Glas Koncila pedeset godina istinito progovara o društvenoj zbilji

Na spomendan Male Terezije od Djeteta Isusa zaštitnice Glasa Koncila, u utorak, 1. listopada 2013., proslavljen je zlatni jubilej Glasa Koncila. Naime, 50 godina Glasa Koncila povezano je s Drugim vatikanskim koncilom, jer je upravo taj katolički tjednik hrvatski plod tog koncila. Naime, Glas Koncila svoj naziv duguje „Glasu s Koncila“, jer je kao bilten izvještavao o Drugom vatikanskom koncilu.

gk_gl.jpg
Autor
Laudato
Fotograf
Laudato
Objavljeno:
 
02.10.2013 00:47

U razgovoru za Laudato.hr glavni urednik i v.d. direktora Glasa Koncila mons. Ivan Miklenić istaknuo je kako je Glas Koncila uvijek bio društveno relevantan list iako je katolički medij.

„Za razliku od drugih glasila Crkve, Glas Koncila nije ostao u getu Crkve pa čak ni u vrijeme komunizma, a kamoli nakon demokratskih promjena. Naime, Glas Koncila je upravo tada shvatio da za njega nema tabu tema. Vjera treba osvjetljavati sva područja čovjekova života i kao vjerski list ima što reći o društvenim zbivanjima iz perspektive Crkve.“

Kako je pojasnio, Glas Koncila uvijek je tražio sugovornike koji su stručnjaci i kojima je stalo do općeg dobra te je uspio govoriti istinu dok su drugi mediji šutili.

„Glas Koncila i danas sudjeluje u javnom dijalogu. Nažalost, često ga se marginalizira i samo se o njemu priča kada se dotiče političkih zbivanja. Smatram da je govor o mnogim drugim temama  važan te da otvaramo nove teme“, poručio je mons. Miklenić.

Zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić govoreći na misi u katedrali u povodu nacionalne proslava zlatnog jubileja Glasa Koncila podsjetio je kako je ovaj katolički list kao glas Crkve - koja je bila isključena iz javnosti - uspio za vrijeme komunističkog totalitarizma ostati jedini slobodni list na koji državna vlast nije izravno utjecala, uz cijenu zapljena, poziva na obavijesne razgovore, sudske tužbe i ostale provokacije kojima su sustavno bili izloženi urednici i djelatnici Glasa Koncila.

„U sadašnjem vremenu kada medijske slobode dolaze u pitanje, što se manifestira da posebice mediji postaju poligoni, vježbališta za agresivno nametanje ideologija čije su žrtve istina, čovjek i društvo u cjelini, Glas Koncila pozvan je da bude lučonoša koji na vidjelo donosi istinu“, poručio je kardinal Bozanić u propovijedi nadodajući neka zlatni jubilej bude poticaj za godišnje organiziranje dana katoličkog tiska kako bi se što bolje upoznalo i što više podupiralo katolički tisak u našoj crkvenoj i društvenoj stvarnosti.

Akademski čin proslave 50. obljetnice Glasa Koncila održan je potom u dvorani „Vijenac“. Prigodne govore održali su kardinal Bozanić, provincijal Hrvatske franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda fra Željko Železnjak i dekan Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu dr. Tonči Matulić.

U svom je govoru kardinal Bozanić podsjetio na same početke Glasa Koncila te njegove duhovne začetnike o. Zorislava Lajoša i o. dr. Bonaventure Dude koji je bio prisutan na proslavi 50 godina Glasa Koncila. Kardinal Bozanić nazvao je fra Bonaventuru i Živka Kustića, bivšeg urednika Glasa Koncila, svjedocima jednog vremena te im zahvalio na njihovoj predanosti radu u Glasu Koncila tih turbulentnih godina za vrijeme komunizma.

Provincijal Hrvatske franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda fra Željko Železnjak govorio je također o počecima Glasa Koncila, kada se u franjevačkom samostanu na Kaptolu pisao, uređivao i kopirao katolički bilten.

Kako je istaknuo, franjevački su bogoslovi bdjeli uz radio, slušali program Vatikanskog radija, snimali i prepisivali emisije, a sve pod uredničkom palicom velikoga koncilskog oduševljenika o. Zorislava Lajoša, odgojitelja mladih franjevaca.

Fra Železnjak je naglasio kako su franjevci kasnije morali napustiti rad na biltenu i predati ga zagrebačkoj nadbiskupiji kako bi potom „Glas Koncila“ izrastao u kvalitetni katolički tjednik.

Dekan Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu dr. Tonči Matulić zahvalio se svim djelatnicima Glasa Koncila na predanom radu i uskoj suradnji Glasa Koncila i KBF-a.

Dr. Matulić ustvrdio je kako sve velike stvari nastaju po posebnom nadahnuću, kao i prvi broj „Glasa s Koncila“ koji je nastao u nekoliko dana, a koji danas utječe na društvenu stvarnost.

U multimedijalnoj retrospektivi Glasa Koncila sudjelovali su predstavnici zajednica mladih Crkve u Hrvatskoj.

Na svečanoj akademiji uručene su i zlatne plakete Glasa Koncila i to Vladimiru Pavliniću, Živku Kustiću, Ruži Sabolić, mons. Miju Gabriću, mons. Nedjeljku Pintariću, Tomislavu Vukoviću, Vladi Čuturi, Vojmilu Žicu, Željku Filetinu, Karmelu Brezovica i mons. Ivanu Mikleniću.  

U glazbenom dijelu programu sudjelovao je SKUD „Ivan Goran Kovačić", Bogoslovski oktet (2002.), Željka Marinović, Čedo Antolić i zbor „Hrid". Program je vodila Tanja Baran.

Fotogalerija
DSCF8591
1
2
3
4
5
6
7
8
10
11
12
13
14
15
16
gk6
gk5
gk4
gk3
gk2
gk1

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: