Fra Drago Brglez: Ljudi se još i danas sa strahom prisjećaju na komunističke zločine

Naglasio je kako i danas postoji veliki strah među preživjelim ljudima, te kako ni danas ne vole ulaziti u razgovore o tim temama. Dodao je kako u vrijeme komunizma o tome nisu pričali ni članovima svoje obitelji, jer su se bojali da se to ne proširi.

drago_brglez.jpg
Autor
Laudato/D.T.
Fotograf
Laudato
Objavljeno:
 
04.06.2020 23:53
U emisiju 'Izdvojeno' gostovao je fra Drago Brglez, inicijator gradnje Spomen crkve Muke Isusove u Macelju. Kazao je kako se ovom temom počeo baviti oko 2000. godine.
 
- Najviše sam saznao o preživjelih sudionika križnoga puta. Nešto sam saznao i od domaćih ljudi, koji su živjeli na tom prostoru, koji su sa strahom i čudnim držanjem pokušavali izbjegavati tu temu – rekao je fra Brglez.
 
Naglasio je kako i danas postoji veliki strah među preživjelim ljudima, te kako ni  danas ne vole ulaziti u razgovore o tim temama. Dodao je kako u vrijeme komunizma o tome nisu pričali ni članovima svoje obitelji, jer su se bojali da se to ne proširi. Fra Drago Brglez govorio je i o tome kako je izgledao proces izgradnje grobnice i spomen crkve. 
 
- Ekshumirane kosti pobijenih u maceljskoj šumi dugo su ležale na patologiji u Zagrebu. Tada je  odlučeno vratiti kosti u Macelj. Prvo smo 2004. godine počeli graditi grobnicu. Ukop je bio godinu kasnije. Nakon toga smo izgraditi spomen crkvu Muke Isusove, a uz tu crkvu naprali smo križni put s brončanim figurama. Također uz crkvu smo izgradili i spomen sobu s osobnim stvarima koje su pronađene po jamama – objasnio je fra Drago Brglez. 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: