Nova otkrića na Torinskom platnu: krv je od mučenog čovjeka

Posljednja istraživanja utvrdila su kako je tijelo zamotano platnom nije naslikano.

Untitled-1.jpg
Autor
Rome Reports/Preveo:N.B.
Objavljeno:
 
28.07.2017 15:36
 Američki znanstveni časopis PlosOne objavio je rezultate novih istraživanja na Torinskom Platnu.
 
Rezultati pokazuju kako je osoba koja je bila zamotana u platnu pretrpjela strašna mučenja. To je dokazano pomoću čestica kreatinina i željeznog hidroksida pronađenih na platnu. Te čestice se ne mogu naći u zdravom organizmu.
 
- Može djelovati banalnim. Kako je moguće da to nismo zaključili samim pogledom na krvavo platno? Onaj tko niječe autentičnost Platna, govori kako se radi o djelu umjetnika. Neku su čak izmislili kako se radi o djelu samoga Leonarda Da Vincija – naglasila je Emanuela Marinelli, autorica knjige ''Platno, povijest i tajna''
 
Emanuela Marinelli jedna je od najvećih svjetskih stručnjaka za Torinsko platno. Kaže kako ovo otkriće potvrđuje kako je krv ljudska i kako ni jedan umjetnik ništa nije naslikao ili dodao.  
 
- Ne radi se o kokošjoj krvi, kako su neki tvrdili. Niti se ne radi o svinjskoj krvi kako su tvrdili znanstvenici koji izvršili ispitivanje ugljikom 14. To je ljudska krv. Čak znamo i krvnu grupu. A tu krv nitko nije naknadno stavio na platno. Radi se o krvi koja je s kože mučene i ubijene osobe koja je djelomično upijena u trenutku dodira s platnom – istaknula je Marinelli.
 
Torinsko platno ne zadivljuje samo kršćane. U svojoj posljednjoj knjizi, Emanuela Marinelli pokazuje kako su i muslimani u 13. stoljeću znali za postojanje platna.
 
- Novovst u knjizi je navođenje muslimanskih izvora koji su nam bili nepoznati, a koji govore kako se na jugoistoku Turske nalazi platno s otisnutim Kristovim tijelom. To je važna potvrda postojanja Platna, jer se radi o nekršćanskom izvoru. Mnogi su kršćanski izvori već govorili o postojanju Platna u Turskoj – rekla je.
 
Crkva se nikada nije službeno očitovala o autentičnosti Torinskog platna iako se radi o predmetu kojega kršćani najviše časte. Uz to se čuva u katedrali, a čak su i Pape molile pred platnom. Šest metara i sedam centimetara dužine i posljednji puta je za javnost bilo izloženo 2015. godine na 200 obljetnicu rođenja sv. Ivana don Bosca.
 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Vatikan

Još iz rubrike: