Proslavljen blagdan zaštitnika grada Zadra sv. Šime

Blagdan sv. Šime, zaštitnika grada Zadra, svečano je proslavljen u subotu 8. listopada u zadarskom svetištu sv. Šimuna. Kao najomiljeniji svetac kojeg puk u Zadru časti od 12. st., sv. Šime okuplja tisuće zavjetnih hodočasnika iz cijele Zadarske nadbiskupije.

skrinja.jpg
Objavljeno:
 
08.10.2011 00:00
Blagdan sv. Šime, zaštitnika grada Zadra, svečano je proslavljen u subotu 8. listopada u zadarskom svetištu sv. Šimuna. Kao najomiljeniji svetac kojeg puk u Zadru časti od 12. st., sv. Šime okuplja tisuće zavjetnih hodočasnika iz cijele Zadarske nadbiskupije. Kako bi mogao iskazati štovanje sv. Šimi za puk je u nadolazećem tjednu otvorena škrinja u kojoj iznad glavnog oltara počiva neraspadnuto tijelo tog sveca.
 
Koncelebrirano misno slavlje predvodio je biskup mostarsko-duvanjski Ratko Perić. Biskup je podsjetio na riječi starca Šimuna Bogu nakon što je u naručju držao Isusa: 'Možeš me otpustiti u miru, jer su moje oči vidjele spasenje, svjetlost i slavu puka izraelskoga.'
 
"U te četiri prekrasne riječi: mir, spasenje, svjetlost i slava, sadržana je sva religija židovska i kršćanska. Mi čeznemo samo za te četiri stvarnosti: za mirom Božjim, spasenjem Božjim, svjetlom Božjim i slavom Božjom. I govorimo tako da jedni drugima želimo mir: u kući, župi, biskupiji, mir u Crkvi, državi i cijelom svijetu. I kad čovjek umre, kažemo da počiva u miru Božjem. Ne mir groblja, izostanka rata i da radiš što hoćeš. Nego mir kao dobro stanje, prosperitet, rad, uspjeh i napredak", istaknuo je biskup Perić.
 
Biskup Perić je istaknuo da Isusa u javnom djelovanju mnogi nisu prihvaćali: svećeničke i državne službe su ga prezirale i smatrale varalicom. "No on nije dao na svoje božanstvo i ljudstvo. On se držao Božjeg zakona. Neka se svi sablažnjavaju. Ja ne odstupam od Božje istine! Ako želite i vi učenici napustiti, napustite. Ja ostajem pri euharistiji, križu. Ostajem pri smrti i uskrsnuću. I te se Božje istine treba držati. Tko se bude nje držao, eto mu spasenja i uzdignuća. Tko ne prihvaća Isusov nauk, njemu je na propast i osudu", upozorio je biskup Perić.
 
Podsjetio je na inicijativu izbacivanja znaka križa iz škole u Italiji. Do pravorijeka kojim je odlučeno da križ u školi može ostati, sudske odluke su se prebacivale s nižih na više razine sudova i obrnuto, od Italije do Strasbourga, a ovisno o sucima, mijenjale su se odluke ostaje li križ u školi.
 
"Isus ide kroz sedam sudova kroz Europu. To znači riječ koju je rekao Šimun Bogonosac: nekima će biti na propast: koji se budu borili protiv križa sudom, praksom, referendumima, parlamentima, presudama. Svi smo mi pred Isusom Kristom. I svi se pred njim trebamo opredijeliti. Hoćeš li ga uzeti za uzdignuće ili za propast? To je zato jer naše spasenje i vrijednost leže u našoj slobodi. I u Božjoj slobodi", poručio je biskup Perić, zaključivši kako se Isus na ovom svijetu identificirao sa starima, nemoćnima, bolesnima i neukima.
 
"Najinteresantnije u Isusovom životu je da se uslikao na križu. Nitko od nas neće spremiti sliku o sebi u neki časopis, a da ga ta slika sramoti i nije mu na čast. Nego će gledati, ako je od 60 godina, da dade onu od 30 godina. Da prevari narod. I ako ima negdje neki nedostatak, da se to izbriše, pa da bude fin. Isus nam je dao sliku svoga najgoreg izdanja. Na križu! To je njegov identitet! Tu svi gledamo. Tu gdje je najviše hendikepiran, nemoćan, umire, kaže 'Slikajte me. Neka to ostane za vječnost'. Do sudnjega dana križ će ostati s Isusovim najgorim izdanjem - i uvijek će biti onih koji su protiv križa, ali i onih koji će reći 'Križu slavni, spase moj", poručio je mons. Perić.
 
Don Josip Lenkić, upravitelj svetišta sv. Šime, darovao je biskupu Periću sliku Presvetog Trojstva, akademskog slikara Ante Mamuše. Slika je dar galerije hrvatske sakralne umjetnosti Laudato. 
 
Izvor: IKA

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: