Papa: Srce Europske unije mora biti čovjek

Na susretu Pape i čalnika zemalja Europske unije bio je nazočan i hrvatski premijer, Andrej Plenković.

eu.jpg
Autor
hr.radiovaticana.va/Laudato/M.P.
Fotograf
Laudato
Objavljeno:
 
25.03.2017 13:08

U prigodi 60. obljetnice potpisivanja Rimskih ugovora kojima je osnovana Europska ekonomska zajednica, preteča Europske unije, Sveti Otac susreo se s čelnicima zemalja članica EU.  
 
Na samom početku susreta naglasio je kako povratak u Rim, nakon šezdeset godina, ne smije biti samo prisjećanje na stvari koje su minule, već izraz želje da ponovno proživi taj događaj radi poštovanja njegova značaja za sadašnjost.
 
- Mi ne možemo shvatiti vlastiti put bez prošlosti, samo pod vidikom skupa vremenski dalekih činjenica, nego kao limfu koja posreduje život sve do sadašnjosti – naglasio je Papa.
 
Skrenuvši pozornost na Utemeljitelje europskoga projekta, koje je više puta citirao, Papa je rekao da Europa nije 'nakupina pravila poslušnosti', nego 'način života, način razumijevanja čovjeka na temelju njegova transcendentnog i neotuđivoga dostojanstva'.
 
- Od samoga početka bilo je jasno da je srce europskoga političkog projekta mogao biti samo sam čovjek. Ali ovo gledište ovisi o solidarnosti – istaknuo je.
 
Osvrnuo se i na krize s kojima je Europa danas suočena: krizom gospodarstva, obitelji, s krizom institucija i migracijskom krizom.
 
- Odgovori na ove krize nalaze se upravo u stupovima nad kojima se uzdiže Europska ekonomska zajednica: 'čovjek u središtu, djelotvorna solidarnost, otvorenost prema svijetu, težnja za mirom i razvojem, otvorenost (prema) budućnosti' – kazao je.
 
Zaključujući svoje izlaganje, papa Franjo je rekao kako je Europska unija, na ovu 60. obljetnicu 'pozvana da se ispita; da se pobrine za bolesti koje s godinama neminovno dolaze i da pronađe nove načine vlastitog usmjeravanja'.
 
Na kraju je pozvao europske vođe da 'osvijetle put ''novog europskog humanizma'' satkanog iz ideala i konkretnih djela'.
 
Na susretu je bio nazočan i hrvatski premijer, Andrej Plenković.
 
Iz susreta je naglasio važne poruke pape Franje: poruke kršćanske solidarnosti, nade, poruke mira i otvorenosti, te ''zadaću'' šefovima država i vlada Europske unije, da u ovim složenim okolnostima, budu ključni akteri koji će biti prvi u rješavanju problema.
 
- Osim toga papa Franjo je europskim čelnicima poslao temeljne poruke, koje za vrijeme svoga četverogodišnjega pontifikata, na globalnom planu i sam poduzima – istaknuo je premijer.

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Vatikan

Još iz rubrike: