Papa u Tajlandu: Religije su svjetionici nade koji promiču mir i bratstvo

Nudimo svijetu riječ nade koja može ohrabriti i podržati one koji su najviše oštećeni podjelom - rekao je Papa.

7.jpg
Autor
vaticannews.va/laudato.hr/D.R.
Fotograf
vaticannews.va
Objavljeno:
 
22.11.2019 11:19

U znaku poštovanja i prijateljstva između katolika i budista danas se u hramu Wat Ratchabophit Sathit Maha Simaram, u Bankoku, na Tajlandu, održao susret pape Franje i vrhovnog budističkog patrijarha Somdeta Phra Ariyavongsagatanana IX.

- Nudimo svijetu riječ nade koja može ohrabriti i podržati one koji su najviše oštećeni podjelom – rekao je papa Franjo susrevši u Bangkoku, na Tajlandu, u hramu Wat Ratchabophit Sathit Maha Simaram, budističkog vrhovnog patrijarha Somdeta Phra Ariyavongsagatanana IX.

Izraziti poštovanje kraljevskom hramu znači očitovati poštovanje „narodu osmijeha“. Na tom mjestu, izvoru budizma i tajlandskog monaštva, Papa je izrazio zahvalu i poštovanje za zajednički put koji su već poduzeli njegovi prethodnici, no i za ono što se posljednjih godina napravilo za mir.

- To je put zajedničke izgradnje kulture suosjećanja, bratstva i susreta – rekao je Papa, te potaknuo da se i dalje ide tim putom poštovanja unatoč razlikama.

- Na izvorima budizma Tajlanđani su naučili poštovati život i svoje stare, voditi trezven život utemeljen na kontemplaciji, na marljivom radu i disciplini, te se zbog toga smatraju „narodom osmjeha“ – rekao je Sveti Otac, spomenuvši svetoga papu Pavla VI. koji je prije 50 godina u Vatikanu primio budističkog patrijarha Somdeja Phra Wanarata zajedno s drugim uglednim monasima.

Poseban zaokret dogodio se kada je sveti papa Ivan Pavao II. posjetio hram u Bangkoku, zauzimajući se za dijalog. Tome je pridonio i nedavni posjet Vatikanu izaslanstva budističkih monaha.

- Ti su mali koraci potvrda da je u zajednicama, kao i u svijetu potaknutom na promicanje i stvaranje podjela, te na isključivanje, moguća kultura susreta – rekao je papa Franjo i istaknuo – Kada imamo mogućnost priznati i cijeniti jedni druge, pa i u našim razlikama, svijetu pružamo nadu koja hrabri i podupire one koji su najviše oštećeni podjelama. Takve nas mogućnosti podsjećaju koliko je važno da se religije sve više očituju kao svjetionici nade, te kao promicatelji i jamci bratstva.

- Prije četiri i pol stoljeća kršćanstvo je stiglo na Tajland i katolici su kao manjina živjeli u skladu s braćom budistima, te su uživali slobodu prakticiranja svoje vjere – rekao je Papa i napomenuo da na tom putu međusobnog povjerenja i bratstva želi ponovo potvrditi osobnu zauzetost i zauzetost cijele Crkve za jačanje dijaloga, otvorenog i punog poštovanja radi mira i blagostanja tajlandskog naroda.

- Zahvaljujući akademskoj razmjeni koja omogućava veće međusobno razumijevanje, kao i kontemplaciji milosrđa i razlučivanja koji su zajednički našim tradicijama – dodao je – moći ćemo rasti u bliskosti. Iz toga proizlazi mogućnost daljnjeg zajedničkog hoda u novim projektima milosrdne ljubavi prema siromašnima i u poštovanju zajedničkog doma.

Prijateljstvo i poštovanje više je puta u svojem pozdravnom govoru istaknuo budistički vrhovni patrijarh Somdet Phra Ariyavongsagatanana IX. Susret je nazvao važnim povijesnim događajem koji svjedoči o snažnom i divnom prijateljstvu između Katoličke Crkve i tajlandskih sangkha budista. Potom je podsjetio na posjet pape Ivana Pavla II. prijašnjem patrijarhu, te obojicu nazvao dobrim ljudima i svetim vođama. Cilj im je bio čovječanstvo koje širi istinsku ljubaznost prema svakom živom stvorenju, a to je jedinstveni ideal.

- Mnoge relikvije kraljeva i kraljica koje su u prošlosti primili od Papa, nalaze se u kraljevskom hramu – rekao je vrhovni patrijarh i istaknuo – To su živa svjedočanstva čvrstog i kreativnog prijateljstva između naše dvije vjere. Radi se o prijateljstvu koje se učvrstilo kroz jednako razumijevanje i uzajamno poštovanje. Vaš posjet Svetosti nije posjet novog prijatelja, nego istinskog i provjerenog prijatelja tajlandskog naroda. Udaljenost nije prepreka našim bliskim odnosima.

Pozdravljajući Svetoga Oca, patrijarh je citirao Budu: One koji ne čine zlo svojim prijateljima, poštuju na svakom mjestu. Patrijarh je osim toga izrazio zahvalnost za ponašanje Katoličke Crkve koja je došla pomoći, a ne osvajati. Papa Franjo je odgovorio da je katolicima prozelitizam zabranjen. Ako smo braća možemo pomoći svjetskom miru, siromašnima i onima koji trpe, jer pomagati siromašnima uvijek je put blagoslova.

Papa Franjo je na kraju u knjigu časti napisao: Obnavljam svoju molitvu, kako bi dragocjena tradicija međusobnog razumijevanja između budista i katolika rasla i ljubljenom tajlandskom narodu donosila obilne plodove mira. Među darovima Papa je patrijarhu darovao Dokument o ljudskom bratstvu iz Abu Dhabija i zaključio: Moramo raditi zajedno kako bi naše čovječanstvo bilo više bratsko.

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Crkva u svijetu

Još iz rubrike: