Otkad postoji prijestupna godina?

Gregorijanski kalendar najprije su usvojile katoličke države. Do početka 18. stoljeća prihvatile su ga i protestantske zemlje.

569px-Mehrerau_Collegiumskapelle_Papst_03_Gregor_XIII_a.jpg
Autor
povijest.hr/Laudato/D.T.
Fotograf
povijest.hr/Laudato
Objavljeno:
 
29.02.2020 13:30
Prijestupna godina uvedena je reformom julijanskog kalendara koji je dotad vrijedio u nekim europskim državama i Rimu. Papa Grgur XIII. objavio je bulu Inter Gravissimas  24. veljače 1582. kojom uvodi novi kalendar. Izrađen je prema prijedlogu njemačkih i talijanskih astronoma, a nazvan je gregorijanskim kalendarom prema papi Grguru XIII.
 
Između ostalog, odlučeno je da će veljača imati dan više svake godine koja je djeljiva s četiri, ali ako je djeljiva sa 100, mora biti djeljiva i s 400. Prva godina koja je proglašena prijestupnom bila je 1584. Budući da je Zemlji potrebno 365,25  dana da obiđe Sunce, a ne možemo imati četvrtinu dana već samo cijele dane, astronomi su predložili da se svake četvrte godine doda po jedan dan nastao nakupljanjem četvrtina dana (4 x 0,25 dana = 1 dan).
 
Gregorijanski kalendar najprije su usvojile katoličke države. Do početka 18. stoljeća prihvatile su ga i protestantske zemlje. U britanskim kolonijama nametnut je do sredine 18. stoljeća. Među posljednjim državama koje su u 20. stoljeću prihvatile Gregorijanski kalendar bile su Turska i Rusija, a neke se još uvijek drže starog, Julijanskog kalendara.
 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Istinito, lijepo i dobro

Još iz rubrike: