Crkva Sv. Stjepana u Pustijerni predana Dubrovačkoj biskupiji

Njezina uporaba neće biti ista kao kad je građena za sakralnu uporabu u kojoj su preci molili Božju pomoć po zagovoru sv. Stjepana, a dijelom je bila i mjesto ukopa, nego će ubuduće služiti kao mjesto za različita kulturna događanja i prezentaciju brige Dubrovnika za njegovu baštinu.

114.jpg
Autor
IKA/Laudato/J.B.
Fotograf
IKA
Objavljeno:
 
19.10.2017 15:51

Društvo prijatelja dubrovačke starine predalo je u četvrtak 19. listopada ključeve crkve Sv. Stjepana u Pustijerni u Dubrovniku dubrovačkom biskupu Mati Uziniću. Uime DPDS-a ključeve ove crkve bez krova čiji ostaci su sada sačuvani od daljeg propadanja, u samoj crkvi biskupu je predao predsjednik Društva Niko Kapetanić. Nazočnima su se obratili i tajnik Društva Tiho Orlić, predsjednik Gradskog vijeća Grada Dubrovnika Marko Potrebica te uime Nadzornog odbora Društva Zoran Zec.

Predsjednik Kapetanić predstavio je obnovljeni sakralni objekt, rekavši kako on spada u najstarije crkvice u Dubrovniku i pamti povijest grada, istina ne od samih početaka, ali posljednjih 1200 godina postojanja. Crkva je bila u takvom stanju da je trebala hitna obnova kako bi se spasila što je Društvo prepoznalo i odlučilo pomoći. Kapetanić je također rekao kako Društvo ove godine obilježava 65 godina postojanja te spomenuo što je sve u ovoj godini obnovilo te najavio dogodine završetak obnove još jedne crkve, a to je crkve Gospe od Karmena.
Biskup Uzinić zahvalio je Društvu te nastavio kako ova crkva ima svoju prošlost, ali i svoju budućnost. Njezina uporaba neće biti ista kao kad je građena za sakralnu uporabu u kojoj su preci molili Božju pomoć po zagovoru sv. Stjepana, a dijelom je bila i mjesto ukopa, nego će ubuduće služiti kao mjesto za različita kulturna događanja i prezentaciju brige ovog Grada za njegovu baštinu. Izrazio je nadu da će s Društvom i dalje nastojati obnavljati razne objekte koji pripadaju Dubrovačkoj biskupiji, a koji imaju i svoju kulturnu vrijednost.

Predsjednik GV Potrebica pozdravio je nazočne uime dubrovačkog gradonačelnika Mate Frankovića i Grada Dubrovnika te je istaknuo važnost i potrebu Društva u Dubrovniku upravo kroz primjer obnove ove povijesne crkve jer 'tko zna kada bi je politika stavila na mjesto prioriteta za obnovu'. Pohvalio je suradnju svih na ovom objektu te zaključio kako tako mogu raditi i male i velike objekte na dobrobit stanovnika.

Zec je rekao kako Društvo i na ovom primjeru pokazuje kako ono ispunjava svoju osnovnu zadaću čuvanja, obnove i zaštite spomeničke baštine ne samo na području Grada i okolice nego i cijelog područja bivše Dubrovačke Republike, dok je Tajnik Orlić rekao je kako je ovo važan objekt za povijest Dubrovnika te istaknuo dobru suradnju s vlasnicima crkve Dubrovačkom biskupijom.

Crkva Sv. Stjepana u Pustijerni važan je spomenik u Dubrovniku i zbog toga što su u njoj su nekada bile pohranjene relikvije svetaca, a uz nju se veže legenda da se tu svećeniku Stojku 972. godine ukazao sv. Vlaho, nakon čega je svetac uzet za zaštitnika Dubrovnika. Obnova crkve započela je 2010. godine, a cijeli projekt koštao je nešto manje od 3 milijuna kuna.

Crkva Sv. Stjepana u Pustijerni je romanička crkva, a posljednja istraživanja pokazuju da je bila izgrađena vjerojatno krajem 8. stoljeća te da je bila iste širine kao današnja. Utvrđeno je i da je apsida imala pravokutni oblik te da je to bila vjerojatno jednobrodna crkvica bez kupole. Na podu je ostavljen tlocrt tako da posjetitelji mogu zamisliti kakva je to bila crkva. Uz crkvu se veže legenda o kraljici Margariti i kralju Stjepanu.

Crkvu Sv. Stjepana spominje u 10. stoljeću bizantski car Porfirogenet. Naknadno je proširena, a nakon Velike trešnje 1667. godine bila je teško je oštećena te se više nije obnavljala. Društvo prijatelja dubrovačke starine konzerviralo je, te iz statičkih razloga, djelomično rekonstruiralo ostatke zidova crkve, a na pod je vraćeno kameno popločenje. Napravljena su i obimna arheološka istraživanja.

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: