Na Starom gradu Dubovac otvorena izložba 'Majstor od Zadobarja'

U prostorijama Starog grada Dubovac u Karlovcu, 20. travnja 2017. godine, otvorena je izložba 'Majstor od Zadobarja' koja prikazuje primjerke srednjovjekovnog slikarstva u kapeli Svetog Antuna Padovanskog u karlovačkom naselju Zadobarje.

thumbnail_170420-Majstor-od-Zadobarja-(2).jpg
Autor
Nacionalno svetište sv. Josipa u Karlovcu/LaudatoT.S.
Fotograf
Nacionalno svetište sv. Josipa u Karlovcu
Objavljeno:
 
21.04.2017 10:06

Izložba je organizirana u suradnji Gradskog muzeja Karlovac i Dijecezanskog muzeja Zagrebačke nadbiskupije uz podršku Nacionalnog svetišta svetog Josipa. Na otvaranju izložbe okupio se respektabilan broj ljubitelja umjetnosti i kulture kao i samih stručnjaka, a prije samog otvaranja obratili su im se sami autori izložbe prof. Igor Čulig, dr. sc. Rosana Ratkovčić i dr. sc. Vlado Mikšić.
 
Prof. Čulig pojasnio je okupljenima da umjetnost 'Majstora od Zadobarja' nipošto nije elitna umjetnost, već predstavlja najrasprostranjeniji i najčistiji medij svojega vremena za običnog čovjeka. Istaknuo je da ovakva umjetnost i u današnje vrijeme ima jednu razinu čitkosti i odražava međusobno prožimanje određene topline i kršćanskog osjećaja.
 
Dr. sc. Rosana Ratkovčić naglasila je da je kapela Svetog Antuna Pustinjaka u Zadobarju jedan od najbolje sačuvanih objekata sa srednjovjekovnim zidnim slikama u kontinentalnom dijelu Hrvatske i da je time sačuvan cjelokupni ciklus u kojem se može raspoznati koje su bile vjerske i likovne predodžbe ljudi koji su živjeli u to vrijeme.
 
Dr. sc. Vlado Mikšić kazao je da ova izložba otkriva ljepotu karlovačkog područja, te objasnio okupljenima kako se ova izložba može promatrati u umjetničkom kontekstu, odnosno proučavanjem dimenzija, kontura, tehnike i sl. i u povijesnom kontekstu pri čemu je posebne zasluge pripisao istaknutoj hrvatskoj obitelji – Frankopanima. Dr. Mikšić pojasnio je kako sama izložba daje određeni hagiografski ton i da se kroz prizore oslikane u zadobarskoj kapeli nastojalo ondašnjeg čovjeka informirati i uzdići, a isto tako dogmatski i vjerski učvrstiti, te samim time predstavljaju svojevrsnu Bibliju za puk. U svom govoru posebno je zahvalio mons. Antunu Senteu, ml., rektoru Nacionalnog svetišta svetog Josipa, koji se iznimno zauzeo za obnovu kulturnih i umjetničkih vrijednosti Dijecezenskog muzeja, Odjseka Karlovac, gospođi Marinki Mužar, profesorici povijesti i povijesti umjetnosti, koja je svojim radom znatno pridonijela kako obnovi i očuvanju kapele Svetog Antuna Pustinjaka tako i brojnih drugih karlovačkih kulturnih znamenitosti, mons. Nedjeljku Pintariću, predstojniku Ureda za kulturna dobra Zagrebačke nadbiskupije i svima koji su na bilo koji način pridonijeli ostvarenju ove izložbe.  
 
Mons. Nedjeljo Pintarić zahvalio je svim autorima na predanom radu i istakno da je ova izložba primjer da se umjetničko blago sačuvalo i otkrilo, te da se i dalje otkriva. Posebnu zahvalnost uputio je Jeleni Mužar Smenderovac čiji je diplomski rad objedinio sav inventar Dijecezanskog muzeja, Odjseka Karlovac, te istaknuo želju da se izložba kroz određeno vrijeme premjesti i u Domitrovićevu kulu na Kaptolu. Nakon uvodnih govora izložbu je otvorila prof. Andreja Navijalić, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Karlovca.

 

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: