Likovna kolonija istaknutih umjetnika u sjemeništu Zmajević u Zadru

Održana je u sjemeništu drugu godinu zaredom i ima humanitarni karakter: prihod od prodaje slika namijenjen je za školovanje sjemeništaraca i svećeničkih kandidata slabijeg imovinskog statusa.

15.jpg
Autor
Ines Grbić/Laudato
Fotograf
Ines Grbić
Objavljeno:
 
04.06.2018 16:44

Jedinstvena trodnevna likovna kolonija istaknutih hrvatskih akademskih umjetnika završena je u nedjelju 3. lipnja u Nadbiskupskom sjemeništu 'Zmajević' u Zadru. Prošle godine slike sudionika kolonije ukrasile su zidove sjemeništa kako bi ta ustanova imala vrijedna originalna djela istaknutih akademskih slikara koji su cijenjeni u svijetu likovne umjetnosti. Ove godine djela će biti prodana na aukciji u prilog podrške polaznika zadarskog sjemeništa. Voditelj kolonije bio je akademski slikar Mate Ljubičić, predavač Likovne umjetnosti u Klasičnoj gimnaziji Ivana Pavao II. u Zadru. Na koloniji je sudjelovalo četrdeset i šest akademskih slikara iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine: Boris Šitum, Karin Grenc, Danijela Šušak, Nikša Erceg, Edo Unković, Duško Abramušić, Karin Šćap Gubič, Anto Mamuša, Zdenko Jurišić, Sonja Jurišić, Mišo Baričević, Josip Škrerlj, Mateja Galić, Ivona Stojić, Ivona Skočilić, Mirjana Barbarić, Katarina Tolo, Anđelo Mikulić, Ante Ljubičić Car, Ernesto Markota, Branimir Dorotić, Antun Boris Švaljek, Zita Švaljek, Josip Švaljek, Dragan Jelavić, Silvijana Dražović, Barbara Ivković, Boris Cikaš, Ane Denona Kaćunić, Mateo Kaćunić, Dino Surać, Tomislav Košta, Zvonko Čulina, Karolina Čulina, Lucija Čulina, Miljana Ćavar Radić, Mate Ljubičić, Karla Ljubičić, Petar Mikulić, Boris Žuža, Iva Čačić, Valentin Radman, Branko Antunović, Stipe Kujundžić, Igor Rončević i Maja Pavin Radaljac.

Tehnikom akrila na platnu naslikali su biblijske, religiozne, duhovne i motive iz prirode. Umjetnik Anto Mamuša sjemeništu je darovao sliku Gospe Trsatske, a njenu i krunu Djeteta Isusa naslikao je u pozlati. Zlatne listiće primijenio je i kod dvije slike raspetog i uskrslog Krista.

- Počašćen sam kad me pozovu na ovu koloniju. Tu je blizina katedrale sv. Stošije, sjemenište kao ustanova, molitveno okruženje. Ova kolonija za mene je događanje godine. Krist je moja vječna inspiracija. Kad god ne znam što ću slikati, slikam Krista i onda krene sve na bolje u životu i slikanju - rekao je Mamuša, s kojim divnu suradnju u nizu njegovih dragocjenih djela godinama ostvaruje i Galerija Laudato.

Za pozlatu koji je koristio Mamuša kaže da ta tehnika umjetnika tjera da još finije radi.

- Zlato je svečani materijal, sjaji, natjera vas da još ozbiljnije shvatite likove koje radite. Likovi koje slikate moraju pobijediti zlato. To zlato služi da još veličanstvenije prikažete lik - istaknuo je.

To je brojem sudionika najbrojnija i po njihovim imenima najkvalitetnija i respektabilna kolonija ikad održana u Zadru.

- Istovremeno kad u Zadru, u Hrvatskoj i BiH održavale su se barem još četiri kolonije, ali ti ljudi došli su u Zadar. To govori i time su pokazali koliko cijene Zadar, ustanovu sjemeništa i poziv kolega, prijatelja da sudjeluju. Ponosan sam da su nakon svih poziva izabrali Zadar i našu koloniju - rekao je Ljubičić, zahvalan za podršku i organizaciju Zadarskoj nadbiskupiji, domaćinu sjemeništu s rektorom don Rolandom Jelićem i don Anti Soriću, ravnatelju Klasične gimnazije Ivan Pavao II. Zadar.

Ljubičić je istaknuo da se uvjeti omogućeni koloniji u sjemeništu rijetko gdje drugdje dožive na nekoj koloniji. Sudionici uglavnom budu u prirodi, udaljeni, a na toj koloniji su u središtu povijesne jezgre Zadra, jedan blizu drugoga, u velikom dvorištu sjemeništa, slikaju u zajedništvu.

Zadarska nadbiskupija odnosno Sjemenište kupila je materijal, komplete boja i stotinu platana, platila je putne troškove sudionika i omogućila im noćenja i sve obroke u sjemeništu. Sudionici su razgledali i kulturne znamenitosti, posjetili su Stalnu izložbu crkvene umjetnosti Zadar, izložbu u Kneževoj palači, muzej u samostanu sv. Frane, a radi njih se otvorila i škrinja sv. Šime u svetištu sv. Šimuna. Sudionike je posjetio, na daru vrijednih slika i na likovnom stvaralaštvu im zahvalio i zadarski nadbiskup Želimir Puljić. Tijekom kolonije svećenici i drugi zainteresirani dolazili su u sjemenište vidjeti slike te je tri dana bio poput likovne galerije. U nedjelju 3. lipnja umjetnici su sudjelovali na misnom slavlju, nakon čega je održana izložba radova. Svaki umjetnik dobio je zahvalnicu za sudjelovanje i prigodni dar.

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: