Održan 12. nacionalni tečaj za duhovne asistente OFS-a i Frame

Istaknula je da asistenti moraju još više isticati važnost primanja sakramenata i važnost svjedočenja vjere ne samo na susretima Frame nego i izvan Crkve, tamo gdje se živi i druge susreće.

download-(7).jpg
Autor
fra Zvonimir Brusač/Laudato/D.T.
Fotograf
Vladimir Vidović/Laudato
Objavljeno:
 
01.03.2018 11:20

U Kući susreta Tabor, od 26. do 28. veljače održan  12. nacionalni tečaj za duhovne asistente Franjevačkoga svjetovnog reda (OFS) i Franjevačke mladeži (Frama)  na temu ''Pomoći članovima OFS-a i Frame u svjedočenju vjere u  društvu''. Sudjelovalo je  dvadesetak asistenata. Tečaj su organizirali Konferencija nacionalnih duhovnih asistenata OFS-a i Konferencija nacionalnih duhovnih asistenata Frame.

Nazočne asistente najprije su pozdravili provincijal fra Josip Blažević, OFMConv i provincijal fra Ilija Vrdoljak, OFM, domaćin tečaja, a zatim i fra Vladimir Vidović, OFMConv, predsjednik Konferencije nacionalnih duhovnih asistenata OFS-a i fra Filip Đurđević, OFM, predsjednik Konferencije nacionalnih duhovnih asistenata Frame. 

Uvodno predavanje ''Svjedočenje kršćanske vjere u hrvatskim društvenim i političkim okolnostima'' održao je u ponedjeljak, prvog dana tečaja, mons. dr. Vlado Košić, sisački biskup, i sam član Franjevačkoga svjetovnog reda. Podsjetio ja kako se Crkva na Drugom vatikanskom koncilu otvorila svijetu i ponovno naglasila svoju poslanost svijetu. 

- To se osobito vidi u Pastoralnoj konstituciji o Crkvi u suvremenom svijetu ''Gaudium et spes''. Teme o kojima se govori u toj konstituciji i danas su područja svjedočenja kršćanske vjere, na primjer: dostojanstvo ljudske osobe, ljudski rad, svetost ženidbe i obitelji, gospodarski razvitak, život političke zajednice. Ako je neka država ekonomski nestabilna dolaze u pitanje i sva nastojanja građana takve države. Kršćani se trebaju zalagati i za ostvarenje vrjednota o kojima  govori socijalni nauk Crkve. To su, uz one već spomenute u konstituciji ''Gaudium et spes'': opće dobro, supsidijarnost, solidarnost, demokracija, očuvanje okoliša – istaknuo je biskup Košić.

Prvo predavanje u utorak, 27. veljače ''Obilježja stvarnosti hrvatskoga društva – izazovi svjedočenju vjernika laika'' ‒ održao je dr. sc. Renato Matić, izvanredni profesor na Odsjeku za sociologiju Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu, član OFS-a. U svom je predavanju iznio mišljenje da je hrvatsko društvo još uvijek obilježeno nedemokratskim totalitarnim naslijeđem; tijekom dvadeset i osam godina od uspostave višestranačkog Sabora učinjeno je malo na području demokratske  edukacije građana. 

- Obilježja takvoga nedemokratskog društva su duhovna zapuštenost osoba, nesposobnost za kritičko mišljenje, manjak samopoštovanja, nesposobnost za kreativno razmišljanje i djelovanje. U takvomu društvu vjernici ne mogu ostati pasivni jer su suodgovorni za društvo u kojem žive. Takvo je društvo izazov za kršćane, idealan prostor za njihovo djelovanje. No, to djelovanje mora biti takvo da druge ne isključuje i djelovanje  s dugoročnim ciljevima i planovima – naglasio je predavač.

Drugo predavanje tog dana ''Svjedočenje vjere i potreba medijskog odgoja mladih i odraslih vjernika'' održao je dr. sc. Igor Kanižaj, izvanredni profesor na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu. U uvodu je istaknuo da je Crkva na području masovnih medija vrlo progresivna, od početka njihove pojave prati njihov razvoj i u njemu sudjeluje. U osvrtu na najutjecajnije medije u Hrvatskoj napomenuo je da se može zapaziti kako oni nisu skloni promicanju vjerskog svjedočenja poznatih osoba i kako znaju ignorirati događaje o kojima bi po broju sudionika morali izvijestiti (npr. Susret hrvatske katoličke mladeži u Vukovaru, Hod za život u Zagrebu).  U izvještavanju o Crkvi, rekao je, ima manipulacija koje se između ostalog zapažaju u izvlačenju vijesti iz konteksta, u poopćivanju pojedinačnih slučajeva, u isticanju negativnog, u govoru o osobama, a ne o problemima itd. U nastavku je iznio rezultate istraživanja izloženosti djece i mladih novim medijima (internet, društvene mreže); ona uvelike utječe na njihov odgoj. Istraživanje je pokazalo da 80 % roditelja traži uvođenje medijskog odgoja u škole. Govoreći o katoličkim medijima istaknuo je njihovu nepovezanost. 

Poslije predavanja dr. Matića i dr. Kanižaja bio je rad u skupinama u kojem su pod vodstvom predavača produbljene teme predavanja.

Poslijepodnevno predavanje ''Svjedočenje vjernika laika u hrvatskom društvu – ostvarenja, perspektive i potrebe'' održala je mr. sc. Tanja Popec, urednica vjerskog programa na Hrvatskome katoličkom radiju. 

- Svjedočenje vjernika laika je u društvenom kontekstu obilježeno sekularizmom koji je sve prisutniji, duhovnim osiromašenjem, omalovažavanjem kršćanstva i polarizacijom društva. Crkveni kontekst svjedočenja obilježen je nedovoljnom unutarcrkvenom komunikacijom i smanjivanjem broja aktivnih i zauzetih vjernika. Laici su nedovoljno aktivni i u Crkvi i u društvu. Nedostaje i rad na trajnoj formaciji vjernika laika. Na antropološkoj razini svjedočenje se ostvaruje pred ljudima koji su sve više ispunjeni strahom i depresijom, koji zapadaju u ovisnosti i kojima se često manipulira. No, Isus ima povjerenja u svoje učenike, u svoje vjernike. Govori im 'Vi ste sol zemlje! Vi ste svjetlo svijeta!' unatoč njihovim slabostima i granicama. Hrvatski prostor i naše vrijeme traže novo misionarsko djelovanje vjernika laika – naglasiola je Popec.

Na kraju radnog dana Ana Fruk, član Predsjedništva Međunarodnoga vijeća Franjevačkoga svjetovnog reda, odgovorna za praćenje Franjevačkoga svjetovnog reda u zemljama središnje i zapadne Europe, govorila je o pripremi, tijeku i odlukama Generalnoga kapitula OFS-a koji se održao u studenom 2017. u Rimu. Franjevački svjetovni red ima oko 300.000 članova u 112 zemalja. Nacionalna bratstva ustanovljena su u 70 zemalja. Raste broj članova OFS-a u Aziji i Africi. Franjevačka mladež, koja je povezana s OFS-om, ima oko 50.000 članova u 75 zemalja. Izvijestila je, između ostalog, da su na kapitulu osnovani Međunarodni ured za početnu i trajnu formaciju, Međunarodni ured za komunikaciju i Međunarodno tajništvo za mir, pravdu i očuvanje stvorenja te da je odlučeno da se prirede materijali za osposobljavanje za službe u vodstvu OFS-a. Proslava 40. godišnjice obnovljenoga Pravila OFS-a bit će od 24. lipnja 2018. do kraja liturgijske godine 2019.

Posljednjega dana tečaja nazočnima su se obratili Branka Černugelj, nacionalna ministra OFS-a i Anamarija Tomašević, nacionalna predsjednica Franjevačke mladeži. Nacionalna ministra je posvjedočila  kako raspoloživost i prisutnost duhovnih asistenata djeluje poticajno i ohrabrujuće na članove OFS-a. Rekla je kako trenutno najvažnija zadaća OFS-a je animacija za veću raspoloživost za prihvaćanje službi u vodstvu bratstava OFS-a. Nacionalna predsjednica Franjevačke mladeži istaknula je presudnu važnost prisutnosti i primjera duhovnih asistenata Frame. 

- Mladi imaju posebnu potrebu za osobnim susretima i razgovorima s asistentom. Važno im je također kad ih se na bratski način upozori na pogrješke ili propuste na putu njihova odrastanja, sazrijevanja i razlučivanja životnog poziva – rekla je.

Istaknula je da asistenti moraju još više isticati važnost primanja sakramenata i važnost svjedočenja vjere ne samo na susretima Frame  nego i izvan Crkve, tamo gdje se živi i druge susreće. U razgovoru nakon njihovih izlaganja govorilo se o pitanjima i teškoćama u životu bratstava OFS-a i Frame. 

U osvrtu na tečaj sudionici su predložili nekoliko tema za buduće tečajeve i nekoliko sugestija za rad nacionalnih asistenata OFS-a i Frame sa starijim bogoslovima franjevačkih provincija u nas.
         

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: