Židovi, kršćani i muslimani zajedno za očuvanje planeta

"Briga za sve stvoreno polazeći od enciklike pape Franje Laudato si", bila je tema skupa na kojemu su židovi, kršćani i muslimani zajedno razmišljali o tomu kako očuvati zajednički dom.

francesco-laudato-tsi.jpg
Autor
Radio Vatikan/Laudato/K.P.
Fotograf
Radio Vatikan
Objavljeno:
 
14.03.2018 13:14

"Briga za sve stvoreno polazeći od enciklike pape Franje Laudato si", bila je tema skupa koji je jučer održan u centru Notre Dame u Jeruzalemu, a na kojemu su židovi, kršćani i muslimani zajedno razmišljali o tomu kako očuvati zajednički dom. Svrha je skupa bila predstaviti izraelskom i palestinskom društvu Papinu encikliku, te razgovarati o očuvanju zajedničkoga doma i o cjelovitoj ekologiji, uzimajući u obzir tri monoteističke religije koje mogu zajedno surađivati u ostvarenju općega dobra. Odgovarajući na poziv pape Franje koji je u enciklici upravio svakoj osobi koja živi na ovom planetu, predavači su govorili pred raznolikom publikom u kojoj je bilo kršćana, židova i muslimana.

Zauzimanje za istinsko "ekološko obraćenje"
Konferenciju je organiziralo Povjerenstvo za pravdu, mir i cjelovitost stvorenoga Kustodije Svete zemlje, a na njoj je, među ostalima, govorio i kardinal Peter Turkson, pročelnik Dikasterija za promicanje cjelovitoga ljudskog razvoja. Kardinal je posebno istaknuo pet izazova s kojima se imamo suočiti kako bismo izgradili cjelovitu ekologiju, a oni su: isključivanje, ravnodušje, nepravednost, nedostatak solidarnosti, te sukobi koji pogađaju brojne zemlje i narode.

Po mišljenju kardinala Turksona, i na tragu enciklike Laudato si', potrebno je raditi na stvarnom 'ekološkom obraćenju', koje ne smije biti izolirano, nego na razini zajednice. Ne može se govoriti o cjelovitoj ekologiji ako se ne prizna činjenica da je središte svega toga zajedništvo – napomenuo je kardinal te upozorio – kada sustavi počnu isključivati, odnosno stavljati nekoga na stranu, nisu više dobri.

- Osim toga, vladaju također nejednakost i nedostatak pravednosti; kako kaže papa Franjo: to je još jedan današnji neprijatelj. Tu je potom i ravnodušje, i s njim povezan nedostatak solidarnosti. A ako nema solidarnosti, ako se ljudi ne osjećaju ujedinjeni, postaje vrlo teško ostvariti te ciljeve - primijetio je kardinal te istaknuo da se u konačnici previše pozornosti posvećuje ratovima i sukobima, a to šteti svemu, ne samo društvenoj ekologiji.

Prijeko je potrebno preokrenuti te sheme, kazao je kardinal Turkson.

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Crkva u svijetu

Još iz rubrike: