"Ljepota i snaga kršćanstva je u neobičnoj običnosti"

Na spomendan sv. Faustine Kowalske i u prigodi 75. obljetnice njezine smrti i 20. obljetnice beatifikacije, u zagrebačkoj katedrali euharistijsko slavlje predvodio je zagrebački pomoćni biskup Ivan Šaško.

kow.jpg
Autor
Laudato/IKA
Fotograf
IKA
Objavljeno:
 
06.10.2013 08:09

Euharistijsko slavlje bilo je vrhunac susreta u organizaciji Koordinacije zajednica, pokreta i udruga štovatelja Božjeg milosrđa kojem su nazočili članovi iz cijele Hrvatske. U koncelebraciji su uz biskupa bili duhovnici pojedinih zajednica.

„Došli smo proslaviti Boga u svetoj Faustini, svetici Božjega milosrđa, mističarki koja je ostavila zapise i iskustvo dubokih doživljaja Božjega govora ljudima. Osjećaj današnjeg slavlja poseban je po tome što nam je srce već usmjereno prema proglašenju svetim bl. Ivana Pavla II., upravo u ozračju otajstva Božjega milosrđa“, rekao je na početku euharistijskog slavlja biskup Šaško te istaknuo važnost euharistije koja nas povezuje i preobražava da bismo bili nositelji Božjega milosrđa kao Kristovo tijelo, bez kojega svijet ne vidi radost, tako potrebnu našoj hrvatskoj Domovini.

„Ljepota i snaga kršćanstva je u neobičnoj običnosti; u redovitosti koja je nošena sjedinjenošću s Bogom. Sveta Faustina upozorava i Crkvu i današnji svijet da je stvarnost šira od onoga što je nadohvat ruke, što se nameće kao površinski sloj i što zamućuje dubinu otajstva“, istaknuo je biskup.

Dodao je da je poslanje sv. Faustine moguće vidjeti kroz tri zadaće: prva je približiti i naviještati svijetu istinu koja je objavljena u Svetom pismu o Božjem milosrđu za svakoga čovjeka; druga je moliti Božje milosrđe za cijeli svijet, naročito za grešnike; treća je zadaća nadahnuti apostolski žar i gibanje koje snažnije usađuje Božje milosrđe u nastojanje oko kršćanske svetosti i prinosi molitve za cijeli svijet.

„Uronjeni smo u kulturu sukoba, netrpeljivosti, traženja prava, nepopustljivosti, ružnih riječi i pogleda. Ono što ozdravlja i mijenja svijet nije grubost, nego blagost; nije usmjerenost prema vlastitim željama, nego osjetljivost na ranjenost bližnjih. Dok postoji kršćanski pogled i riječ, istina neće biti skrivena niti će se moći širiti strah. Ako od njih odustajemo umjesto miloga srca, umjesto milosrđa, širit će se tvrdoća srca u svim područjima našega življenja“, naglasio je biskup.

Ukazao je da ni jedno ozračje našeg života nije toliko obično da u njemu nema Božje prisutnosti i neobičnosti, niti jedan životni okvir nije tako mali da se u njemu ne bi očitovalo Božje milosrđe.

Nakon popričesne molitve koordinator Koordinacije zajednica, pokreta i udruga štovatelja Božjeg milosrđa fra Tomislav Cvetko, OFMConv, zahvalio je predvoditelju slavlja, a prisutne podsjetio kako je ovo nacionalno okupljanje štovatelja Božjeg milosrđa na tragu preporuke prvoga svjetskog kongresa Božjega milosrđa održanog prije pet godina u Rimu da se u pojedinim zemljama organiziraju slični susreti. Uslijedilo je štovanje relikvija sv. Faustine, a proslava u katedrali završila je svečanim "Tebe Boga hvalimo".

U prijepodnevnim satima, u župi BDM Majke Crkve i sv. Maksimilijana Kolbea u Trnovčici održan je susret štovatelja Božjeg milosrđa iz cijele Hrvatske. Susret je bio prigoda da se zajednice koje njeguju istu duhovnost međusobno upoznaju i razmijene iskustva u širenju štovanja.

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: