Ništa nije nemoguće

Bio je to poseban dan za kršćane, ne samo u Svetoj Zemlji, već i u cijelom svijetu. U Jeruzalemu je u srijedu 22. ožujka održana ekumenska proslava završetka obnove edikula Svetoga Groba.

terrasanta.jpg
Autor
Terra Santa News/Laudato/N.B.
Objavljeno:
 
26.03.2017 12:19

Povijesni dogovor postignut je točno godinu dana 22. ožujka 2016. Predstavnicu triju kršćanskih zajednica, koje imaju prvenstva brige za baziliku Groba prema pravilu status quo, grčko-pravoslavni patrijarh Teofil III., armenski patrijarh Nourhan Manoughian te tadašnji kustos Svete Zemlje Pierbattista Pizzaballa, taj dan su potpisali dokument.

U prvom redu na proslavi, osim troje potpisnika, nalazili su se sadašnji kustos Svete Zemlje Francesco Patton, apostolski nuncij Giuseppe Lazzarotto te nadbiskup Konstantinopola ekumenski patrijarh Bartolomej.

Među prisutnima su bili predstavnici drugi kršćanskih Crkava, poput  koptske, sirijske i etiopske te predstavnici kršćanskih zajednica prisutnih u Svetoj Zemlji kao i predstavnici drugih religija i političke vlasti poput grčkog premijera Alexsisa Tsiprasa. Brojni vjernici koji su ispunili baziliku pokazali su kako je doista riječ o povijesnom događaju.

- Obnovu je omogućila dobar volja sviju, a ponajviše glavnih Crkava koje su uspjele promijeniti svoj nazor i umjele su sve, čak i najgorljivije protivnike, privesti dogovoru koji je bio nužan. To su već dugo vrijemeočekivale sve zajednice i naši vjernici. I to je bilo nužno kako bismo pokazali da u ovoj Crkvi, koja nosi rane naših podjela, ali i našu volju da ih izliječimo, idemo naprijed prema novim generacijama u zdravijem duhu. Činilo se da je to nemoguća misija, ali, riječima anđela Gabrijela djevici Mariji, Bogu ništa nije nemoguće istaknuo je mons. Pierbattista Pizzaballa, apostolski upravitelj latinske patrijaršije Jeruzalema

- Ovo je poruka cijelom svijetu i našoj mjesnoj zajednici, da ono što se čini nemogućim može postati mogući, a to se upravo danas dogodilo. Mislim da je obnova znak nadahnuća za cijelo čovječanstvo. Možemo nadići sami sebe, može zaživjeti miran i skladan suživot i možemo dijeliti Svetu Zemlju, posebno Jeruzalem, kojeg tri abrahamske religije, židovstvo, kršćanstvo te islam, smatraju svetim gradom – napomenuo je Teofil III., grčko-pravoslavni patrijarh Jeruzalema.

Radovi obnove, kojima je ravnala profesorica Antonia Moropoulou sa Tehničkog Sveuilišta u Ateni, a koji su trajali 10 mjeseci, uključivali su konzervacijske te strukturne intervencije.

- Danas smo izrazito ponosi što smo za tri kršćanske zajednice dovršili obnovu svetišta Svetoga Groba. Činjenica je da smo se morali suočiti s velikim izazovima poput obnove strukturnog integriteta, popravka oštećenja, nadilaženja prepreka, pa čak i istaknuti vrijednost mjesta te sačuvati i  pokazati njezin povijesni kontinuitet – rekla je Anotnia Moropoulou sa Državnog tehničkog sveučilišta u Ateni.

- Današnji događaj je u potpunosti izvanredan jer je plod, možemo reći, prvi zreli plod suradnje triju najvećih jeruzalemskih zajednica: grčke, latinske, koji predstavljamo mi i patrijarh, te armenske. U isto vrijeme, to je jako lijepo jer ove godine svi u isto vrijeme, na isti dan, slavimo Uskrs, a može također biti znak da ga u budućnosti nećemo slaviti samo na isti dan – istaknuo je fra Francesco Patton, kustos Svete Zemlje.

- Cijeli dan je pod znakom jedinstva i suradnje. Drago nam je što su se grčka pravoslavna Crkva, armenska i katolička sastale i odlučile obnoviti Sveti Grob. Zazivamo milost Gospodina na sve njih, na vas i na cijeli svijet. Molimo za mir i jedinstvo – rekao je ekumenski patrijarh Bartolomej I.

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Crkva u svijetu

Još iz rubrike: