"Istraživanje istine nije premetanje kostiju"

„Istraživanje istine nije premetanje kostiju kako tvrde neki političari, nego je to izraz humanosti“, istaknuo je predsjednik HBK nadbiskup Marin Srakić na otvorenju znanstvenog skupa "Hrvatski mučenici iz vremena komunističke vladavine", dodavši da mlade generacije imaju pravo na istinu. „Treba žaliti žrtve Jasenovca i Auschwitza, ali ni druge jame se ne smiju preskočiti“, poručio je.

srakich2.jpg
Objavljeno:
 
26.04.2012 00:00

Međunarodni znanstveni skup "Hrvatski mučenici iz vremena komunističke vladavine" započeo je u srijedu, 25. travnja, u zgradi Hrvatske biskupske konferencije, a organizatori skupa su zajednička Komisija za hrvatski martirologij biskupskih konferencija Hrvatske i Bosne i Hercegovine, Hrvatski institut za povijest i Institut društvenih znanosti Ivo Pilar.

U ime Hrvatske biskupske konferencije skup je pozdravio njezin predsjednik nadbiskup đakovačko-osječki Marin Srakić. U pozdravnom govoru istaknuo je da je hrvatski narod krajem Drugog svjetskog rata ušao u doba osvete, a žrtve te osvete likvidirane su bez suda.

„Narodna vlast neprijatelje je označila kao 'popove i kulake', a neprijatelji su postali svi oni koji su nešto značili u tadašnjem društvu.“

 Nadbiskup Srakić istaknuo je da biskupske konferencije Hrvatske i BiH, zajedno sa svim provincijalima redovničkim provincija podupiru istraživanje poslijeratnih zločina.

„Istraživanje istine nije premetanje kostiju kako tvrde neki političari, nego je to izraz humanosti. Treba žaliti žrtve Jasenovca i Auschwitza, ali ni druge jame se ne smiju preskočiti. Mlađe generacije imaju pravo na istinu, jer kao što je Isus rekao, istina će vas osloboditi.“

Nadbiskup je izrazio želju da se i zakonski regulira istraživanje komunističkih žrtava.

U ime Ureda za pronalaženje, obilježavanje i održavanje grobova žrtava komunističkih zločina nakon Drugog svjetskog rata, govorio je dr. Andrija Hebrang, predsjednik Upravnog vijeća Ureda. U govoru je istaknuo važnost pronalaska i obilježivanja grobova žrtava komunizma, dodavši da su se tom temom do sada bavili samo Crkva i pojedini povjesničari.

„Sve druge postkomunističke zemlje su to učinile, a Hrvatska još uvijek nije. Nevina je svaka žrtva koja nije imala pravo na suđenje. Nakon donošenja Zakona o pronalaženju, obilježavanju i održavanju grobova žrtava komunističkih zločina nakon Drugog svjetskog rata, Ured je zaživio i usko surađuje s Crkvom.“

Dr. Hebrang posebno se zahvalio gospićko-senjskom biskupu Mili Bogoviću na suradnji, rekavši da Ured i Crkva zajedno nadoknađuju gotovo 70 godina zanemarivanja.

U ime Hrvatskog instituta za povijest, govorila je dr. Jasna Turkalj, ravnateljice Instituta. Među ostalim naglasila je da joj je drago da biskupske konferencije potiču znanstveni pristup toj temi.

„Institut se sustavno bavi žrtvama rata i poslijeraća, te ima za cilj pojedinačni popis svih žrtava toga doba, a do sada je sakupljeno oko 500.000 imena. Neki se nažalost uporno trude poniziti rezultate istraživanja, a žrtve imaju pravo na spomen i sjećanje“, rekla je dr. Turkalj.

Uvod u rad i u znanstveni skup dao je gospićko-senjski biskup Mile Bogović, predsjednik Komisije za hrvatski martirologij.

„Pokojni papa Ivan Pavao II. vidio je mučenike kao blago prošlosti te je pozvao sve narode da popišu svoje mučenike, o čemu je govorio i prilikom beatifikacije kardinala Alojzija Stepinca,“ podsjetio je biskup Bogović.

Biskup je rekao da su svi mučenici žrtve, premda nisu sve žrtve mučenici.

Kao primjer žrtava komunizma naveo je uhićene građane Senja, koje su u kolovozu 1943. partizani strijeljali, a koji premda su znali da idu u smrt nisu proklinjali svoje progonitelje nego pozivaju na molitvu Bogu i ljubav prema bližnjemu.

„Izgradnja Crkve hrvatskih mučenika na Udbini je odgovor pokojnom Papi. Biskup Bogović pozvao je na izgradnju svehrvatskog groba za sve nepokopane žrtve na mjestu negdašnje Crkve sv. Marka Groba u Podudbini. Zajednička Komisija nastala je zato što o žrtvama nitko nije govorio. Prioritet je istražiti novije žrtve, one iz komunizma.“

Biskup Bogović naglasio je važnost suradnje s povjesničarima, pa baš zbog toga je organiziran i ovaj znanstveni skup. Komunizam ne samo da je oduzimao živote, nego oduzimao i pravo na grob. Koliko je promidžba jaka protiv žrtava, svjedoči i malobrojnost postupaka za proglašenje mučenika. Pred istraživačima stoji veliki posao, zaključio je biskup Bogović.

Izvor: IKA

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: