Pobačaj dovodi u opasnost psihičko zdravlje žena

Povećava li pobačaj rizik od problema s psihičkog zdravlja u žena? Pitanje je to koje se zadnjih nekoliko desetljeća kontinuirano istražuje kroz desetke istraživanja koja upućuju na pozitivnu korelaciju, dok nekolicina često citiranih istraživanja iznosi upravo suprotne zaključke.

zena-w-(1).jpg
Objavljeno:
 
19.09.2011 00:00
Povećava li pobačaj rizik od problema s psihičkog zdravlja u žena? Pitanje je to koje se zadnjih nekoliko desetljeća kontinuirano istražuje kroz desetke istraživanja koja upućuju na pozitivnu korelaciju, dok nekolicina često citiranih istraživanja iznosi upravo suprotne zaključke.

Primjer jednog od takvih poznatih istraživanja jest naširoko citiran izvještaj iz 2008. godine koje je objavila Radna grupa o mentalnom zdravlju i pobačaju Američkog psihološkog udruženja. U izvještaju se sa pouzdanošću zaključuje kako „ne postoje dostatni dokazi koji bi podržali tvrdnju“ o postojanju povezanosti pobačaja i povećanog psihičkog stresa kod žena. Skupine koje zagovaraju pravo na pobačaj objeručke su prihvatile ovaj izvještaj kako bi objavile da pobačaj ne predstavlja prijetnju ženinom psihičkom zdravlju, prenijela je nedavno katolička agencija Zenit.org.

Nedugo nakon objave, profesorica Priscilla K. Coleman, sa Sveučilišta Bowling Green State u saveznoj državi Ohio napravila je temeljit metodološki pregled izvještaja kroz vlastito istraživanje čije rezultate je objavila u rujanskom izdanju časopisa British Journal of Psychiatry (BJPsych). Osnovna zamjerka izvještaju iz 2008. godine prema Coleman je ta što su se za potrebe tog istraživanja, za koje se tvrdilo da su prikupljena i analizirana sva relevantna empirijska istraživanja provedena nakon 1989. godine, koristili neadekvatni kriteriji pri odabiru istraživanja koja će uključiti, a koja isključiti iz analize. Coleman nadalje tvrdi da je istraživanje zaključeno s rezultatima „brojnih slabijih istraživanja" pri čemu su neopravdano izuzeti „deseci metodološki sofisticiranih međunarodnih istraživanja."

Coleman izvodi vlastitu, opsežnu „meta-analizu“ istraživanja objavljenih u razdoblju od 1995. do 2009. godine te radi „najveću kvantitativnu procjenu rizika po mentalno zdravlje povezanih s pobačajom dostupnih u svjetskoj literaturi." Ona vrlo pažljivo analizira 22 istraživanja ocjenjenih od strane istovrsnih stručnjaka  (15 iz SAD-a i 7 iz ostalih zemalja) obuhvaćajući pri tome izuzetno velik uzorak od 877 181 sudionika od kojih je 163 831 imalo inducirani pobačaj. Coleman je pri tome odabrala pet varijabli rezultata vezanih za mentalno zdravlje: tjeskoba, depresija, konzumacija alkohola, konzumacija marihuane i suicidalno ponašanje. Njezini rezultati su pokazali da je samo iskustvo čina pobačaja dovelo do zapanjujuće brojke od 81% povećanog rizika po psihičko zdravlje žena kroz svih pet varijabli. Uočeni učinci po zdravlje su bili najjači kad su se žene koje su imale pobačaj uspoređivale sa ženama koje su odlučile iznijeti trudnoću. Coleman također navodi da je to dosljedno znanstvenim podacima koji upućuju na to da porođaj zapravo snižava rizik od problema s psihičkim zdravljem – odnosno da ima „zaštitan učinak" na ženino psihičko zdravlje (npr. stope samoubojstava su upola manje kod žena koje su iskusile porođaj nego kod ostatka populacije).

Pri objavljivanju njezinog članka u časopisu BJPsychI, Coleman je upozorila svoje kolege  istražitelje koji djeluju u tom eksplozivnom području pitanja pobačaja i psihičkog zdravlja da postave granicu visoko u svojim istraživačkim standardima. Istražitelji koji rade u ovom „vrlo politiziranom području“ moraju biti rigorozni pri primjeni znanstveno utemeljnih standarda procjena te na sustavan način i nepristrano sintetizirati i kritizirati rezultate istraživanja.“Ako odbijaju to učiniti, postaju podložni optužbama prebacivanja standarda temeljenih na zaključcima izvedenim iz određenih stajališta." U suprotnom, napominje ona, takva pristrana istraživanja mogu nanijeti štetu ženama.

Izvor: Zenit.org

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Crkva u svijetu

Još iz rubrike: