Katoličanstvo Mjeseca

Što vidite, kada pogledate Mjesec? Čovjeka na Mjesecu? Kinesku božicu Chang’e? Jedrenjak Petra Pana koji plovi za Nigdjezemsku?

moon-1527501_1920.jpg
Autor
aleteia.org/Laudato/N.B.
Fotograf
pixabay.com
Objavljeno:
 
31.07.2017 17:40

Jeste li znali kako je Katolička Crkva ostavila svoje tragove ne samo na svim dijelovima zemlje već i u svemiru?

Trenutačno 35 Mjesečevih kratera nosi imena isusovačkih astronoma, fizičara i matematičara. Od 1645. godine, selenografi, koji izrađuju karte Mjeseca, imenovali su kratere po zaslužnim isusovcima znanstvenicima. U jednom trenutku, čak je 40 kratera bilo imenom povezano s Družbom Isusovom. Upravo je Michel Florent van Langren prvi izradio prvu pravu kartu Mjeseca 1645. godine.

Mnoga Mjesečeva prirodna svojstva imenovana su katoličkim nazivima: kraterima su dodjeljivana imena katoličkih vladara iz određenih razdoblja, a brdima i uzdignućima imena katoličkih svetaca.   
Isusovci i astronomi Giovanni Battista Riccioli i Francesco Maria Grimaldi nastavili su tim običajem te su izdali 1651. godine selenograf koji je uzor dodjeljivanju imena Mjesečevim prirodnim svojstvima.

Povjesničar znanosti J.L. Heilbron u knjizi ˝Sunce u Crkvi˝ je istaknuo kako je  ˝Rimokatolička Crkva kroz šest stoljeća, od otkrivanja antičkih vrela u Srednjem vijeku pa sve do Prosvjetiteljstva, pružila novčanu i društvenu podršku astronomskim istraživanjima više nego bilo koja druga institucija.˝

Razlog je u tome što su datumi proslave naših blagdana i Uskrsa ovisili o preciznim astronomskim izračunima.

Družba Isusova je bila predvodnicom znanstvenih i misionarskih izazova. Nakon što je sv. Ignacije Lojolski utemeljio Družbu, gotovo 1,000 svećenika, braće i novaka je još za njegova života poslano u Italiju, Španjolsku, Francusku, Njemačku, Portugal, Brazil, Etiopiju, Indiju i Japan. Ondje su osnovali sveučilišta, koja su bila cijenjena zbog izrazite posvećenosti znanstvenom istraživanju, te su bili ravnatelji Vatikanske zvjezdarnice.

Najveći krater na bližoj strani Mjeseca je Clavius, nazvan po p. Christopheru Claviusu, SI (1538-1612), koji je zajedno s Aloysiusom Liliusom osmislio međunarodno priznati građanski Gregorijanski kalendar, kojeg i danas koristimo, a kojeg je uveo 1582. godine papa Grgur XIII. Clavius je bio poznati renesansni profesore koji je podupirao heliocentrični planetarni sustav te je pomogao Galileju ostati profesorom na Sveučilištu u Pisi. Napisao je udžbenike iz astronomije koje su služile kao standardni sveučilišni tekstovi cijele Europe od kraja 16. do početka 17. stoljeća.  Zanimljivo je kako je jedan krater imenovan p. Claviusom iako je on bio suzdržan prema teoriji o postojanju Mjesečevih kratera i planina jer su rubovi mjeseca djelovali savršeno zaokruženima.

Drugi krater na bližoj strani Mjeseca je Riccius, jugoistočno od kratera Rabbi Levi. Riccius je imenovan po p. Matteu Ricciju, SI (1552-1610), poznatom misionaru u Kini koji je  Zapad upoznao sa znanošću i matematikom Srednjeg kineskog carstva.

Osim njih, postoje mnogi krateri koji su svoja imena dobili po znanstvenicima koji ne dolaze iz Družbe Isusove.  Istočno-sjeveroistočno od Ricciusa je Stiborius, imenovan po njemačkom svećeniku, humanistu, astronomu, matematičaru i teologu Andreasu Stöberlu, koji je većinu svoga života radio na Sveučilištu u Beču.

Osim toga, mračni, plosnati dijelovi mjeseca poznati su pod imenom maria, što je u latinskom jeziku množina od imenice mare, more. Ovo imenovanja mjesečevih prirodnih svojstava kod katolika će posebno odjeknuti budući da je Marija opisana kao ˝lijepa kao mjesec˝ (prema Pjesmi nad pjesmama 6, 10) te je prepoznata kao žena iz Otkrivenja 21, 1 kojoj je ˝mjesec pod nogama˝. Mjesec se koristi u prikazima Marije još u 14. i 15. stoljeća što je zapravo razrada motiva prikaza Crkve još iz 9. stoljeća.

Sluga Božji nadbiskup Fulton Sheen je rekao: “Bog, koji je stvorio sunce, stvorio je i mjesec. Mjesec ne oduzima sjaj suncu. On svo svoje svijetlo dobiva i zrcali od sunca. Tako i Blažena Majka pokazuje svojeg Božanskog Sina. Bez Njega, ona je ništa. S Njime, ona je Majka sviju ljudi.˝

Možda će se jednoga dana na mjesecu izgraditi crkva, budući da Mjesec pripada jednoj biskupiji!
Nadbiskup William Borders posvećen je za biskupa 1968. godine i postao je prvim biskupom Orlanda, u državi Floridi. Nova biskupija se prostirala središnjom Floridom u što je bio uključen i Cape Canaveral, odakle se sljedeće godine Apolo 11 zaputio prema Mjesecu. Nakon povijesnog lansiranja i slijetanja te hodanja po površini Mjeseca, nadbiskup Borders je ad limina posjetio papu Pavla VI. u Rimu.

Tijekom susreta, nadbiskup Borders je usputno rekao: “Znate, Sveti Oče, ja sam biskup Mjeseca.˝

Papa ga je zbunjeno pogledao, pitajući se gdje se njegovom biskupu pomutila pamet. Nadbiskup Borders je zatim objasnio kako prema tada Zakoniku kanonskog prava iz 1917. godine, on je zapravo bio de facto ordinarijem novootkrivenog područja.

Tako da se, sljedeći put kada pogledate Mjesec, pomolite svim katoličkim znanstvenicima koji su pomaknuli granice ljudskog znanja kako bi vas nadahnuli na vašem poslanju primljenom na krštenju: da Radosnu vijest donesete u svaki dio gdje vlada tama zrcaleći Kristovo svijetlo.

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Istinito, lijepo i dobro

Još iz rubrike: