Prije 115 godina izumljen aspirin

Aspirin ili acetilsalicilna kiselina je salicilatni lijek koji se često koristi kao analgetik, antipiretik i antiupalni lijek. Moderni čovjek danas ne može zamisliti život bez aspirina, najpopularnijeg lijeka na svijetu.

aspirin.jpg
Autor
Laudato
Fotograf
www.telegraph.co.uk
Objavljeno:
 
06.03.2014 11:20

Manje je poznato da su salicilnu kiselinu, drevni lijek koji se nalazi u soku vrbina drveta, poznavali još stari Grci i američki Indijanci. Primjenjivali su je za smanjivanje temperature i bolova. Salicilnu kiselinu želudac vrlo teško podnosi pa su mnogi znanstvenici u 19. stoljeću pokušavali pronaći oblik u kojem bi se taj lijek učinio djelotvornijim i podnošljivijim. Na kraju stoljeća to je pošlo za rukom njemačkomu istraživaču Felixu Hoffmanu. On je u Bayerovim laboratorijima u kemijskoj reakciji sjedinio salicilnu s anhidridom octene kiseline.

Novi spoj nazvan je acetilsalicilna kiselina, odnosno aspirin. Patent je prijavljen početkom veljače, a zaštitni znak službeno je odobren 6. ožujka 1899. pa je proizvodnja mogla početi. Prvih petnaest godina aspirin se primjenjivao u prahu da bi se od 1915. počeo proizvoditi u tabletama, – u obliku koji se zadržao do današnjih dana.

Aspirin se najčešće upotrebljava protiv glavobolje i reumatizma, ali su istraživanja pokazala veliku učinkovitost i u liječenju kardiovaskularnih oboljenja te prevenciji raka debelog crijeva. Danas je aspirin jedan od najrasprostanjeniijih lijekova na svijetu sa otprilike 40.000 tona potrošnje svake godine.

Ali, kao i kod svih lijekova, valja biti oprezan kod korištenja!
 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Istinito, lijepo i dobro

Još iz rubrike: