Božić nakon Daesha: ponovno rođena nada za kršćane na Bliskom istoku"

U Bruxellesu održana konferencija o kršćanima na Bliskome istoku.

bruxelles.jpg
Autor
IKA/Laudato/K.P.
Fotograf
IKA
Objavljeno:
 
06.12.2017 15:44

U Europskom parlamentu u Bruxellesu održana je konferencija „Božić nakon Daesha: ponovno rođena nada za kršćane na Bliskom istoku" u organizaciji hrvatske zastupnice Marijane Petir, a pod pokroviteljstvom predsjednika Europskoga parlamenta Antonija Tajanija.

Suorganizatori konferencije bili su Papinska fondacija Pomoć Crkvi u potrebi i belgijsko Namjesništvo papinskog Viteškog reda sv. Groba jeruzalemskog, Komisija biskupskih konferencija Europske unije (COMECE) i radna skupina Europske pučke stranke za međukulturalni i religijski dijalog.

Organizatorica konferencije Marijana Petir zahvalila je govornicima iz Svete zemlje, Iraka i Sirije, kazavši kako je pravi blagoslov dobiti informacije iz prve ruke o tome što se događa u kolijevci kršćanstva, na Bliskom istoku. "Kolijevka bi trebala biti sigurno i zaštićeno mjesto. Nažalost, posljednjih je godina kolijevka kršćanstva sve samo ne sigurno mjesto za kršćane". Osvrnula se i na sporu i nepravodobnu reakciju međunarodne zajednice nakon genocida koji je Daesh počinio nad kršćanima u Iraku i Siriji u veljači 2016. godine.

Nakon što je uvodno pozdravila dvjesto sudionika konferencije, potpredsjednica Europskoga parlamenta Mairead McGuinness zadužena za dijalog s Crkvama i vjerskim zajednicama iskazala je zadovoljstvo sudjelovanjem na ovakvoj konferenciji jer je ona važna za shvaćanje ozbiljnosti situacije te je poručila kršćanima kako nisu ostavljeni sami.

- Danas je prisutan nedostatak svijesti o ozbiljnosti situacije. Progoni su u porastu. Ako se dopusti nastavak ovakve situacije, postoji ozbiljna bojazan za budućnost kršćanstva - rekla je McGuinness.

O ozbiljnosti situacije najprogonjenije vjerske skupine na svijetu, govorio je izvršni direktor Papinske fondacije Pomoć Crkvi u potrebi John Pontifex. Predstavivši brojke izvješća „Progonjeni i zaboravljeni" koje je ta organizacija nedavno objavila o progonu kršćana od 2015. do 2017. godine rekao je kako su „to najveći progoni kršćana u povijesti".

- Kršćani su najprogonjenija religijska zajednica na svijetu, a u Siriji i Iraku dogodio se njihov egzodus - rekao je Pontifex.

Mons. Pierbattista Pizzaballa, apostolski upravitelj Latinskoga jeruzalemskog patrijarhata, govorio je o izazovima s kojima se susreću kršćani u Svetoj zemlji, kazavši kako nisu oni izuzeti od problema premda se nisu suočili s izravnim progonima poput onih u Siriji i u ostatku regije.

- Situacija u našoj zemlji manje je nasilna, no nije ništa manje složena. Kršćani su taoci nestabilnih procesa u regiji i nedostaje povjerenje u političke procese - dodao je mons. Pizzaballa.

Nadbiskup Habib Hormuz Al-Naufali, poglavar katoličke kaldejske nadbiskupije iz Basre (Irak), rekao je kako tragedija kršćana u Ninivi traži hitnu pomoć. "Niniva je moguće trajno mjesto sukoba. Tu se sukobljavaju interesi Kurda i vlasti u Bagdadu. Kršćani su tu drugorazredni građani".

O stanju u Siriji izvijestio je voditelj mjesne podružnice Papinske fondacije Pomoć Crkvi u potrebi o. Ziad Hilal. "Nakon sedam godina rata postoje ozbiljni problemi na svim razinama. Sirijci su podijeljeni. Na društvenoj razini obitelji su razdvojene, mladi odlaze i ostavljaju stare roditelje, a žene osobito same s djecom izuzetno su ranjive. Postoje i ekonomski problemi, a zbog embarga su investicije slabe".

Petir je zatvarajući konferenciju kazala da su uistinu potreban dijalog i rasprava kako bismo mogli krenuti naprijed prema snažnijoj, bolje planiranoj i sustavnoj pomoći jer nam nedostaje svjesnosti o ozbiljnosti situacije o ovom pitanju te pravovremene reakcije. "Problem progona kršćana neće se riješiti sam od sebe, baš nasuprot, on se pojačava te ako se takav trend nastavi budućnost kršćana je doista u opasnosti".

Na konferenciji je sudjelovalo i 15 gostiju iz Hrvatske koji su za tu prigodu, kao i na Europski molitveni doručak, stigli na poziv Petir, jedne od suorganizatorica. Večer uoči Europskog molitvenog doručka koji je održan 6. prosinca jubilarni 20. put, a u Europskom je parlamentu okupio 375 političara i javnih osoba iz Europe i svijeta, rektor Nacionalnog svetišta Majke Božje Bistričke vlč. Domagoj Matošević predslavio je misu u Europskom parlamentu u zajedništvu s fra Tomislavom Glavnikom, don Josipom Perišem, vlč. Ivanom Vučakom te vlč. Ivanom Grbešićem.

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Crkva u svijetu

Još iz rubrike: