Indija: obrana života djevojčica

Indija je jučer obilježila treći Nacionalni dan djevojčica u cilju promoviranja prava djevojčica i ženskih osoba.

djevojcica-india2.jpg
Objavljeno:
 
25.01.2012 00:00

Indija je jučer obilježila treći Nacionalni dan djevojčica. „Po popisu stanovništva iz 2011. godine", naglašava za agenciju AsiaNews dr. Pascoal Carvalho, član Papinske akademije za život, "svaka trinaesta djevojčica ne doživi šest godina života. Ova obljetnica nas podsjeća na žurnost zaštite naših djevojčica od prakse selektivnih pobačaja i ženskog čedomorstva“.

Sadašnja vlada Upa (United Progressive Alliance) ustanovila je ovaj na dan kada je 1966. Indira Gandhi, postala prva žena premijerka Indije. Crkva slavi Dan djevojčice svakog 8. rujna, na dan rođenja Majke Božje.
 
Pojavom ultrazvuka, testova za određivanje spola nerođenog i testova kao što je amniocenteza, na desetine tisuća zametaka nikad nije rođeno. „Na početku", objašnjava dr. Carvalho, koji je i član Povjerenstva za život nadbiskupije Mumbai, "ovi su testovi služili za otkrivanje urođenih mana zametka. Potom su postali instrument za prepoznavanje spola djeteta sa ciljem da se pobaci u slučaju da bi bila djevojčica“.

Da bi zaustavili zloupotrebu ovih kliničkih testova, 1994. godine vlada je donijela Pre-Natal Diagnostic Technologies (Pndt) act, dokument koji predviđa niz kazni i za roditelja kao i za liječnika koji bi bio otkriven na djelu. Međutim, naglašava dr. Carvalho, „koliko god je strog zakon, on sam ne može iskorijeniti problem koji je vezan sa socio-kulturalnim čimbenicima. Među njima su potomstvo, miraz, oblici „zaštite“, kao na primjer kod sati-a gdje se udovica odmah spaljuje na lomači pokojnog supruga.“ Po hindu tradiciji, to je dobrovoljni ritual kojim se pokazuje odanost prema suprugu, a u biti je način da se oslobode od ekonomskog „tereta“ žene koja je ostala sama.

Upravo povodom Nacionalnog dana djevojčice, Central Supervisory Board (Csb), pokrenuo je istraživanje kako poboljšati primjenu Pndt-a. Naime, Csb je otkrio da od 94 liječnika pod istragom Medical Council of India (Mci) je oduzeo dozvolu smo petnaestorici. Anuradha Gupta, ministrica zdravlja je izjavila: „Nismo protiv novih tehnologija, ali samo ako su upotrebljavane za svrhu za koju su namijenjene. Iz tog razloga smo odlučili popisati sve ultrazvučne aparate, kako bi lakše identificirali prekršitelje“.

Pored državnog zakona, postoje i mnoge inicijative Katoličke crkve da bi se suprotstavilo diskriminaciji spola i branila prava djevojčica. U 2010. godini Biskupska konferencija Indije objavila je Cbci Gender Policy, izvješće u kojem  naznačuje strategiju za zaštitu i vrjednovanje djevojčica među kojima su: braniti djevojčice od svakog oblika nijekanja osobe, uključujući seksualno uznemirivanje i zlostavljanje, prenositi pozitivnu sliku ženskog bića među samim djevojčicama, muškarcima, roditeljima, nastavnicima i cjelokupnom društvu; izbjegavati barem u vjerskim ustanovama svaki mogući takav stereotip tijekom nastave ili izvanškolskih aktivnosti; podizanje svijesti osoba glede državnog programa tijekom propovijedi, u bolnicama, ambulantama i na vjeronauku.

Izvor: AsiaNews

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Crkva u svijetu

Još iz rubrike: