Nadbiskup Puljić: "Branitelji su svjedoci vrijednosti koje treba nasljedovati i živjeti"

Povodom obilježavanja 22. obljetnice vojno-redarstvene akcije "Maslenica" u srijedu 21. siječnja misu za poginule hrvatske branitelje i domovinu u crkvi Sv. Šime u Zadru predvodio je zadarski nadbiskup Želimir Puljić.

puljic.JPG
Autor
IKA
Fotograf
zadarski.hr
Objavljeno:
 
22.01.2015 14:15

Suslavili su o. Jakov Mamić, generalni vikar Vojnog ordinarijata RH, o. Ivo Topalović, vojni kapelan u Zadarskoj nadbiskupiji, don Ivan Borić, policijski kapelan u Dubrovačkoj biskupiji i drugi svećenici. Na misi su se okupili branitelji iz cijele Hrvatske, noseći stjegove svih hrvatskih postrojbi, general Ante Gotovina, predstavnici svih struktura državne, lokalne i vojne vlasti te roditelji poginulih hrvatskih branitelja.

Mons. Puljić zahvalio je Bogu za dar slobode domovini, kao i braniteljima što su izlaganjem svojih života sebe trajno ugradili u temelje hrvatske države i suverenosti. Istaknuo je da ta akcija, kojom su prometno bili povezani jug i sjever Hrvatske, oslobađanjem 92 četvorna kilometra u svega 72 sata, podsjeća na konačne pobjede u "Oluji" 1995. g.

Ta najava pobjede konačnog oslobođenja hrvatskog okupiranog teritorija može se promatrati u svjetlu navještaja Božje riječi iz poslanice Hebrejima o dovršetku novog Saveza: ''Evo, dolaze dani kad ću s domom Izraelovim i domom Judinim dovršiti novi Savez'' (Hebr 8, 8).

"Kad bi nam naša poginula braća, kojih se s poštovanjem i zahvalnošću sjećamo, mogli nešto reći, siguran sam kako bi se zahvalili što smo ih uključili u naše molitve u misi. Nama živima to je lijepa prigoda produbiti svijest o blagu što ga je Krist ostavio i povjerio Crkvi u euharistiji. Novi savez Bog je sklopio sa svojim narodom po smrti, uskrsnuću i uzašašću njegovog sina Isusa Krista. Po misnom slavlju nazočan je među nama", rekao je mons. Puljić, istaknuvši da su i branitelji duhom svojih požrtvovnih djela ljubavi za svoj narod i dom među nama, svjedoci vrijednosti koje treba nasljedovati i živjeti.

Podsjetivši na Isusovu riječ u Kafarnaumu "Starajte se, ne za jelo koje prolazi, nego za jelo koje ostaje za život vječni" (Iv 6, 27), nadbiskup je rekao da su i branitelji svojom hrabrošću u izloženosti gubitku ovozemaljskog života pokazali spremnost za život u vječnosti.

"Jelo koje prolazi i jelo što ostaje za život vječni predstavljaju dva oprečna sustava, dva mentaliteta, dvije životne filozofije. Među njima je velika provalija i jasno razgraničenje. To su dva kraljevstva: ovoga i onoga svijeta, vidljivo i nevidljivo, svijet duha i materije, vjere i nevjere, prolaznosti i vječnosti. Očima vjere shvaćamo da je prava sreća u onome što ne prolazi: u duhu, istini, plemenitosti, u Bogu, vjeri i nadi. U uskrsnuću i besmrtnosti. To su pokazali i hrvatski branitelji. Svojom žrtvom premostili su provaliju sebičnosti i ljudskog straha te su, darujući sebe za druge, poput Raspetoga na križu, uzdigli svoj duh Bogu. Bog je jedini neprolazan i vječan. On i nas po euharistiji čini dionicima svoje vječnosti. U tom vidu vjerujemo da su i poginuli hrvatski branitelji sada dionici te vječnosti", rekao je nadbiskup Puljić, izražavajući priznanje svim stratezima i izvršiteljima akcije u kojoj su hrvatski vojnici i policajci oslobodili zadarsko zaleđe, Masleničko ždrilo i zrakoplovnu luku Zemunik.

U prva tri dana operacije, u kojoj su prvi put bile angažirane sve grane hrvatskih oružanih snaga, poginulo je devetnaestero pripadnika Hrvatske vojske i MUP-a, a sedamdesetero ih je ranjeno. Uslijed jakih topničko-raketnih i tenkovskih napada srpskog agresora nakon akcije Maslenica, do 31. ožujka 1993. godine poginulo je 127 hrvatskih branitelja.
 

Fotogalerija
gotovina

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: