Deset razloga zašto bismo trebali pristupiti sakramentu Pomirenja

Mnogi katolici koji idu redovito ili povremeno u crkvu, ponekad pokazuju da žive s nekim sumnjama kada je riječ o sakramentu Pomirenja.

1876-0.jpg
Autor
benedikt.hr/laudato/T.S.
Fotograf
Youtube/screenshot
Objavljeno:
 
09.10.2020 11:25

 

Te zablude i sumnje možda nisu tako jake i presudne da bi čovjek prestao ići na ispovijed, ali znaju smetati i zbunjivati.

'Zašto bih morao reći svećeniku svoje grijehe kako bi mi bilo oprošteno? Mislim da mogu nasamo razgovarati s Isusom, samo On i ja. On ionako zna što sam učinio.'

Ovo su neka od najčešćih pitanja o sakramentu Pomirenja. Donosimo deset razloga zašto bismo ga trebali primati. 

1. To je prekrasan dar koji nam je Isus darovao, budimo mu zahvalni
Isus nam je dao ovaj sakrament. Provjeri u Bibliji: Iv 20; 21 – 23. Tako smo sigurni da smo na pravom putu. Izvrsno je čuti da ti netko kaže: 'Oprošteno ti je.' Bog nas je stvorio, On zna da imamo tijelo, razum, pamet i dušu. Ni jedan dio našeg čovještva nije ostavio bez lijeka kada smo ranjeni grijehom. Znao je da bismo bili učinkovitije izliječeni kada bismo od svećenika čuli da nam je oprošteno.

2. Izvor milosti
Svih sedam sakramenata koje nam je Krist ostavio načini su primanja milosti. Ispovijed je jedan od sakramenata.  Ispovijed  se nalazi uz sakramente kao što su: Krštenje, Ženidba, Svećenički red (koji se mogu primiti samo jednom). A što je milost? Milost nas spašava, vodi u nebo, nalazi se u različitim oblicima (pogledaj Katekizam Katoličke Crkve 1996 – 2016). Jednostavno rečeno, milost je 'božanska pomoć' koja nam je potpuno besplatno dana od Boga. Pomaže nam izbjegavati grijeh i napasti, te postupati ispravno. To je ono što svećenicima omogućava živjeti u celibatu, a oženjenima u čistoći bračnoga života. Trebaš mnogo milosti. U ispovijedi je ima napretek.

3. Smrtni grijesi
Smrtni grijeh vrlo je ozbiljan grijeh koji nas potpuno odvaja od Boga. Ako umremo u smrtnom grijehu, mogli bismo ne završiti u nebu. Postoje samo dva lijeka za smrtni grijeh. Prvi je sakrament Krštenja, koji nas potpuno čisti od svih grijeha, ali možemo ga primiti samo jednom u životu. Jedini preostali lijek je sakrament Pomirenja. Potrebno je otići, i reći sve. Priznati svoju grješku, i obećati truditi se izbjegavati grijeh. Ako želiš u nebo, moraš se riješiti smrtnih grijeha. Ispovijed je ono što ti treba. 

4. Krivnja
Kako kažu mediji i psiholozi, krivnja je loša. Ali, Bog dopušta krivnju, kao alarm u našoj savjesti, koja ti kaže da si skrenuo s puta. Malo krivnje može te vratiti na pravi put. Strah od osjećaja krivnje može te sačuvati od ponovnog pada. Strah od krivnje može ti pomoći ostati na pravom putu dok tvoja sposobnost za izbjegavanje napasti ne ojača. Previše krivnje nije dobro, ali malo krivnje može proći.

5. Besplatan savjet
Mnogi plaćaju velik novac psihijatrima kako bi ispričali svoje probleme. Nekima bez sumnje treba profesionalna pomoć. No, za većinu nas, razgovor sa svećenikom tijekom ispovijedi izvrstan je način da očuvamo svoje duševno zdravlje. Zamisli samo, kada se ispovijedaš svećeniku, zapravo razgovaraš s Kristom. Jer, svećenik je 'in persona Christi', što znači da je On tamo u Isusovo Ime. Dakle, razgovaraš s Isusom. Isus ti govori preko svećenika. Možeš li dobiti bolju njegu duševnog zdravlja od toga? Dopusti Kristu da ti govori u ispovijedi. Pođi k Njemu.

 

6. Pravo mjesto za stvaranje novog prijateljstva
Kad počneš redovito odlaziti na ispovijed, pronađi svećenika koji ti je doista drag i uvijek idi k njemu. Postat će ti divan prijatelj i duhovni savjetnik. Dodatno, kad si u kušnji, možeš reći: 'Hej, upravo sam to rekao svom ispovjedniku. Ne želim to ponovno ispovijedati.' Svaka dobra misao može pomoći.

7. Dobro je biti čist

Prisjeti se zadnje ispovjedi; sjeti se osjećaja slobode i radosti nakon nje. Ako se ne sjećaš toga, sjeti se kako si se osjećao kada si zamolio za oprost prijatelja ili roditelje, nakon što si se neko vrijeme mučio jer si nešto zabrljao. Nije li osjećaj da ti je oprošteno prekrasan? A oproštenje grijeha potpuno je i božansko. Dobro je biti čist!

8. Čini primanje pričesti na sv. Misi još ljepšim

Euharistija je također jedan od sedam svetih sakramenata. U pričesti primaš istinsko Tijelo, Krv, Dušu i Božanstvo Isusa Krista. Očito je Euharistija prepuna milosti. Ali, pričešćuješ li se s grijehom na duši, to je kao da piješ vodu iz čaše pune rupa. Mogao bi nešto popiti, ali najviše vode će iscuriti. Sv. Pavao kaže u 1. poslanici Korinćanima 11; 27: 'Stoga, tko god jede kruh ili pije čašu Gospodnju nedostojno, bit će krivac tijela i krvi Gospodnje.' Praviš si probleme ako ideš na pričest znajući da imaš teški grijeh, koji nisi ispovjedio. To je kao pljuska na Isusovu licu. Najprije se očisti, zatim se nahrani.

9. Činiš sretnima svoje roditelje
Četvrta Božja zapovijed. Poštuj oca i majku… Dovoljno rečeno.

 

10. Hej, pa to je sakrament!
Pogledaj razlog broj 1. Sakramenti su izvori milosti.
Primaj ih!

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Istinito, lijepo i dobro

Još iz rubrike: