Uz Krista vjerovati u jedinstvo kršćana

Na završetku Molitvene osmine za jedinstvo kršćana papa Benedikt XVI. se u katehezi na općoj audijenciji osvrnuo na neophodnu potrebu jedinstva kršćana za koje je Isus molio i na Posljednjoj večeri.

papa-novi.JPG
Objavljeno:
 
25.01.2012 00:00

Na završetku Molitvene osmine za jedinstvo kršćana papa Benedikt XVI. se u katehezi na općoj audijenciji osvrnuo na neophodnu potrebu jedinstva kršćana za koje je Isus molio i na Posljednjoj večeri. U toj svećeničkoj molitvi Isus se osvrnuo na četiri osnovne odrednice svog djelovanja, a to je proslava Božjeg Sina, poslanje apostola u svijet, ustanovljenje Crkve i jedinstvo kršćana.

Ta je Isusova molitva razumljiva u svojem velikom bogatstvu prije svega ako je promatramo kroz prizmu židovskog blagdana pomirenja, Yom kippur. Na taj dan veliki svećenik prinosi žrtvu pomirnicu najprije za sebe, zatim za svećeničku klasu i na kraju za čitavu zajednicu naroda, objasnio je Papa. Molitva, o kojoj je Papa posebno istaknuo tri momenta, neodjeljiva je od Isusove žrtve. Isus traži svoju proslavu. Više nego o molbi radi se o izražavanju vlastite spremnosti slobodno prihvatiti naum Boga Oca, što će se dovršiti Isusovim uzašašćem na nebo.

U drugom dijelu Isus moli za učenike, koji su s njime i kojima je objavio Njegovo ime. U središtu Isusove molitve zagovora i pokajanja za učenike je posvetna molitva. Odgovarajući na pitanje što znači "posvetiti", Papa je istaknuo kako prije svega treba reći da "posvećen" odnosno "svet" je u pravom smislu riječi samo Bog.

Posvetiti dakle znači prenijeti neku stvarnost – osobu ili stvar – Bogu u posjed. Posvećeni je onaj koji je, poput Isusa, izdvojen od svijeta i odvojen za Boga s jednom zadaćom i upravo zato je potpuno na raspolaganju svima. Za učenike to će značiti nastaviti Isusovo poslanje, biti darovan Bogu da bi tako bio u misiji za sve, rekao je Papa.

Kao treći dio Isusove molitve na Posljednjoj večeri Papa je istaknuo važnost jedinstva. U njoj se Isus obraća Ocu da zagovara za sve one koji će biti privedeni vjeri putem poslanja koje su započeli apostoli i koje se nastavlja u povijesti. Tom svećeničkom molitvom na Posljednjoj večeri Isus osniva Crkvu, zajednicu učenika, koja pomoću vjere u Isusa prima jedinstvo i biva uključena u misijsko poslanje u svijet, dovodeći ga do spoznaje Boga.

Snagom tog jedinstva Crkva može kročiti svijetom, iako nije od svijeta. To je mjesto u kojem nastavlja Kristovo poslanje: izvesti svijet iz otuđenosti čovjeka od Boga i od samoga sebe, iz grijeha, da bi ponovno postao Božji svijet. Papa je istaknuo kako je jedinstvo, u koje svi vjerujemo, središnji dio Isusove molitve. To je jedinstvo – prema njegovom uvjerenju – s jedne strane stvarnost do koje drže svi vjernici, a s druge u povijesti mora biti jasna i vidljiva njegova praktična i konkretna svrha kako bi svijet vjerovao. Ta Isusova molitva morala bi nadahnjivati dijalog s Gospodinom kako bismo bili posvema uključeni u Božji naum spasenja.

Papa će večeras prigodom završetka molitve osmine za jedinstvo kršćana u bazilici Sv. Pavla izvan rimskih zidina predvoditi ekumensku svečanost, na kojoj će sudjelovati i brojni predstavnici ostalih kršćanskih vjeroispovijesti.

Izvor: IKA

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Vatikan

Još iz rubrike: