Papa Franjo: Ne može se prionuti uz Krista postavljajući uvjete

Na jučerašnjoj općoj audijenciji na Trgu svetog Petra u Vatikanu, papa Franjo je nastavio s razmišljanjem o krštenju, usredotočivši se na središnje obrede tog sakramenta.

2149395_Articolo.jpg
Autor
Radio Vatikan/Laudato/M.S.
Fotograf
radiovaticana.va
Objavljeno:
 
03.05.2018 09:05
Prije svega promotrimo vodu na koju se zaziva snaga Duha kako bi imala snagu koja ponovo rađa i obnavlja – rekao je Papa i nastavio – Voda je nositeljica života i blagostanja, njezin nedostatak uzrokuje gašenje plodnosti kao što se događa u pustinji; voda, međutim, može biti također uzrok smrti kada se uranja u njezine valove ili kada u velikim količinama preplavljuje sve; konačno, voda ima sposobnost pranja, čišćenja i pročišćenja.
 
Polazeći od tih prirodnih znakova koji su opće priznati, Biblija opisuje Božje zahvate i obećanja preko znaka vode – podsjetio je Sveti Otac i objasnio – Međutim, vlast opraštanja grijeha nije u samoj vodi, zato je sveti Ambrozije tumačio novokrštenima: Jesi li vidio vodu, ali ne ozdravlja svaka voda: ozdravlja voda koja ima Kristovu milost. Vodom se djeluje, ali Duh Sveti je djelotvoran.
 
Zato Crkva zaziva nad vodom djelovanje Duha Svetoga kako bi oni koji njom bivaju kršteni mogli biti ukopani s Kristom u smrt i s Njim uskrsnuti na besmrtni život – rekao je papa Franjo i istaknuo – Blagoslovna molitva, kaže da je Bog pripremio vodu „da bude znak krštenja“ i podsjeća na biblijski navještaj: Duh Božji lebdio je nad vodama kako bi dao klicu života; voda potopa označila je kraj grijeha i početak novog života; kroz vodu su Crvenoga mora Abrahamovi sinovi bili oslobođeni egipatskog ropstva.
 
U krštenju se podsjeća na Isusovo krštenje na Jordanu, na krv i vodu koji su potekli iz Njegova rebra, na poslanje Njegovih učenika da krste sve narode u ime Presvetog Trojstva – napomenuo je Papa i dodao – Osnaženi tim sjećanjem, moli se Boga da na krsnu vodu izlije milost Krista umrlog i uskrslog. Tako se ta voda pretvara u vodu koja nosi u sebi snagu Duha Svetoga, i njom krstimo sve ljude.
 
Kada je blagoslovljena voda za krštenje, da bismo pristupili krštenju, moramo oraspoložiti srce – rekao je Sveti Otac i podsjetio – To se događa odricanjem od Sotone i ispovijedanjem vjere, a to su dva usko vezana čina jedan uz drugoga. U onoj mjeri u kojoj kažemo "ne" đavlovim ponudama, a đavao je onaj koji dijeli, možemo reći "da" Bogu koji nas zove da se suobličimo Njemu u mislima i djelima. Đavao dijeli, a Bog uvijek ujedinjuje zajednicu i ljude u jedan narod. Nije moguće prionuti uz Krista postavljajući uvjete – upozorio je Papa. 
 
Potrebno je prekinuti određene veze kako bismo mogli stvarno prihvatiti druge – naglasio je papa Franjo i rekao – Za one za koje se ne zna dobro kakvi su iznutra, koji su se uvijek dobro snalazili, ali nisu bili jasni, možemo slikovito reći: ''Bili su dobri s Bogom i s vragom“.  To je istina i to treba reći, ali to ne može biti dobro: ili ste dobri s Bogom ili s vragom. Zato odricanje i čin vjere idu zajedno. Potrebno je rušiti određene mostove, okrenuti im leđa kako bismo mogli krenuti novim putom koji je Krist.
 
Odgovor na pitanje: ''Odričete li se sotone, svih njegovih djela i zavodljivosti?“, izriče se u prvom licu jednine: "Odričem!" Odričemo se bez izgovaranja svojeg imena, ali odričem se ja – rekao je Papa i nastavio – Na isti se način ispovijeda vjera Crkve, govoreći: "Vjerujem". Odričem se i vjerujem. To je temelj krštenja. To je odgovoran izbor koji zahtijeva da se pretoči u konkretne geste povjerenja u Boga. Čin vjere pretpostavlja obvezu da ćemo uz pomoć tog krštenja izdržati ustrajno u različitim situacijama i kušnjama života.
 
Kada ulazeći u crkvu umočimo ruku u svetu vodu, dotaknemo blagoslovljenu vodu i napravimo znak križa, mislimo radosno i zahvalno na krštenje koje smo primili, neka nas ta voda podsjeća na krštenje i obnovimo pritom svoj ''Amen!“, potvrđujući da smo sretni što živimo uronjeni u ljubav Presvetog Trojstva – zaključio je Sveti Otac.
 
Nakon današnje kateheze, pozdravljajući sve prisutne vjernike, te podsjetivši na današnji spomendan svetog Atanazija, biskupa i crkvenog naučitelja,  Papa je zaželio posebno mladima, starima, bolesnima i mladencima, da im njegova svetost zajedno sa zdravim naukom bude potpora u vjeri i snaga u kršćanskom svjedočenju, te je još jednom pozvao na molitvu za mir u svijetu, a osobito na Bliskom Istoku i u Sriji. 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Vatikan

Još iz rubrike: