[VIDEO] Simfonija zvukova koju proizvodi ''divlje klizanje po ledu''

Božja stvarateljska genijalnost očituje se u ''divljem klizanju po ledu'' tankom samo 5 centimetara.

led.jpg
Autor
nationalgeographic.com/Laudato/prevela:D.T.
Fotograf
pixabay.com
Objavljeno:
 
26.02.2018 16:23

Klizanje na tankom ledu čini se kao opasan sport kojim se ne bismo bavili u slobodno vrijeme. Za Šveđane Henrika Trygga i Martena Ajnea pak, klizanje na crnom, tankom ledu je oslobađajuće i uzbudljivo. Njihovu neobičnu razbibrigu još nazivaju ''divljim klizanjem po ledu'' i ''nordijskim klizanjem''.
 
Ipak, dvojici avanturista nije privlačna samo ljepota leda. Trygg je fotograf i producent koji uz fotografije snima i zvuk koji nastaje kada klizaljka dotakne površinu leda. Naime, riječ je o posebnoj simfoniji zvukova koju proizvodi crni, tanki led. Zašto se to događa? Crni led se ne širi i ne sužava zbog topline vode koja se nalazi i zadržava ispod njega čak i kada je vani hladno. Upravo je i to razlog zbog kojeg Ajne ne propadne kroz led koji je debeo otprilike 45 milimetara.

Visina tona ovisi o tankoći leda. Što je tanji led, to je viši ton. Zanimljivo je da led puca kada dosegne povišeni C. Za usporedbu, riječ je o najvišem tonu kojeg postiže operni pjevač u Puccinijevom Turandotu.
 

Bavljenjem ovim sportom zahtjeva i poznavanje matematike. Ajne je matematičar i autor brojnih knjiga u kojima je uspio spojiti umjetnost i znanost nordijskog klizanja, a sve je dodatno obogatio fotografijama koje je zabilježio Trygg. Ipak, ovo nije sport kojim se ''samo tako'' svi možemo baviti. Potrebne su godine vježbe, proučavanje niza atmosferskih uvjeta koji utječu na kvalitetu leda, ali i na sigurnost klizača. Dvojica Šveđana surađuju godinama, a sportom se bave cijelo jedno desetljeće. Za razliku od običnog klizanja, nordijsko klizanje je opuštenije, nigdje se ne žure, a u danu znaju preći gotovo 100 kilometara.
 
Ajne i Trygg napominju da je najvažnije klizati i kretati se u grupama, ponajprije zbog sigurnosti. Propadanje kroz led nije često, ali kada se dogodi, ne želite biti sami. Ako se želite baviti ovim sportom, morate biti spremni da neće uspjeti svaki put, ali treba učiti iz vlastitih grešaka.
 
Ako pak niste spremni na takvu avanturu i niste željni takvog izazova, možete posjetit internetsku stranicu skridsko.net i uživati u fotografijama koje objavljuju klizači iz različitih dijelova svijeta. Tamo se nalaze i druge važne informacije vezane za ovaj sport.

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Istinito, lijepo i dobro

Još iz rubrike: