Čuti glas vjernica koje su stradale u komunizmu!

Na regionalnoj europskoj konferenciji - koja se održava na temu teološkog približavanja patnji i nadi žena - od nedjelje pa sve do srijede u franjevačkom samostanu na Trsteniku u Splitu, svoja izlaganja iznijet će znanstvenice i sudionice javnog života.
Drugi dan konferencije Europskoga društva žena u teološkom istraživanju za srednju i istočnu Europu bio je posvećen govoru o patnji žrtve te su se čuli pozivi da se ustane protiv nasilja nad ženama jer je to pitanje društvene savjesti.

molitva-zena55.jpg
Objavljeno:
 
04.09.2012 00:00

Na regionalnoj europskoj konferenciji - koja se održava na temu teološkog približavanja patnji i nadi žena - od nedjelje pa sve do srijede u franjevačkom samostanu na Trsteniku u Splitu, svoja izlaganja iznijet će istaknute znanstvenice i sudionice javnog života.

Drugi dan 8. regionalne konferencije Europskoga društva žena u teološkom istraživanju za srednju i istočnu Europu bio je posvećen govoru o patnji žrtve te su se čuli pozivi da se ustane protiv nasilja nad ženama jer je to pitanje društvene savjesti.

Profesorica Sveučilišta u Zadru Sanja Knežević upozorila je da su poteškoće žena silovanih u Domovinskom ratu gurnute pod tepih te da je nužno takvim ženama dati potporu kakvu nalažu međunarodne institucije pravde.

Posebice se osvrnula na knjigu "Sunčica" u kojoj 14 žena s vukovarskog područja govori o svojim "bolnim iskustvima": "Ove žene nisu bile silovane individualno, nego kao pripadnice jedne nacije (Hrvatice), a silovatelji su pripadnici druge nacije i politike zla", kazala je prof. Knežević.

Upozorila je da je u Hrvatskoj postojao "institucionalni bojkot" takvih događanja te se o njima šutjelo dvadesetak godina, sve dok žene s vukovarskog područja nisu o tomu posvjedočile u knjizi "Sunčica".

"Činjenica da je njihova bol nepriznata govori o dubokoj moralnoj krizi hrvatskog društva", istaknula je prof. Knežević.

Govoreći na temu "Memorija patnje" Marta Bodo iz izdavačke kuće Kereszteny Szo/Vasarnap iz Cluja u Rumunjskoj pozvala je da se "čuje glas" o žrtvama i patnjama žena pod komunističkim režimom.

"Komunizam je pokušao uništiti sve vjerske korijene i uspostaviti kontrolu nad vjerom", istaknula je, iznoseći više primjera u kojima su žene u Rumunjskoj stradale zato što se nisu htjele odreći vjere i prihvatiti ateizam.

Kako je istaknula prilikom otvaranja ove konferencije dr. Jadranka s. Rebeka Anić, predsjednica Hrvatske sekcije ESWTR-a i predsjednica programsko-organizacijskog odbora, „konferencijom se želi osvijetliti tematiku trpljenja i nade koja dodiruje jedno od središnjih otajstava kršćanske vjere, a to je pashalno otajstvo Kristove muke, smrti i uskrsnuća, usredotočujući se na fenomenologiju, povijest, teologiju i socijalnu pozadinu patnje i nade žena“.

Izvor: Laudato/IKA

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: