Delegacija Njemačke biskupske konferencije i Renovabisa u Požegi

Delegacija Njemačke biskupske konferencije i Renovabisa posjetila je 22. i 23. travnja Požešku biskupiju.

renovabis-po.jpg
Autor
Požeška biskupija/Laudato/M.P.
Fotograf
Požeška biskupija
Objavljeno:
 
24.04.2019 11:41

Na čelu delegacije bio je msgr. Dr. Ludwig Schick, nadbiskup Bamberga, predsjednik Komisije Njemačke biskupske konferencije za Crkvu u svijetu koja koordinira rad humanitarnih tijela iste Konferencije, među kojima je akcija Missio, Misereor, Adveniat i Renovabis. Pored toga u delegaciji je bio Ulrich Pöner, voditelj odjela Njemačke biskupske konferencije za odnose s Crkvom u svijetu, zatim Helmut Wiesmann, djelatnik u tajništvu iste Biskupske konferencije zadužen za područje Crkve u svijetu s obzirom na migracije – referat islam, srednja i istočna Europa te međunarodni konflikti. Iz Renovabisa u delegaciji je bio dr. Jörg Basten, referent za projekte koji se ostvaruju u Hrvatskoj.
 
Požeški biskup Antun Škvorčević prikazao je uglednim gostima djelovanje Biskupije, napose na odgojno-obrazovnom području te je zahvalio Renovabisu za potporu koju je više godina pružao u izgradnji i opremanju katoličkih škola u Požegi, Virovitici i Novskoj.
 
 Delegacija je razgledala srednjovjekovnu crkvu sv. Lovre a potom se uputila u Katoličku klasičnu gimnaziju i Katoličku osnovnu školu u Požegi, gdje su ih primili ravnatelji Ivica Bedeničić i Frano Barišić s djelatnicima škola. Ravnatelji su predstavili svoje suradnike, odgojno-obrazovni program i vlastitosti katoličkih škola, a gosti su potom razgledali prostore škola.
 
Potom su se uputili u požešku Katedralu, gdje im je biskup Antun prikazao njezinu povijesno-kulturnu baštinu, s baroknim namještajem i djelima suvremene umjetnosti,  katedralnu Riznicu i kriptu s kapelom sv. Ivana Pavla II. Posjetili su zatim Dom pape Ivana Pavla II. u čijem je sastavu Kolegij koji pruža smještaj mladićima s područja Požeške biskupije iz obitelji s brojnom djecom ili  slabijeg imovinskog stanja te onima koji promišljaju o svećeničkom zvanju.
 
Predstavio im je Svećenički dom i karitasovu kuhinju u sastavu Središnje kuhinje Požeške biskupije. Gosti su razgledali i Dijecezanski muzej, gdje je biskup Antun spomenuo kako je osnutkom Požeške biskupije, 1997. započelo prikupljanje povijesno-umjetničkih predmeta sakralne baštine, materijalnih svjedoka povijesti hrvatskoga čovjeka na ovim prostorima i njegova identiteta, a sastoji se od sakralne zbirke s predmetima od 15. stoljeća do danas, te od zbirke suvremene hrvatske umjetnosti.
 
Gosti su izrazili zadovoljstvo što su mogli biti svjedocima barem dijela onoga što je Požeška biskupija ostvarila tijekom 20 godina postojanja. 

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Biskupije

Još iz rubrike: