Pravo lice vjere u medijima

Kako na istinit način izvještavati o sudskim procesima koji se temelje na civilnom i kanonskom zakondavstvu, govorio je kardinal Burke, prefekt Vrhovnog suda apostolske signature - najvišeg suda Katoličke crkve, u srijedu, 18. travnja, na međunarodnom simpoziju u Rimu.

kraj.jpg
Objavljeno:
 
19.04.2012 00:00

Trećega, ujedno i poljednjega dana simpozija „Crkvena komunikacija: lica, ljudi, priče“ na Papinskom sveučilištu Santa Croce u Rimu u srijedu, 18. travnja, završno predavanje održao je kardinal Raymond Burke, prefekt Vrhovnog suda apostolske signature - najvišeg suda Katoličke crkve. Novinarima i crkvenim komunikatorima govorio je o komuniciranju i pravdi te o situacijama kada pravni slučajevi postaju vijesti. Kako je naglasio, „kanonsko pravo u sebi ima pastoralni osjećaj, jer je povezano sa spasenjem duše“.

„Sudski procesi mogu postati vijesti i trebaju biti predstavljeni na pravilan način kako bi bilo shvatljivi i novinarima. U različitim pravnim slučajevima važno je netaknutim zadržati osjećaj za procese i pravno ih sagledati. Pojedina izvješća civilnog zakondavstva i oni kanonskoga traže istinit i pravi prijevod specijaliziranog govora u govor prihvatljiv javnosti koji u isto vrijeme pokazuje osjećaj za istinu prisutnu u svakom procesu."

Napominjući kako se kanonski slučajevi moraju pomatrati s posebnom pažnjom i osjećajem za žrtvu. Također, dodao je kako je veliki izazov koristiti slučajeve vezane uz crkveno pravo u medijskom svijetu.

„Izazov je tim veći jer je Crkva nazvana ogledalom pravde u svijetu“, zaključio je na kraju svog predavanja nadbiskup Burke, prvi pročelnik ovoga tijela Crkve porijeklom izvan Europe. Burke je od 2003. do 2008. bio nadbiskup St. Louisa, a biskup Lacrosse od 1994 do 2003. A 2006. godine papa Benedikt XVI. pridružio ga je članovima Vrhovnoga suda Apostolske signature.

Uz kardinala Burkea održana su i kratka izlaganja: osnivača i direktora agencije 101 - Gustava Entrala, jednog od vodećih marketinških stručnjaka u Španjolskoj koji je govorio o korištenju društvenih mreža kao novoj profesiji dok je Matthias Mattussek iz njemačkog Der Spiegela predstavio ključ čitanja posljednjeg Papinog pohoda Njemačkog u svjetlu svjetovnih medija.

Sudionicima simpozija predstavljen je i film „Deset pitanja za svećenika“ argetinskog autora Juana Martina Ezrattya, direktora produkcijske kuće, i autora više dokumentarnih filmova i spotova. Filmom „Deset pitanja za svećenika“ želio je pokazati svjedočanstvo svećenika i njihov odnos prema celibatu, materijalnim vrijednostima i novcu. U filmu svećenici govore osjećaju li usamljenost u svom pozivu, kako osmišljavaju pastoral u povjerenoj župi i bili svećeničku službu ponovno izabrali kao životni poziv. Zanimljiva je misao jednog od sugovornika koji je rekao da o svećeničkom pozivu osjeća kao da mu je Bog dao krila i kad ne bi bio svećenik to bi bilo kao da bez obzira što ima krila, ne želi letjeti.

Sudionike međuarodnog seminara toga je dana primio i vatikanski glasnogovornik otac Federico Lombardi koji je podržao Laudatov portal i ostale Laudatove medijske projekte.

Dekan komunikacijskog studija na Papinskom sveučilištu Santa Croce Jose Maria La Porte na kraju je izrazio zadovoljstvo održanim trodnevnim simpozijom, a mnogi sudionicu bili su zadovoljni što su tijekom tri dana čuli iskustva i primjere svojih kolega iz različitih područja crkvenih komunikacijskih ureda: ureda za odnose s javnošću, katoličkog radija i televizije i internetskih stranica. Sljedeći ovakav susret je za dvije godine.

Izvor: Laudato

Fotogalerija
f1
f2
f3
f4
f5

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Crkva u svijetu

Još iz rubrike: