Sveti Arnir – nadbiskup i mučenik, suzaštitnik grada Splita

Na mjestu njegove pogibije sagrađena je crkvica svetog Arnira od kamenog klesanca, a u podu crkvice i danas izvire voda, za koju se vjeruje da je čudotvorna.

arnir.jpg
Autor
Laudato
Fotograf
picasaweb.google.com
Objavljeno:
 
04.08.2013 08:17

Bio je najprije redovnik u samostanu Kamalduensa u Fonte Avellano kraj Frontone.  Biskup je postao 1154. u Cagliju. Radi razilaženja s klerom dolazi u Split 1175. godine. Kao biskup pratio je papu Aleksandra III. u Veneciju, a sudjelovao je i na Trećem Lateranskom Saboru.  Putovao je u Carigrad kako bi zastupao interese grada Splita i crkvene posjede. Zbog biskupskih posjeda u Poljicama došao je u sukob s plemenom Kačić, koji ga kamenovahu u Dubravi kod Poljica 4. listopada 1180. Njegovo tijelo čuva se u ženskom samostanu sv. Benedikta u Splitu.

Na mjestu njegove pogibije sagrađena je crkvica svetog Arnira od kamenog klesanca, a u podu crkvice i danas izvire voda, za koju se vjeruje da je čudotvorna.

„Vjernici ovog kraja kao i svi hodočasnici dolaze prvenstveno moliti se ovom pravedniku koji je svjedočeći Pravednost Isusa Krisita, a na taj način suprostavljajući se zlu svog vremena - vlastodršcima, bogatašima, bezvjercima koji su na mnoge načine željeli uništiti pa i samu Crkvu kao takvu iskorištavali siromahe da bi se dokopali njene imovine. Biskup Arnir želio je da Istina bude temelj međuljudskih odnosa, a Božja Pravednost izraz Ljubavi koja u svakom moze biti plodna. Zlo nepodnosi Istinu, a nepravda Pravednost, te biskup biva mučki ovdje ubijen, a padajući na kamen koji se pod njegovim koljenima udubi te u njemu proviri voda“, ispričao nam je don Jakoslav Banić.

Ta voda za koju se vjeruje da je čudotvorna stoljećima privlači hodočasnike koji, zagovarajući se sv. Arniru, vjeruju da će ih ozdraviti od kožnih bolesti, napada zloduha i drugog zla.

„Kao župnik i sâm sam se osvjedočio kako ljudi ozdravljaju u dva slučaja od kožnih bolesti (bradavice). Zanimljivost ove vode je da ona izvire u obliku rose - suza koja natapa koljena mučenika biskupa Arnira, Božjeg sluge i pravednika“, otkrio je don Jakoslav.

Blagdan sv. Arnira slavi se trodnevnom pripravom, svetim misama u 18 sati iza kojih su uprilličena kulturna događanja, duhovni koncerti te susret pučkih pjevača i klapa.

Ove godine svi dobrovoljni prilozi kao i kupnja ulaznica (koje nisu obvezatne) namijenjeni su školovanju djece u Africi. Stoga i proslava sv. Arnira nosi naslov „Srce za Afriku 3 u 1“.

Na sam blagdan svetog Arnira svečano sveto misno slavlje u 10.30 sati predvodi dr. don Ante Mateljan, dekan na KBF-u Split.

„Jednom na ovom mjestu među inim hodočasnicima susreo sam se s jednom dragom časnom sestrom koja boluje od raka, osobom koja je prošla mnoga svetišta i mjesta, osobom koja je kao medicinska sestra u Zagrebu pomogla tolikima, primijetio sam suze na njenom licu i upitao je zašto plače, a ujedno se i smije. Odgovorila mi je – 'Bog zaista ovdje prebiva, osjećam snažnu prisutnost Duha Svetoga, takav mir nisam već dugo nigdje osjetila'“, prepričao nam je don Jakoslav uputivši posebnu poruku čitateljima Laudata:

„Ako Vas putovi i potreba nagnaju za traganjem mira u vašem srcu i duši, pa usudio bih se reći da, ako se želite malo bliže susresti s Bogom u vašem svakidašnjem životu krenite put Dubrave, niz Vire prema svetištu sv. Arnira gdje se nebesko sa zemaljskim spaja, tu ćete pronaći malu kamenu crkvicu u klancu i osjetit ćete mir i tišinu te blagi lahor što Vam dušu dira, a sv. Arnir šapuće - dragi hodočasnici, dobro došli u Oazu mira!“

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: