Zaključena proslava 100 godina Vojske Bezgrješne

Svečano euharistijsko slavlje u župnoj crkvi Sv. Antuna Padovanskoga na Svetom Duhu u Zagrebu na svetkovinu Bezgrešnog začeća BDM, 8. prosinca, predvodio je provincijalni ministar Hrvatske provincije sv. Jeronima franjevaca konventualaca fra Josip Blažević.

vb.jpg
Autor
IKA/Laudato/K.P.
Fotograf
sv-antun.hr
Objavljeno:
 
09.12.2017 10:23

Time je zaključena i provincijska proslava 100. obljetnice Vojske Bezgrešne. Sama svetkovina Bezgrešne na poseban se način slavi u Redu franjevaca konventualaca, a na Svetom Duhu ima tradiciju od 1934. godine, kada je o svetkovini euharistijsko slavlje predvodio tadašnji nadbiskup koadjutor Alojzije Stepinac.

Uvodeći u slavlje provincijal Blažević naglasio je kako Bog u svojoj svemoći nije mogao stvoriti ljepše i uzvišenije stvorenje od Bezgrešne Djevice Marije koju nije dotakao nikakav grijeh. „Svi mi koji smo iskusili grijeh utecimo se njezinu zagovoru, u našim životima prihvatimo Isusa kako ga je ona prihvatila", pozvao je vjernike.

U homiliji se osvrnuo na misno čitanje o korijenu grijeha. „Bog najprije pristupa muškarcu, i pita ga zašto se skriva, a skrivanje, bijeg od Boga, prva je posljedica svakoga grijeha. Njegov odgovor nije kršćanski u današnjem smislu riječi, a k tomu muškarac na sebe ne uzima odgovornost, već pokazuje na ženu - kriva je žena koju si mi ti dao. Potom Bog pristupa ženi, ali ni ona ne priznaje grijeh, već optužuje zmiju. Svi smo mi u grijehu, a krivnju prebacujemo na druge. A ono što danas slavimo je Bezgrešna, ona jedina koje se grijeh nije dotaknuo, o čemu govori sv. Pavao u Poslanici Efežanima. Propovjednik je podsjetio kako nas je Bog od postanka svijeta predodredio da budemo njegova djeca, no pali smo u grijeh, a ostala je jedino Ona čiji je sav život bio neopozivi „da" Bogu, „ jer svi naši odgovori Bogu su ograničeni i uvijek s onim 'ali', uz mogućnost opoziva, uz naše uvjete, a Ona bezuvjetno prihvaća naum koji je Bog promislio. Tako na prvim stranicama Biblije nalazimo navještaj o njoj kao onoj koja će satrti glavu zmiji i roditi onoga koji će biti Spasitelj". Govoreći pak o odlomku iz Lukina evanđelja o navještaju, Blažević je podsjetio kako je Benedikt XVI. za te retke rekao da njima počinje kršćanstvo. „Kršćanstvo počinje anđelovim navještenjem, s radosnom viješću koju je anđeo navijestio Mariji i na koju je ona rekla neopozivi 'da', 'neka mi bude po riječi tvojoj'" rekao je, te dodao „a na nama je da njezinu vjeru otkrivamo, a napose nasljedujemo".

Marija koja je na nebo uznesena „ne miruje", već „intervenira", zauzima se za nas. U tom je kontekstu podsjetio na bezboštvo, zatiranje svega što je sveto uslijed prosvjetiteljstva i Francuske revolucije, „a onda se upravo u Parizu kada se vjerovalo da će razum istjerati Boga 1830. javlja Bezgrešna sv. Katarini Laboure i daje joj nalog da izradi čudotvornu medaljicu. Nedugo nakon toga, 1846. u francuskim Alpama u La Salettu opet se ukazuje plačući i poziva na obraćenje, na pokoru, upozorava svijet na vlastito samouništenje. Malo nakon toga, 1858. u Lurdu objavljuje se kao Bezgrešno začeće, a ukazanja u Fatimi novim porukama, pozivima i novim izazovima predstavlja puninu. Tu se susrećemo sa sv. Maksimilijanom Kolbeom i njegovim viđenjem Bezgrešne". Podsjetio je na dvije krune koje je Kolbe primio, te istaknuo da „tu dolazi do izražaja ono što je došlo do izražaja u Bezgrešnoj i u samome Sinu Božjemu: preobilje dragovoljnosti. Kolbe se predaje u ruke Bezgrešnoj i pokreće novi val oduševljenja za nju, Vojsku Bezgrešne".

Na kraju homilije Blažević je podsjetio kako je ova godina proslave 100. obljetnice od osnivanja Vojske Bezgrešne u Hrvatskoj obilježena raznim događajima, a osobito je istaknuo prevođenje na hrvatski jezik Kolbeovih spisa koji „nam ostaju kao izvor novih nadahnuća i poticaj da se nanovo oduševimo ljubavlju prema Bezgrešnoj".

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Biskupije

Još iz rubrike: