U Kaštel Kambelovcu otkriveno poprsje nadbiskupa Franića

Program proslave obilježavanja 100. obljetnice rođenja splitsko-makarskog nadbiskupa Frane Franića (1912-2012.) završio je u nedjelju, 2. prosinca, u nadbiskupovu rodnom Kaštel Kambelovcu prigodnim duhovnim i kulturnim programom te otkrivanjem poprsja nadbiskupa Franića.

kambelovac2.jpg
Objavljeno:
 
03.12.2012 00:00

Program proslave obilježavanja 100. obljetnice rođenja splitsko-makarskog nadbiskupa Frane Franića (1912-2012.) završio je u nedjelju, 2. prosinca, u nadbiskupovu rodnom Kaštel Kambelovcu prigodnim duhovnim i kulturnim programom te otkrivanjem poprsja nadbiskupa Franića. Programu, koji je vodio župnik don Božo Delić, nazočili su splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić, kotorski biskup Ilija Janjić, provincijal Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja fra Joško Kodžoman, kaštelanski gradonačelnik Joško Berket sa svojim zamjenicima, splitsko-dalmatinski župan Ante Sanader i brojni drugi crkveni i društveni predstavnici.

Prigodno slovo o nadbiskupu Franiću izrekao je u župnoj crkvi dugogodišnji nadbiskupov suradnik dr. Drago Šimundža. „Franićeva je biografija s raznim pothvatima i uspjesima vrlo bogata i znakovita. S razlogom je upamćen kao čvrsto uporište duhovne misli i kršćanske svijesti, kao svjedok vjere i glasnik Božje riječi u teškim vremenima naše crkvene, nacionalne povijesti tijekom druge polovice protekloga stoljeća.“ Budući da je suorganizator proslave grad Kaštela, nazočnima se pozdravnim riječima obratio kaštelanski gradonačelnik Berket, zahvalivši Bogu i Gospi od Karmela što je tako velikoga sina Katoličke crkve i hrvatskoga naroda iznjedrio grad Kaštela. „U onom teškom komunističkom vremenu trebalo je hrabrosti staviti u svoj biskupski grb hrvatski grb. U njemu je i kaštelanska kula - simbol obrane jer ni jedna kula u svijetu nije građena da bi se nekoga napadalo nego samo da bi se branilo. S tim je nadbiskup htio poručiti da zauvijek branimo hrvatsku domovinu, da zauvijek branimo našu svetu, katoličku i apostolsku Crkvu. I tu ćemo poruku stalno iščitavati prolazeći kaštelanskim trgom Brcem, gdje smo postavili nadbiskupovo poprsje“, istaknuo je gradonačelnik Berket dodavši: "A njegovo geslo 'Pobjeda svetih' poziva nas da nastojimo biti sveti".

Program je obogaćen pjesmama, koje je skladao maestro Šime Marović u prigodi većih slavlja i jubileja, a koje je za ovu prigodu izveo mješoviti župni zbor "Karmel" i dječji župni zbor pod vodstvom s. Mirte Lišnjić.

Uslijedilo je misno slavlje koje je predvodio nadbiskup Barišić u koncelebraciji s biskupom Janjićem, provincijalom Kodžomanom, župnikom Delićem, njegovim pomoćnikom don Josipom Perišem, mons. Šimundžom te ostalim svećenicima. U propovijedi, nadbiskup je zgodno povezao početak novog liturgijskog vremena došašća sa završetkom proslave 100. obljetnice rođenja nadbiskupa Franića, rekavši da se i to na simboličan način može iščitavati kao povezanost memorije i usmjerenosti budućnosti. „Došašće nas poziva i potiče da ovu našu stvarnost promatramo ne kao zatvorenu u 90-100 godina životnoga vijeka nego kao put ostvarenja u vječnosti. Stoga je važna kršćanska budnost i ustrajnost.“

U tom je surječju podsjetio na Franićeve božićne, uskrsne i korizmene poslanice koje su pozivale vjernike na budnost, svetost, neporočnost, ali koje su iznad svega pozivale na kršćansku ljubav. Mons. Barišić pozvao je vjernike da vrijeme došašća iskoriste za rast u bogoslovnim krepostima nade, vjere i ljubavi.

Osvrnuvši se na adventski vijenac i četiri svijeće (proročka, betlehemska, pastirska, evanđeoska), nadbiskup Barišić je život mons. Franića, njegov lik i djelo, usporedio s evanđeoskom svijećom, koja stvara svjetlost i donosi toplinu. „Na toj svijeći i mi trebamo paliti naše svijeće i nositi ih u naše obitelji, u naša srca, u naše odnose“, poručio je nadbiskup Barišić.
Nakon mise svečanost se nastavila na trgu Brcu, glavnom trgu Kaštel Kambelovca, gdje je otkriveno poprsje nadbiskupa Franića. Bista, odnosno poprsje izrađeno je u bronci, a rad je ak. kiparice Dijane Ive Sesartić. Nakon hrvatske himne "Lijepa naša" u izvedbi klape sv. Juraj HRM, koju je nadbiskup Franić nazivao molitvom za domovinu, nadbiskup Barišić izgovorio je prigodno slovo: "Dragi Kaštel Kambelovčani, imat ćete mogućnost čitati bogatstvo svoje povijesti i u ovoj bisti koja obogaćuje ovo mjesto. Franić je izrastao iz ovoga mjesta, stoga je potrebno veličine koje su ovdje nikle naglasiti svima. Uz bistu je i njegov grb koji govori o njegovoj ljubavi za svoj narod, zemlju i Kristovu Crkvu".

Izvor: IKA

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: