Svaki dvanaesti kršćanin u svijetu žrtva je nasilja ili zlostavljanja

U svijetu ima više od 215 milijuna progonjenih kršćana.

krscani.jpg
Autor
IKA/Laudato/K.P.
Fotograf
christiansinpakistan.com
Objavljeno:
 
12.01.2018 11:03

U svijetu ima više od 215 milijuna progonjenih kršćana, podatak je sadržan u izvještaju međunarodne organizacije 'Otvorena vrata' (Open Doors) koja nadgleda stotinjak zemalja te svake godine sastavi 'crnu' listu 50 njih, u kojima su kršćani potlačeni, ugnjetavani, diskriminirani, zlostavljani, podvrgnuti nasilju sve do smrti, te zbog svoje vjere podčinjeni u privatnom i javnom životu.

Broj je progonjenih vjernika u porastu, istaknuo je Cristian Nani, ravnatelj talijanskoga ureda te međunarodne organizacije za Radio Vatikan. Svaki dvanaesti kršćanin u svijetu žrtva je nasilja ili zlostavljanja. U razdoblju koje obuhvaća izvještaj, od studenoga 2016. do listopada 2017. godine napadnuto je više od 15.500 kršćanskih crkvî, kućâ i trgovina, dodao je.

- Na vrhu ljestvice zemalja koje progone kršćane nalaze se Sjeverna Koreja, Afganistan, Somalija, ali žalosno prvenstvo, s najviše bodova u protukršćanskom nasilju, ima Pakistan. U odnosu na prethodnu godinu mučeništvo kršćana, odnosno ljudi, muškaraca i žena, pa čak i djece koja su ubijena zbog toga što su kršćani, više je nego dvostruko veće. Ne govorimo, dakle, o kršćanima koji su poginuli u građanskim ratovima ili u bombardiranju, kao što se događa na Bliskom istoku. Govorimo o više od 3000 ljudi koji su planirano ubijeni zato što su kršćani. To je podatak koji bez sumnje treba istaknuti, a koji daje predodžbu o posljedicama protukršćanskih progona u svijetu - rekao je Nani.

Glavni izvor progona je i dalje terorizam islamskih skupina koji se širi na raznim područjima. Kršćani su u islamskim zemljama ugroženi i islamskim zakonima koji ih ograničavaju u temeljnim vjerskim pravima.

U izvještaju se spominju i neke težnje, kao što je, primjerice, radikalizacija područjâ na kojima prevladava islam u istočnoj, zapadnoj i sjevernoj Africi i u azijskom nearapskom svijetu; zatim islamski ekspanzionizam u predjelima nemuslimanske većine, posebice u subsaharskoj Africi i u Indoneziji, Maleziji; praksa 'etničkoga čišćenja' na temelju religijske pripadnosti, koja je sve veća u Keniji, Nigeriji, Somaliji i Sudanu.

Drugi izvor progona, koji je spomenuo Nani, a koji je također u porastu, jest religijski nacionalizam, koji želi čitavi jedan narod podvrći jednoj religiji, a najistaknutiji se primjer toga vidi u Indiji, gdje je povećanje protukršćanske nesnošljivosti prouzročena hinduističkim radikalizmom koji pojam nacionalizma povezuje s pojmom religije, te stoga postaje sastavnica nacije, odnosno kako bi netko bio Indijac, treba biti hinduist.

Stoga tkogod je neke druge vjere, pa i kršćanske, ide u susret nizu ograničenja ili zlostavljanja, sve do onoga što se uistinu događa u Indiji, a to su nasrtaji, tjelesni napadi, otmice i čak ubojstva, upozorio je Nani te dodao da se, osim u Indiji, 'religiozni nacionalizam' sve više širi i u Nepalu, te u Šri Lanki, Butanu i Mjanmaru. Osim toga, tomu valja dodati i 'ideološki nacionalizam', koji je često povezan s komunizmom, kao što je slučaj, primjerice, u Kini, Vijetnamu i Laosu.

Na vrhu je ljestvice već 16 godina Sjeverna Koreja, u kojoj su progoni potaknuti diktatorskom paranojom, objasnio je Nani, povezanom s režimom, koji u ovom slučaju predstavlja Kim Jong-un. U tom slučaju riječ je o diktatoru koji osjeća neku vrstu nesklonosti prema kršćanskoj vjeroispovijesti koju smatra prijetnjom, možda čak i povezanom sa zapadnim svijetom. Odnosno, režim kršćanstvo smatra zapadnom religijom, posebno povezanom s američkim svijetom, te stoga u njemu vidi prijetnju američkoga imperijalizma, objasnio je ravnatelj talijanskoga ureda međunarodne organizacije 'Otvorena vrata' a prenosi Radio Vatikan.

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Crkva u svijetu

Još iz rubrike: