Međunarodni simpozij o liturgiji i crkvenoj glagoljaškoj baštini

Međunarodni simpozij i izložba pod nazivom 'Bogu na svom jeziku: rimska liturgija na hrvatskom crkvenoslavenskom jeziku i na glagoljici" održat će se u Rimu 13. studenog prilikom pohoda 'Ad limina apostolorum' biskupa članova Hrvatske biskupske konferencije.

Untitled-6.jpg
Autor
IKA/Laudato/M.S.
Fotograf
IKA
Objavljeno:
 
09.11.2018 12:34
Povod je ovom svečanom događaju 1150. godišnjica dolaska sv. Konstantina Ćirila i Metoda u Rim, papina blagoslova njihove misije među Slavenima i slavenskih bogoslužnih knjiga.
 
Prigodno obilježavanje ove obljetnice održat će se 13. studenoga u Rimu, i to pod pokroviteljstvom Ministarstva vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske te u organizaciji Staroslavenskoga instituta u Zagrebu i Veleposlanstva Republike Hrvatske pri Svetoj Stolici. Službeni jezici događanja su talijanski i engleski.
 
Želja je i cilj organizatora podsjetiti svekoliku europsku javnost na posebnost hrvatskoglagoljske baštine u njezinu ćirilometodskom (istočnom) i rimsko-latinskom (zapadnom) kontekstu. Ta se posebnost očituje i u činjenici da su Hrvati stoljećima prije ostatka zapadne, rimokatoličke Europe Bogu mogli govoriti na jeziku koji nije bio latinski, a liturgijske su i druge knjige pisali i tiskali na pismu koje nije bilo latinica. Zbog toga su hrvatski crkvenoslavenski jezik i uglata, tj. hrvatska glagoljica ne samo hrvatska nego i dragocjena europska kulturna baština iz razdoblja prije II. vatikanskoga sabora (20. st.), nakon kojega je za cijeli svijet odobrena liturgija na narodnim jezicima.
 
Prvi dio programa – simpozij – bit će otvoren u velikoj dvorani Papinskoga instituta za Istok (Pontificio Istituto Orientale, Piazza di S. Maria Maggiore 7) u 9 sati. O različitim će vidovima zadane teme govoriti inozemni suradnici Staroslavenskoga instututa; prof. dr. Giorgio Ziffer (Accademia Ambrosiana u Milanu, Sveučilište u Udinama) izlagat će o Hrvatskoglagoljskoj rukopisnoj tradiciji i književnosti Slavia Christiana, dok će prof. dr. Johannes Reinhart (Institut za slavistiku Sveučilišta u Beču) naglasak staviti na Zapadno naslijeđe srednjovjekovne hrvatske kulture: glagoljsku književnost.
 
Simpozij će svojim prilozima obogatiti i znanstvenici Staroslavenskoga instituta; akad. Ivanka Petrović (Accademia Ambrosiana u Milanu, Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, Staroslavenski institut u Zagrebu) održat će predavanje pod naslovom Srednjovjekovna hrvatska književost između ćirilometodske tradicije i zapadnoeuropske književne kulture: Slavia croatica, dr. sc. Vesna Badurina Stipčević (Staroslavenski institut u Zagrebu) usredotočit će se na Sveto pismo u hrvatskoglagoljskim liturgijskim knjigama, dok će dr. sc. don Kristijan Kuhar (Staroslavenski institut u Zagrebu) uzvanike upoznati s Tradicijom rimske liturgije na hrvatskom crkvenoslavenskom jeziku.
 
Nakon simpozija, u 12 sati slijedi otvorenje izložbe u Muzeju Bazilike sv. Marije Velike (Piazza di S. Maria Maggiore 42). Autorski je potpisuju znanstvenici Staroslavenskoga instituta dr. sc. Ivan Botica, dr. sc. Kristijan Kuhar i dr. sc. Sandra Požar, a za javnost će biti otvorena do 30. studenoga 2018. godine. Svečanost će otvorenja izložbe glazbeno uveličati dr. sc. Katarina Livljanić (Sorbonne – Sveučilište u Parizu) solo izvedbom glagoljaških napjeva kao i onih nadahnutih glagoljaškim i srednjovjekovnim latinskim napjevima.
 
Ovo svečano događanje u Rimu Staroslavenski institut s radošću i zahvalnošću posvećuje hrvatskim glagoljašima koji su predanim i samozatajnim radom zadužili svoj narod i europsku obitelj kojoj on pripada.
 
Simpozij i izložbu Bogu na svom jeziku: rimska liturgija na hrvatskom crkvenoslavenskom jeziku i glagoljici financijski potpomažu Ministarstvo vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske, Ministarstvo kulture Republike Hrvatske i Staroslavenski institut u Zagrebu.

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Crkva u svijetu

Još iz rubrike: