Amerikanci objavili program pripreme za sakramente na znakovnom jeziku

Novi program pripreme za sakramente za gluhe i nagluhe nudi katehetske podatke za odrasle na američkom znakovnom jeziku.

17.jpg
Autor
catholicnewsagency.com/laudato.hr/D.R.
Fotograf
catholicnewsagency.com
Objavljeno:
 
31.01.2020 20:13

Izrađene od strane Ascension Pressa, katehetske pripreme za sakramente gluhih i nagluhih osoba postale su dostupne početkom mjeseca, objavila je Catholic News Agency.

Program priprema priredio je otac Sean Loomis, kapelan za apostolat gluhih osoba nadbiskupije u Philadelphiji.

Kreatori ovog projekta nadaju se da će materijali, dizajnirani posebno za gluhu zajednicu, popuniti praznine koje ostavljaju drugi katehetski programi i riješiti se nekih jedinstvenih izazova s ​​kojima su suočene osobe s oštećenim sluhom, a tiču se sudjelovanja u misi, ispovijedi i župnoj zajednici.

- Priličan broj gluhih osoba nije dovoljno vjerski poučena. I dok se to isto događa i s većinom katolika općenito, kateheza gluhih osoba na značajan je način siromašnija - rekao je Loomis za CNA.

Iz iskustva je rekao da većina gluhih ljudi nije zainteresirana za vjeru jer se osjećaju isključeno, odnosno jer smatraju da im crkva bilo koje denominacije nema što ponuditi.

Ovaj projekt nudi trodijelne videozapise o svakom sakramentu. Svaki je videozapis dugačak do deset minuta, a raspravlja o prisutnosti pojedinog sakramenta u pismu i tradiciji, zatim o teologiji sakramenta i osobnom značaju sakramenta.

- Prvi videozapis uvodi ih u biblijska mjesta gdje je Krist uspostavio sakramente. Tako vide da ono u što vjeruje Katolička Crkva nije nešto što smo usputno izmislili, već da je to prisutno od samog početka Crkve sve do danas - rekao je.

Potom je pojasnio da se drugi videozapis o svakom sakramentu odnosi na teologiju tog sakramenta, a zatim slijedi kateheza. U trećem videozapisu govori se o življenju milosti.

- Primjerice, što u vašem životu znači biti kršten. Želimo da teoriju i apstraktnu teologiju konkretno primjenjuju u svom vrlo individualnom i specifičnom životu - dodao je.

Program uključuje i radnu knjižicu koja nudi citate svetaca, kao i umjetnička djela. Loomis je naglasio vrijednost umjetničkog djela kao vizualnog poticaja za gluhe katolike na molitvu i učenje o povijesti Crkve.

- To je nešto što sam mislio da će im pomoći da se susretnu s Bogom na način koji je jedinstven za njihovu kulturu i njihove specifične potrebe.

Fra Loomis nije gluh, ali počeo je učiti američki znakovni jezik tijekom boravka u bogosloviji, nakon što je zamoljen da razmotri pastoralnu službu gluhih osoba. Svaki je tjedan vježbao znakovni jezik s jednim gluhim muškarcem kako bi stekao znanje. Kazao je da je nakon godina iskustva uspio razumjeti izolaciju i nerazumijevanje s kojim se često suočavaju. Sakrament pomirenja je poseban izazov.

- Oni mogu ići kod svećenika koji ne zna znakovni jezik i 'izreći' svoje grijehe tako što će ih zapisati na list papira. Međutim, neće doživjeti ispovijed na pravi način jer od njih neće dobiti nikakve povratne informacije. Svećenik ih neće moći utješili riječima - istaknuo je Loomis.

Stoga je uspio pronaći osobe za 13 različitih crkava i ponuditi misu u potpunosti na američkom znakovnom jeziku. Možda je stoga ovo odlična prilika i poticaj da se među nama probudi svijest o gluhim osobama i njihovim duhovnim potrebama.

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Crkva u svijetu

Još iz rubrike: