Predavanje o ovisnosti o internetu u adolescenata

"Naravno da ne preporučamo uskratiti djeci Internet, djeca itekako trebaju biti u skladu s današnjim medijima. Međutim, roditelje prije svega treba upozoriti da trebaju biti dosljedni što se tiče ograničenja", upozorila je dr. Katarina Dodig-Ćurković na predavanju u Vinkovcima na temu "Ovisnost o internetu u adolescenata - Kada postaje bolest?"

djeca_internet3.jpg
Objavljeno:
 
10.05.2013 13:38

„Internet je postao dio našega života i olakšao nam ga u mnogim segmentima. No, onoga trenutka kada Internet više nije samo koristan našem životu nego upravlja njime, možemo govoriti o ovisnosti o Internetu“, istaknula je najavljujući predavanje na temu "Ovisnost o internetu u adolescenata - Kada postaje bolest?" u Vinkovcima predsjednica Hrvatskog katoličkog liječničkog društva podružnica Vinkovci Kata Krešić, dr.med.spec.epidemiologinja.

Predavanje je održala doc. dr. Katarina Dodig-Ćurković s Medicinskog fakulteta u Osijeku, Kliničkog odjela dječje i adolescentne psihijatrije Kliničke bolnice Osijek i s Instituta za sretnu djecu, mladež i obitelj Osijek. Predavanje su uz dr. Dodig-Ćurković pripremili Kristina Kralik, prof. i dr. Mario Ćurković, dr. med.

„Naravno da ne preporučamo uskratiti djeci Internet, djeca itekako trebaju biti u skladu s današnjim medijima. Međutim, roditelje prije svega treba upozoriti da trebaju biti dosljedni što se tiče ograničenja. Postoji niz opasnosti koje primjećujemo mi koji radimo s djecom na Kliničkom odjelu dječje i adolescentne psihijatrije, da djeca sve više ne nalaze utočište u svojim prijateljima i vršnjacima, nego sve više u jednom nerealnom virtualnom svijetu“, upozorila je dr. Dodig-Ćurković.

Također je istaknula da je granica za svaku drugu ovisnost o kojoj danas govorimo individualna, odnosno nije jasno definirana. "Međutim, svi kažemo da roditeljima preporučamo maksimum koje dijete treba provesti na Internetu do 45 minuta. U situacijama kada vidite da vaše dijete mijenja svoju rutinu života, dan za noć, kada je po 12 sati na Internetu, kada više ne vodi računa o svojoj higijeni, kada je došlo do promjene u njegovu ponašanju, kada ne funkcionira u školi ili je prema vama otresito, nezadovoljno, agresivno, depresivno, kada ne zna više što je realno, a što ne, vi kao roditelj dužni ste napraviti pomake da poučite svoje dijete kako je taj virtualni svijet samo sitnica njegova života i treba potražiti pomoć“, poručila je dr. Dodig-Ćurković.

Izvor: IKA

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: