Papa Franjo: Istinska ljubav je prava sloboda

Na današnjoj audijenciji nastavljena je tema o Deset Božjih zapovijedi odnosno Dekalogu koji je napisan u knjizi Izlaska.

papa-audijencija.jpg
Autor
Nina Fedor/Laudato/K.P.
Fotograf
screenshot Laudato
Objavljeno:
 
12.09.2018 14:15

Treća zapovijed, koja poziva da kroz odmor slavimo oslobođenje, za nas kršćane je proroštvo Gospodina Isusa, koji kida unutarnje ropstvo grijeha kako bi čovjeka učinio sposobnim ljubiti, rekao je Papa na općoj audijenciji na trgu sv. Petra u Rimu.

Na današnjoj audijenciji nastavljena je tema o Deset Božjih zapovijedi odnosno Dekalogu koji je napisana u knjizi Izlaska. U knjizi Ponovljenog zakona u trećoj zapovijedi je, kaže Papa, dragocjena razlika.

- Dok u Knjizi izlaska motiv odmora je blagoslov stvorenoga, u Ponovljenom zakonu ta zapovijed podsjeća na kraj ropstva. Na taj dan rob se treba odmarati kao i gospodar, kako bi proslavili sjećanje na Pashu oslobođenja - nastavlja Sveti Otac.

'Robovi' prema definiciji ne mogu odmarati, rekao je Sveti Otac.

- Ali postoje razni oblici ropstva, kako izvanjska tako i nutarnja. Postoje vanjska ograničenja kao tlačenje, oduzimanje života zbog nasilja i drugih oblika nepravde. Postoje također i nutarnja ropstva, koje su, na primjer, psihološke blokade, kompleksi, karakterna ograničenja i ostalo. Postoji li odmor u ovakvim uvjetima? Može li odbačen i potlačen čovjek ostati slobodan? - upitao je papa Franjo.

Produbljujući temu treće Božje zapovijedi Papa je istaknuo da čak i osobe koje su u zatvoru, žive veliku slobodu u vlastitoj duši. Za primjer je dao sv. Maksimilijana Kolbea ili pak kardinala Van Thuana, koji su svoje tamne trenutke ropstva promijenili u mjesto svjetla. Kao i osobe koje su obilježene velikom nutarnjom krhkošću no poznaju odmor u milosrđu i znaju ga prenijeti.

- Što je dakle prava sloboda? Sastoji li se možda u slobodi izbora? Da, zasigurno i u tome….ali trebamo dobro znati da raditi ono što želimo  nije dovoljno kako bi bili uistinu slobodni niti sretni. Prava sloboda je puno više - istaknuo je.

Pojašnjavajući nadalje pojam ropstva Sveti je Otac rekao koje je ropstvo koje je gore od zatvora, od krize, bilo kojeg oblika nametanja: ropstvo vlastitog ega. Ego može postati mučitelj koji ugnjetava čovjeka gdje god da se nalazi te ga dovodi do potlačenosti koja se zove  'grijeh'  koji nije banalno kršenje zakona, već neuspjeh vlastitog postojanja i stanje ropstva. Pohlepa, požuda, ljutnja, zavist, lijenost, umišljenost poroci su koji čovjeka  ugnjetavaju i muče.

- Istinska ljubav je prava sloboda: oslobađa nas od posjedovanja, obnavlja odnose, uči nas prihvatiti i vrednovati bližnje, svaku poteškoću mijenja u radosno darivanje, osposobljava nas za zajedništvo. Ljubav nas čini slobodnima i u zatvoru, iako smo slabi i ograničeni. To je sloboda koju primamo od našeg Otkupitelja, Gospodina Isusa Krista, koji zna pobijediti ropstvo našeg srca svojom ljubavlju i spasenjem - rekao je Sveti Otac.

On, koji nas je ljubio dok je visio pribijen na križ, otvara nam prolaz preko mora naših strahova  i daruje nam pravu slobodu. U Njemu svaki čovjek može naći odmor milosrđa i istine koje nas čine slobodnima.   

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Vatikan

Još iz rubrike: