Potresna svjedočanstva studenata kršćana iz Iraka i Nigerije

Studenti kršćani iz Iraka i Nigerije uključeni u program mađarske Vlade ''Stipendium Hungaricum'' posjetili su ovoga tjedna Europski parlament na poziv mađarskog zastupnika Györgyja Hölvenyja, supredsjedatelja radne grupe Europske pučke stranke za međukulturalni i međureligijski dijalog te na izvanrednom sastanku radne skupine, čija je aktivna članica i hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir.

download-(2).jpg
Autor
petir.eu/Laudato/D.T.
Fotograf
petir.eu
Objavljeno:
 
22.03.2018 10:43
Ovi mladi ljudi prošli su užase ratova kojima je cilj istrijebiti kršćane, no dana im je prilika za obrazovanje na poziv mađarske Vlade te su odlučili razviti svoje vještine i potencijale, steći nova znanja i iskustva u vlastitom interesnom području kako bi se vratili u svoje domovine i doprinijeli boljitku i razvoju svojih država. Jedino što žele je mir te su zastupnicima u Europskom parlamentu uputili upravo taj apel moleći ih da oni budu njihov glas u Europi.
 
Dvadesetsedmogodišnji irački student Nawar Sheer na diplomskom studiju u Mađarskoj govorio je o stanju u svojoj zemlji te tako iz prve ruke dao informacije o odnosima tamošnjih muslimana i kršćana. Istaknuo je kako je ISIS svoje djelovanje započeo mnogo ranije prije stvaranja takozvane Islamske države, ali pod drugim različitim imenima. U svome je govoru iznio osobno iskustvo progonstva u kojem se on kao kršćanin u vlastitome gradu počeo osjećati građaninom drugog reda. Iznio je i konkretne činjenice o uništavanju desetak katoličkih crkava te pozvao Europsku uniju da pomogne u vraćanju mira na to područje. Kazao je kako su irački kršćani živjeli mirno i povučeno, ne provocirajući nikoga, a svoj je govor zaključio pitanjem: 
 
- Ako ja kao kršćanin mogu živjeti s muslimanima u miru poštujući njihovu religiju, zašto oni ne mogu sa mnom? -
 
Nakon studenta porijeklom iz Bagdada, govorila je dvadesetčetverogodišnja nigerijska studentica Johanna Ruth Tumba – jedna od 276 djevojaka koje je Boko Haram 2014. godine oteo iz škole u kršćanskom gradu Chiboku na sjeveroistoku Nigerije. Više od sto njezinih školskih kolegica ta ekstremistička skupina još uvijek drži u zatočeništvu i nepoznata im je sudbina. Nigerijska studentica rekla je zastupnicima kako je stanje u Nigeriji takvo da u svakome mjestu postoje uhode koje prate one koji idu u crkvu te ih odaju muslimanskim ekstremistima nakon čega oni bivaju odvedeni, mučeni i ubijeni. Samo iz razloga jer su kršćani koji idu u crkvu! Zahvalila je na svemu što zemlje članice EU-a čine za kršćane s ratom pogođenih područja i pozvala ih na konkretnije djelovanje u zaštiti kršćana kojima se, različitim oblicima nasilja, progonstvima, smaknućima, krši osnovno ljudsko pravo – pravo na slobodu vjere, ali i negira pravo na život. 
 
Potresena svjedočanstvima studenata, posebice onim jedne od otetih djevojaka iz Chiboka, hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir, izrazila je divljenje jer, unatoč strahotama koje je djevojka proživjela, govori bez ljutne i mržnje za svoje progonitelje i zlostavljače. Naglasila je kako su upravo takav stav i razmišljanje, koje je plod oprosta, ono što kršćanina čini istinskim kršćaninom. Petir je u svoje i ime svojih kolega zastupnika studentima obećala kako će učiniti sve što je u njihovoj moći kao zastupnika u Europskom parlamentu da se progon kršćana zaustavi i da se oni mogu vratiti svojim domovima te živjeti u miru.
 
Na izvanrednom sastanku radne grupe EPP-a za međureligijski i međukulturalni dijalog govorio je i vlč. Charbel Eid, poglavar belgijskog samostana svetog Šarbela. Rekao je kako na prostoru Bliskog istoka i Afrike vladaju smrt i uništenje, a kršćani žive pod prijetnjom sila koje teže stvoriti društvo u kojemu kršćana nema. 
 
- Samo zajedničkim snagama možemo graditi zajedničku budućnost - rekao je te pozvao na zajedničko djelovanje kako bismo stvorili svijet u kojemu pripadnici svih vjerskih zajednica žive u mirnom suživotu poštujući jedni druge.

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Crkva u svijetu

Još iz rubrike: