ognjišta djeda i bake, oko čudesnog znaka obiteljskih jaslica, i mi postajemo sudionici betlehemske stvarnosti, žive jaslice, dionici radosti neba i zemlje - rekao je mons. Barišić u uvodnom dijelu poruke.

Govoreći o Božiću kao kolijevci našega dostojanstva, Nadbiskup je ustvrdio kako naš odgovor na ljubav Božića treba biti ljubav i zauzetost prema čovjeku u nevolji i poteškoćama.

- Tako ostvarujemo novost Kraljevstva Božjega, ljubavi i pravde, mira i pomirenja u nama i među nama - nastavio je.

Osvrćući se na obiteljsku povezanost koja je duboko usađena u ljudsko biće pa i onda kad je život ispunjen poteškoćama, Nadbiskup je naglasio kako je obitelj potpuna tek kada uključuje djeda i baku – roditelje naših roditelja. Mons. Barišić je upozorio kako današnje društvene promjene najviše pogađaju osobe treće životne dobi.

- Društvu utemeljenom na profitu, zanimljivi smo samo ako smo proizvodno sposobni i korisni, ali odlaskom u mirovinu – retirement = povlačenje, izolacija – prijeti opasnost da, u kulturi odbacivanja i eliminacije, postanemo suvišni i potisnuti na periferiju kao teret zajednice. U mentalitetu tržišta rada, proizvodnje, profita i mladolikosti starije osobe olako postaju periferija. A nisu to zaslužili jer su nas uvelike zadužili. Vrijednost čovjeka ne mjeri se profitom, nego suobličenošću slici Božjoj u kojoj je utemeljeno njegovo dostojanstvo koje nikada ne može i ne smije izgubiti. Božić ga štiti - kazao je mons. Barišić.

Istaknuo je kako su starije osobe, djedovi i bake, bogatstvo obitelji i našega društva.

- Oni posjeduju ono što mi još nismo stekli: godine, iskustvo života i ljudsku mudrost. Djed i baka doista su bogatstvo, a ne teret; naše obiteljsko i društveno zlato. Oni nisu samo biološki kontinuitet života, nego i svjedoci koji nam prenose duhovne i moralne vrijednosti, identitet, smisao i nadu života - dodao je Nadbiskup, pojasnivši kako je i Isus rastao na koljenima svoga djeda Joakima i svoje bake Ane koji su uzor strpljivosti, razboritosti i pouzdanja u Božju providnost.

Mons. Barišić je kazao i kako Isus ne dopušta da djedovi i bake postanu periferija obiteljskog i društvenog života.

- Betlehemsko Dijete nas upozorava: 'Dakako, poštuj oca i majku, ali poštuj i djeda i baku, roditelje svojih roditelja, da dugo živiš i da ti dobro bude na zemlji'. Jer oni nam svjedoče humanost bez interesa, uspjeh bez zavisti; žele da njihovi unuci budu dobri ljudi, pravedni, pošteni, solidarni i u životu ostvare više nego što su oni postigli - konstatirao je.
 

Nadbiskup Barišić je istaknuo kako su unuci advent života – radost i nada djeda i bake te kako odnos unuka s djedom i bakom izražava ogledni primjer generacijske solidarnosti.

- Kako je blagoslovljeno ovo zajedništvo čudesnim spojem mudrosti, spontanosti, strpljivosti i ljepote života jedne generacije koja započinje životni put i druge koja je bogata, ne samo brojem godina, nego i iskustvom života - rekao je mons. Barišić.

 

Osvrnuo se i na ovogodišnji zbornik Katehetskog ureda, kazavši da u zborniku 'Na koljenima djeda i bake' mladi naraštaj želi reći da obitelj kao živi organizam, koji se proteže kroz prostor i vrijeme, uključuje i djeda i baku. Kazao je da pored sigurnosti očeva ramena i nježnosti majčina zagrljaja, djeca ulazeći u obiteljsko zajedništvo, u svome odrastanju trebaju koljena svoga djeda i svoje bake, da bi na tim korijenima mogli rasti, cvasti i plodove donositi.
 
- Braćo i sestre, sretan Božić Vama, svim obiteljima i svim ljudima dobre volje. Prije svega, sretan Božić osobama treće životne dobi, djedovima i bakama. U Božićnoj radosti, želim svim unukama i unucima da budu na ponos svojih djedova i baka, očeva i majki. A svim djedovima i bakama, bilo doma u obitelji ili po domovima, s betlehemskim Djetetom želim radosne dane i blagoslovljene godine u društvu svojih unukâ, a u zajedništvu Emanuela - Boga s nama. Amen - zaključio je.
 
Nakon predstavljanja poruke, Nadbiskup se s novinarima podružio uz sok i kolače, darovavši im zbornik učeničkih radova 'Na koljenima djeda i bake'.

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Biskupije

Još iz rubrike: