''Odgoj za karakter, vrednote i milosrđe'': Započela 45. obiteljska ljetna škola

Zadaća Škole je zajedno otkrivati svoje osnovne potrebe, priznati im spasonosnu ulogu ukoliko nas upućuju na ono jedno istinski potrebno.

39237.jpg
Autor
IKA/Laudato/I.D.
Fotograf
IKA
Objavljeno:
 
27.08.2016 09:37

U organizaciji Obiteljskog centra FTI-a u prostorijama Filozofskog fakulteta Družbe Isusove u Zagrebu od 25. do 27. kolovoza održava se 45. obiteljska ljetna škola s temom ''Odgoj za karakter, vrednote i milosrđe''.

Škola nudi program koji može pomoći da se obitelj otkrije kao najbolje mjesto gdje čovjek stječe dobre navike, vježba se u kreposti te izgrađuje karakter, a sve u ozračju dobrohotnosti, milosrđa i ljubavi.

Ovogodišnja škola okupila je nešto manje od stotinu sudionika iz cijele Hrvatske kako supružnika, tako i svećenika i drugih suradnika u obiteljskom pastoralu.

Otvarajući Školu, izaslanik zagrebačkog nadbiskupa kardinala Josipa Bozanića, pomoćni biskup Valentin Pozaić izrazio je nadu, da će se na Školi progovoriti o postulatima odgoja za karakter, vrednote i milosrđe.

- Vi, naime stvarate budućnost. Kakve imamo očeve, kakve imamo majke, kakvu imamo djecu, obitelji takvu ćemo imati i budućnost - poručio je biskup Pozaić.

Pozdravljajući okupljene, dekan Ivan Šestak je podsjetio, kako je Filozofski fakultet Družbe Isusove nedavno postao najmlađom sastavnicom Sveučilišta u Zagrebu i to pod novim naslovom ''Fakultet filozofije i religijskih znanosti".

Izrazio je nadu, da unatoč činjenici što u novom nazivu nema Družbe Isusove, da će njegovi nasljednici u dekanskoj službi učiniti sve da u fakultetskim prostorima i nadalje vlada prepoznatljivi isusovački stil odgoja i obrazovanja te da će vrata fakulteta i nadalje biti otvorena Školi.

- Rad ove obiteljske ljetne škole približava se polako 50. godišnjici rada. U njezinoj polustoljetnoj tradiciji održano je mnoštvo vrijednih predavanja. Predlažem da se oformi neko malo povjerenstvo ljudi vičnih računalu i knjizi te da započnu prikupljati ta predavanja kako bi ona mogla ugledati i svjetlo dana u nekoj prigodnoj monografiji – kazao je Šestak sudionike Škole.

Potaknuo je potom kako bi ona svakako bila vrijedan teoretski prilog u proučavanju obiteljske problematike te bi na praktičnoj razini polučila mnogo dobra.

Uvodeći u rad voditelj Škole, prof. dr. sc. Nikola Stanković podsjetio je, kako su temu odabrali sudionici prošlogodišnje škole.

- Da bi čovjek mogao napredovati, ponajprije treba priznati svoje potrebe i ograničenja. Naš karakter neprestano je na ispitu: pitanje je držimo li se i ukoliko se držimo onog ignacijevskog načela ukoliko nam materijalna dobra koriste, utoliko se i njima služimo - rekao je Stanković.

Podsjetio je kako živjeti po tom načelu znači uvježbavati slobodu u svojim granicama, a jedan od uvjeta slobode svakako je priznanje svojih granica.

- Zadaća Obiteljske ljetne škole je zajedno otkrivati svoje osnovne potrebe, priznati im spasonosnu ulogu ukoliko nas upućuju na ono jedno istinski potrebno, te da nas one ne moraju zatvoriti u usud bezizlaznosti - naglasio je dr. Stanković.

Prvoga dana škole antropološko-pedagoški pristup ''Odgoju za neograničenu slobodu u ograničenom svijetu" sudionicima su predstavili dr. Jadranka Garmaz, Katolički bogoslovni fakultet, Split i mr. Ivica Đaković, Hrvatsko katoličko društvo prosvjetnih djelatnika.

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: