Danas, na spomendan sv. Maksimilijana Kolbea na Laudato TV: Dvije krune

Dvije Krune prvi je film koji sadrži do sad nepoznate činjenice i zanimljivosti iz života svetog Maksimilijana Kolbea.

download-(3).jpg
Autor
Laudato/D.T.
Fotograf
Laudato
Objavljeno:
 
14.08.2018 08:53
Dokumentarno-igrani film ''Dvije krune'' o životu svetog Maksimilijana Kolbea, na Laudato TV, pogledajte na spomendan sv. Maksimilijana Kolbea, u utorak 14. kolovoza 2018. u 21:15h, . Reprizu filma pogledajte u srijedu u 15:00h.

Dvije Krune prvi je film koji sadrži do sad nepoznate činjenice i zanimljivosti iz života svetog Maksimilijana Kolbea, od njegovog djetinjstva pa do herojske odluke da žrtvuje svoj život da bi spasio život jednom zatvoreniku u Auschwitzu. Film je rađen u Poljskoj, Japanu i u Italiji. 

 
Igrani dio ovog dokumentarnog filma uprizorili su poljski glumci I glumice: Adam Woronowicz, Cezary Pazura, Artur Barciś, Maciej Musiał, Antoni Pawlicki, Dominika Figurska, Sławomir Orzechowski, te ostali, a film je režirao poljski redatelj Michał Kondrat. Jezik filma je poljski, a traje 92 minute. 
 
U filmu imamo priliku vidjeti izjave stručnjaka i svjedoka iz života oca Maksimilijana kao što je Kazimierz Piechowski, koji je Kolbea upoznao tijekom njegovog vremena u zarobljeništvu. Svjedoči kako su ga riječi koje mu je otac Kolbe uputio promijenile i usmjerile ga na put duhovnost koji je trajao cijeli život. 

Redatelj Michał Kondrat o filmu kaže: 

- Dvije krune je film o čovjeku koji je želio promijeniti svijet: i to je na neki način i uspio, no mnogi ne znaju za impresivnu priču o njegovom životu. Zahvaljujući ovom filmu, gledatelji će moći vidjeti njegovo snažno djelovanje, duhovnost i karizmu. Maksimilijan Kolbe bio je čovjek od malo riječi, ali oduševljavajućeg stava. Film pokazuje njegove pothvate u drugim zemljama i njegov fascinantan um. Kao malen dječak, razvio je vrlo moderan uređaj, nadmašivši telegraf tadašnjeg vremena.  Mali broj ljudi zna da je Maksimilijan Kolbe dizajnirao vozilo za međuplanetarni prijevoz. ''Dvije Krune'' prikazuje ljepotu uma jednog redovnika, i njegovu veliku predanost osnivanju samostana u Niepokalanowu i Japanu. Vjerujem da će ‘’Dvije krune’’ biti duhovna gozba za gledatelje.


O SVETOM MAKSIMILJANU KOLBEU
 

Maksimilijan Kolbe  rođen je 1894. kao Poljak bez narodnosti.  Poljska je podijeljena između Rusije, Pruske i Austrije dvije stotine godina prije. Kao mladi sin siromašnih tkalaca, sanjao je o tome kako će postati veliki vojnik i osloboditi svoju domovinu. No, s 14 godina, taj se mladić pun ideala odlučio pridružiti franjevcima konventualcima. 
 
Dok je kao bogoslov studirao u Rimu, Maksimilijan je na napade protiv Crkve reagirao, zajedno s nekolicinom svojih kolega bogoslova, osnivanjem novoga duhovnog pokreta, 1917. godine.  Nazvali su se “Vitezovima Bezgrješne” i potpuno se posvetili Djevici Mariji, kako bi preko Marije ljude poveli k Presvetome Srcu Isusovu.
 
Pokret Vojske Bezgrješne ubrzo se proširio, a Maksimilijan je dobio dopuštenje započeti s djelovanjem i evangelizacijom. Naposljetku se to djelo toliko proširilo da je izgrađen novi samostan i nazvan ''Gradom Bezgrješne'' – Niepokalanow. S više od 600 fratara koji su predano radili, Maksimilijanova je zajednica bila ne samo najveća redovnička kuća na svijetu, već je i objavljivala najčitanije dnevne novine na poljskome jeziku.
 
S dubokom ljubavlju prema misionarskom poslanju Reda, Maksimilijan se s nekolicinom fratara uputio u Japan te godine 1930. u blizini Nagasakija uspostavio izdavačku službu. Služba evangelizacije cvjetala je sve do početka Drugoga svjetskoga rata, kad se Maksimilijan vratio u Poljsku, gdje se zajedno sa subraćom brinuo za potrebe prognanika i ranjenih vojnika. Budući da je uživao veliki utjecaj među svojim narodom, Maksimilijana su nacisti smatrali opasnom prijetnjom. Stoga su ga uhitili, zatvorili te napokon poslali u koncentracijski logor u Auschwitzu.
 
Ondje je, nakon teških mjeseci prisilnoga rada, Maksimilijan, kao mučenik ljubavi, ponudio svoj život u zamjenu za život brata zarobljenika, oca obitelji. Zajedno s još devetoricom muškaraca, zatvoren je u bunker, osuđen na smrt glađu. Dana 14. kolovoza, njegov je život okončan smrtonosnom injekcijom.
 
Blaženi Maksimilijan Kolbe proglašen je svetim 1982., na 800. obljetnicu rođenja svetoga Franje te je proglašen zaštitnikom ''našega teškoga doba''.

 

Fotogalerija
lo
download-(4)
download-(5)

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Istinito, lijepo i dobro

Još iz rubrike: