Duhovno-studijsko putovanje đakona u Bosnu i Hercegovinu

U sklopu programa Đakonske pastoralne godine, što ga priređuje Nadbiskupijski pastoralni institut u Zagrebu, održano je od 21. do 25. travnja duhovno-studijsko putovanje u Bosnu i Hercegovinu.

download-(16).jpg
Autor
Dario Prskalo/Laudato/M.S.
Fotograf
Dario Prskalo
Objavljeno:
 
27.04.2018 09:14

Trideset tri đakona Zagrebačke i Zadarske nadbiskupije, Varaždinske, Sisačke i Bjelovarsko-križevačke biskupije, Murskosoboške biskupije, Vojnog ordinarijata u Republici Hrvatskoj, Hrvatske franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda iz Zagreba, Hercegovačke franjevačke provincije Uznesenja BDM, Provincije franjevaca trećoredaca glagoljaša sv. Jeronima, Hrvatske pokrajine Družbe Isusove, Hrvatske salezijanske provincije sv. Ivana Bosca i đakon Benediktinskog samostana sv. Kuzme i Damjana, posjetila su pod vodstvom prof. dr. sc. Josipa Šimunovića ravnatelja Nadbiskupijskoga pastoralnog instituta i voditelja Đakonske pastoralne godine i Darija Prskala tajnika Nadbiskupijskoga pastoralnog instituta središta crkvenoga života u susjednoj zemlji.

Prvoga dana putovanja đakoni su posjetili trapističku opatiju "Marija Zvijezda" u Banja Luci o čijoj povijesti je đakone upoznao otac Tomislav Topić. Đakoni su se zatim susreli se s banjolučkim biskupom mons. dr. Franjom Komaricom koji je goste upoznao s ranijom i nedavnom prošlošću svoje biskupije. U nastavku putovanja đakoni su posjetili svetište vrhbosanske nadbiskupije sv. Ivana Krstitelja u Podmilačju kod Jajaca, a u večernjim satima sudjelovali na euharistijskom slavlju s narodom u župi Sv. Obitelji na Kupresu gdje im je domaćin bio župnik Tomislavom Mlakić i vlč. Ivan Mršo koji je s đakonima boravio i u Sarajevu. Prvi dan duhovno-studijskog putovanja završen je dolaskom u Duhovni centar – ''Karmel sv. Ilije“ na Buškom jezeru.

Drugoga dana putovanja đakoni su posjetili franjevački samostan i župu Sv. Mihovila Arkanđela u Tomislavgradu gdje su u sklopu nedjelje Dobroga Pastira sudjelovali na misnom slavlju u sklopu kojega su dvojica đakona govorila o svome duhovnom pozivu. O župi i samostanu goste su upoznali župnik fra Slaven Brekalo i gvardijan fra Sretan Čurćić. U popodnevnim satima đakoni su posjetili franjevački samostan Rama – Šćit u kojem ih je o životu u ramskom kraju, samostanu na Šćitu, etnografskom muzeju i uređenom dvorištu sa skulpturama poznatih umjetnika upoznao župnik fra Andrija Jozić. Dan je završio dolaskom u  Duhovno-obrazovni centar ''Emaus“ Caritasa Mostarsko-duvanjske biskupije u Potocima kod Mostara.

Trećeg dana putovanja đakoni su posjetili franjevački samostan i župu Uznesenja BDM na Širokom Brijegu gdje su pod vodstvom fra Vendelina Karačića razgledali crkvu, riznicu i franjevačku galeriju. Fra Vendelin posebno je goste upoznao s mučeništvom hercegovačkih franjevaca. Franjevački samostan i župa Humac kod Ljubuškog bili su sljedeća postaja putovanja. Na Humcu su đakoni, pod vodstvom gvardijana fra Daria Dodiga, razgledali novoobnovljenu staru kao i sadašnju župnu crkvu, obišli zbirku umjetnina ''Majka“ i samostanski muzej. Nakon obilaska starog grada u Mostaru, đakoni su posjetili franjevački samostan i župnu crkvu sv. Petra i Pavla u Mostaru gdje ih je primio provincijal Hercegovačke franjevačke provincije Uznesenja BDM fra Miljenko Šteko, a đakone je s poviješću provincije upoznao fra Ante Marić koji ih je proveo kroz crkvu i samostan te pokazao samostansku knjižnicu s vrlo vrijednim fondom knjiga. U predvečerje, mostarsko–duvanjski biskup i apostolski upravitelj trebinjsko–mrkanski, mons. dr. Ratko Perić primio je đakone u kripti katedrale i s njima slavio euharistiju u katedrali Marije Majke Crkve.
 
Četvrtog dana, đakoni su svoje putovanje nastavili boravkom u Sarajevu. U samostanu sv. Antuna Padovanskoga na Bistriku đakone je u ime provincijala Franjevačke provincije Sv. Križa – Bosne Srebrene primio fra Ivan Šarčević. Pod vodstvom prof. Leonarda Valente đakoni su razgledali staru povijesnu jezgru Sarajeva i druge znamenitosti Sarajeva. Vrhbosanski nadbiskup metropolit, kardinal Vinko Puljić predvodio je euharistijsko slavlje u sarajevskoj katedrali na kojem su sudjelovali đakoni, a poslije mise kardinal je đakone primio u vrhbosanskom ordinarijatu. Kardinal Puljić predstavio je đakonima prigodnom prezentacijom stanje katoličke crkve u Bosni i Hercegovini od 1991. do 2017. godine. U drugom dijelu susreta đakoni su imali prigodu postaviti pitanja kardinalu Puljiću vezano za teme koje ih zanimaju. U večernjim satima đakoni su u KŠC-u ''Sv. Josip“, u kojem su bili smješteni za vrijeme boravka u Sarajevu, imali susret s pomoćnim vrhbosankim biskupom, dr. Perom Sudarom koji je đakone pobliže upoznao sa sustavom katoličkih školskih centara za Europu u Bosni i Hercegovini.
 
Zadnjeg dana duhovno-studijskog putovanja đakoni su pod vodstvom vlč. Ljube Zelenike pogledali prostore KŠC-a ''Sv. Josip“, a u samostanskoj crkvi Kraljice svete krunice sestra Antonela Rašić, redovnica Družbe kćeri Božje ljubavi i poglavarica samostana sv. Josipa u Sarajevu upoznala je đakone s poviješću crkve i životu blaženih Drinskih mučenica.
 
U crkvi sv. Alojzija Gonzage u KŠC ''Petar Barbarić“ u Travniku đakoni su sudjelovali na euharistijskom slavlju koje je predvodio Željko Marić, rektor Nadbiskupskog sjemeništa. U prigodnoj homiliji vlč. Marić đakone je upoznao s životom i vjerničkim čašćenjem Sluge Božjega Petra Barbarića. Svetište sv. Leopolda Bogdana Mandića u Maglaju bila je predzadnja postaja  putovanja gdje je đakone dočekao župnik i upravitelj svetišta vlč. Josip Jelić koji je govorio o nastanku i životu župe, posebno nakon katastrofalne poplave 2014. godine u kojoj je stradalo i samo svetište, a s đakonim je u crkve izmolio i pobožnosti u čast sv. Leopoldu. Posljednja točka putovanja bila je franjevački samostan i župa sv. Marka na Plehanu kraj Dervente gdje su đakoni s franjevcima i okupljenim vjernicima molili Večernju. O svetištu i životu katolika u derventskom kraju đakonima su govorili župnik i gvardijan fra Anto Tomas i dekan derventskog dekanata i župnik u župi Uznesenja Blažene Djevice Marije u Koraću, fra Ivan Marić.
 
Svrha duhovno-studijskog putovanja đakona u Bosnu i Hercegovinu je upoznavanje sa situacijom Crkve i tamošnjih katolika, a imajući u vidu činjenicu kako priličan broj vjernika u župama u kojima đakoni vrše svoj praktikum ili će u njima kasnije kao svećenici pastoralno djelovati potječe upravo iz Bosne i Hercegovine.
 
 

Fotogalerija
download-(14)
download-(15)
download-(17)

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Biskupije

Još iz rubrike: