400 godina nakon smrtne kazne za katolike u Švedskoj, broj obraćenika raste

Nada se kako će njegovo imenovanje pomoći katolicima u Švedskoj da se uključe u društvo.

19466255_10154488200545723_3516304724638275644_o.jpg
Autor
Rome Reports/Preveo:N.B.
Objavljeno:
 
29.07.2017 19:19
Katolička vjera u Švedskoj ima tešku povijest. Nakon protestantske Reformacije, biti katolikom značilo je dobiti smrtnu kaznu. Međutim, 2000 godine država je službeno priznala Katoličku vjeru, a čak je i 2016. godine srdačno dočekala papu Franju.
 
- Prije 400 godina uvedena je smrtna kazna za katolike u Švedskoj, no otada su se stvari, hvala Bogu, jako promijenile. Od 2000. godine imamo ista prava. Katolička Crkva je priznata te imamo jednake mogućnosti – rekao je novi kardinal Anders Arborelius, nadbiskup Stockholma.
 
Trenutačno je 117.000 katolika registrirano u izrazito sekularnoj Švedskoj, a  koja ima 10 milijuna stanovnika. Međutim, švedski kardinal ističe kako broj katolika raste, posebno zbog dolaska migranata. Iako mnogi nisu rođeni u Švedskoj, sljedeći naraštaj migranta jest te oni obnavljaju Crkvu.
 
 
- Šveđani su u mjesnoj Crkvi u manjini. No djeca imigranata su već rođeni Šveđani. Tako da možemo reći kako je Katolička Crkva postepeno sve više uključena u život švedskog društva. Moramo graditi nove crkve jer raste broj katolika. To je veliki znak nade jer Švedska je izrazito sekularna država. Postoje, naravno ljudi koji su otpali od vjere, koji napuštaju Crkvu, no katolička zajednica raste, što je u Europi doista rijetko – dodao je Kardinal.
 
Mnogi poglavari Luteranske crkve bili su pored Pape na njegovom pohodu Švedskoj kao i na konzistoriju kardinala Arboreliusa. Zbog toga luterani na njega gledaju kao svojeg kardinala. Anders Arborelius smatra kako će njegovo imenovanje pomoći da katolici u Švedskoj budu prihvaćeniji.
 
 
To je u Švedskoj, u kojoj je Luteranska crkva najveća, jako važna činjenica. Mogu reći kako druge crkve i zajednice u Švedskoj žarko žele surađivati u Nacionalnom vijeću crkava. Svjesni smo kako smo preživjeli stoljeća progona te da se mnogi katolici još uvijek osjećaju kao građani drugoga reda. Ne osjećaju se prihvaćenima. No postepeno smo postali uključenima u društvo i možda će činjenica što sam imenovan kardinalom da i mi osjetimo kako smo doista dio švedskog društva – naglasio je.
 
Iako je proces uključivanja spor i rezultat ne dolazi brzo, imenovanje kardinalom Andersa Arboreliusa događaj je koji je zapisan u švedsku povijest.
 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Crkva u svijetu

Još iz rubrike: