Kako je nastao jedinstveni kameni križ za nerođene na križnom putu u prirodi?

U materijalnom smislu bilo je puno žrtve dok se križ radio, slijedi novi početak toga djela.

P1011650-1.jpg
Autor
Ines Grbić/Laudato/M.P.
Fotograf
Ines Grbić
Objavljeno:
 
18.09.2018 09:03

I samo je nebo na blagdan Uzvišenja Svetog križa u petak 14. rujna prostrlo svoju najljepšu plavetnu boju, gusto isheklanu mnoštvom bijelih oblačića poput vune janjetove, kao najljepšu paletu i spokojnu pozadinu, mekani pokrivač koji je zagrlio jedinstveni kameni križ posvećen nerođenima, a nalazi se na vrhu brda Brisnica u župi Gospe od Ružarija u Posedarju.
 
Nerođeni baš to trebaju: spokoj i toplinu spasenja po Isusovom otkupiteljskom križu. Pokazalo je to svojim ljupkim izgledom Nebo iznad križa na tom brdu, u prožetosti plave, Gospine, Majčine boje i bijele, boje čistoće i nevinosti, kakvi jesu maleni, nerođeni ljudi.
 
Na liturgijski spomen uznesenja Isusovog Križa, veliki kameni križ koji je izniman dar sadašnjim i budućim generacijama, 14. rujna blagoslovio je posedarski župnik Stipe Mustapić. Križ je svojom izvedbom i načinom rada jedinstven u Hrvatskoj i šire, a djelo je umjetnika Milivoja Sedmaka iz Lukavca pokraj Velike Gorice. Visok je 8 m, širok 3,60 m a s postoljem težak 14 tona. Nalazi se na završetku također jedinstvenog Križnog puta u prirodi na tom brdu čijih 14 postaja teži sveukupno stotinu tona, a blagoslovljen je u ožujku 2017. g. Autor Sedmak opisao je nadahnuća koja su ga vodila u stvaranju tog križa kojeg je radio godinu dana. Završio ga je baš na ovogodišnji blagdan Male Gospe poručivši: 'Je li bilo moguće Gospi dati ljepši dar za rođendan?'.
 
Pozadina u nastajanju tog križa svjedočanstvo je samozatajnog čovjeka, vjernika Sedmaka, koji je bio vođen nadahnućem Duha Svetoga u izradi. To je priča o talentu umjetnika koji prepoznaje govor prirode, u kamenu vidi prizore koje on pravilno i smisleno razmješta, uklapa u cjelinu, u ovom slučaju, unikatni križ. U tom križu mnoga kamenja svojim oblikom govore i šalju poruku. Na vrhu križa je kamen u obliku golubice, simbol Duha Svetoga. Na stražnjoj strani križa, pokraj Isusa su kamenja koji svojim oblikom naznačuju glave pokajanog i nepokajanog razbojnika. U drugim kamenjima naziru se likovi Mojsija, Abrahama, Isusov lik s Torinskog platna, kamen koji ima jasan oblik križa.
 
- Kad sam počeo raditi njegovu maketu, pitao sam Boga jesam li dostojan izgraditi taj križ, hoću li to znati, moći. Rekao sam, 'Daj mi neki znak'. U tom trenutku, moja kćer Sara pozvala me: 'Tata, brzo dođi!'. Naime, u mjestu Lukavec gdje živim, nikad nije bilo magarca, a u moje dvorište tada su došla čak tri magarca. To mi je bio čudesan znak koji isprva nisam razumio, ali mi ga je protumačio vlč. Ivica Klanac. Rekao je da je to znak od Boga da trebamo nastaviti raditi taj križ, jer crkve i križevi po brdima građeni su tako da su upravo magarci nosili kamenje - kaže Sedmak.
 
S prednje strane križa nalazi se lik Isusa Krista s trnovom krunom čija je desna ruka spuštena, a lijeva je položena na njegovo srce. Sedmak je time htio pokazati Krista koji svojom rukom s križa blagoslivlja, oprašta grijehe, a druga ruka ukazuje na njegovo Presveto Srce. Taj je prizor Isusa izrađen od bijelog kamena i nalazi se u bijelom kamenom krugu koji simbolizira hostiju. Križ je umjetnik izradio od kamenja koje je prikupljao na tom posedarskom brdu. U križu ima i kamenja iz Međugorja koje su mu donijeli mladići iz Botinca koji su na  biciklima išli u Međugorje, a Sedmak kaže da se njegovo obraćenje dogodilo baš u Međugorju. Njegova sestra Milena Lučić donijela mu je nekoliko kamenja s Krbavskog polja. Time je ugrađen i dio s područja Crkve hrvatskih mučenika i povijesno mučeničkog mjesta stradalih Hrvata. Dio od bijelog kamena je iz Trogira.
 
Na stražnjoj strani križa od kamenja je oblikovan prikaz cijelog tijela Krista raspetoga. Masivan višetonski križ u svoja dva dijela transportiran je iz Lukavca, a onda ih je na brdu Čelinka odakle se pruža pogled na Velebit i Novigradsko primorje, dizalica od pedeset tona u dva navrata podizala i prenijela na vrh brda gdje ih je umjetnik spojio u jedno tijelo križa i dovršavao izradu.
- Izgled zadnje strane križa nametnuo se sam po sebi. Hodajući po tom brdu u Posedarju dok smo skupljali kamenje, našao sam dijelove kamenja čiji su mi oblici sličili na lik Isusa. To sam dovezao kod sebe kući u Lukavec, postavio sam ih na podu. Došlo je dijete od tri godine i zove majku: 'Mama, brzo dođi! Vidi, ovdje ima pravi Isus. Znaš kako znam da je pravi ? Ima proboden bok'. To mi je bio znak da trebam i taj prizor oblikovati, cijelog raspetog Isusa. Došao sam opet na brdo, našao kamen u obliku glave. Leptir mi je sletio na taj kamen. Kao da me Duh Sveti vodio dio po dio i slagalica se složila sama od sebe - rekao je Sedmak.
 
Umjetnik, koji sam sebe tako ne naziva, pojasnio je zašto je križ posvetio nerođenima. U molitvi krunice pred maketom toga križa dobio je jasan poticaj: 'Ovaj križ moraš posvetiti nerođenima'. Uz to, jedan kamen oblikovan je tako da prikazuje lik Gospe koja drži dijete, a kada ga se okrene na drugu stranu, vidi se kao avet koja odnosi novorođenče. Kad je završavao izradu križa, svoj molitvenik s molitvama Majci Božjoj nasumce je otvorio na stranicu gdje je napisana molitva za nerođene, što mu je bila konačna potvrda. Župniku Mustapiću prenio je tu ideju s čime se don Stipe složio, rekavši da je pobačaj najgora pošast današnjice i da križ treba biti poticaj u borbi za nerođene.
 
Sedmak je zahvalio Bogu na toj veličanstvenoj milosti i ljudima koji su podržali njegov rad.
 
- Bog je od vjekova providio da će taj križ tu stajati. Jedna žena mi je rekla: 'Tebe sigurno čeka velika nagrada, kad radiš ovakve stvari'. A ja sam se sjetio riječi vlč. Ladislava Lojne: 'Bog ne voli samo one koji grade križeve. Bog voli one koji nose križeve'. Svatko tko ponosno nosi svoj križ, Bogu je drag - poručio je Sedmak.
 
U obredu blagoslova sudjelovali su i don Darko Pužin, župnik zagrebačke župe sv. Klara i don Josip Žagar, župnik Sedmakove župe Majke Božje Fatimske iz Lukavca. Vlč. Žagar rekao je da je Sedmak pouzdani suradnik, zauzeti župljanin i pastoralni vijećnik čija su djela prožeta Božjim duhom. Učinio je puno djela u župi u Lukavcu, nekoliko križeva i fontana u čast sv. Florijana.
 
- U materijalnom smislu bilo je puno žrtve dok se križ radio, slijedi novi početak toga djela. Sada svatko od nas treba dalje nastaviti molitvom, činiti i posvetiti se borbi za nerođene te nositi svoj križ i pomoći drugima nositi križeve. Taj će kameni križ pogledom i rukom blagoslivljati sve koji budu prolazili autocestom A1, a njome prolaze milijuni ljudi svake godine. Križ je zaista jedinstven. Na njemu je prikazano kako Isus odrješuje svojom rukom, Isus oslobađa čovjeka svakog grijeha. Samo trebamo usmjeriti svoj pogled, poput naroda u pustinji kojem je Mojsije podigao zmiju na štap da je pogledaju, da zazovemo ime Isus. Isusova spuštena ruka daruje oslobođenje i poziva na odrješenje grijeha - rekao je vlč. Žagar.
 
Istaknuo je da Sedmak svojim djelima promiče Božju slavu.
 
- Taj je križ prirodno djelo. Uzeto je iz prirode i opet je vraćeno u prirodu, na slavu Boga Oca, tvorca svega što nas okružuje. Umjetnik Sedmak je prepušten Božjem duhu. Svojim djelima svjedoči i na vanjski, vidljivi znak, a time ujedno i druge potiče na materijalno i duhovno stvaralaštvo - rekao je vlč. Žagar.
 
Don Stipe Mustapić istaknuo je da se taj križ posvećuje Bogu na spomen svih nerođenih, da se u svijetu dokine zlo pobačaja, da zavlada poštivanje Božjeg zakona i svakog stvorenog života. Zamolio je Boga da sve nerođene primi u vječno blaženstvo. Poželio je da nam što blistavije sja otajstvo križa i da njegovu snagu što djelotvornije doživimo.
 
- Isus je na odlasku s ovoga svijeta visio na križu i s Bogom je pomirio ljudsku obitelj. Budimo zaštićeni moći tog znaka spasenja, da svoj križ nosimo i prispijemo do nebeskog cilja. Isus je dragovoljno uzašao na drvo križa. Učinio ga je prijestoljem svoje slave, žrtvenikom svoje žrtve, učiteljskom stolicom istine. Uzdignut nad zemljom, na križu je pobijedio neprijatelja i sve je samilosno privukao k sebi. Umirući je objavio nauk koji je naviještao, da obilno rađa samo umrlo zrno. Otkupitelj nas je po svome križu otkupio i spasio. Nasljedujmo Krista da se podlažemo volji Boga Oca - rekao je župnik Mustapić, potaknuvši vjernike da časte križ kao znak spasenja i ubiru plodove otkupljenja koje je Isus zaslužio svojom mukom.
 
Milivoj Sedmak izradio je taj križ na poziv posedarskog umjetnika Vinka Kajmaka, idejnog začetnika križnog puta na tom brdu i jednog od autora kamenih postaja na tom križnom putu. Inače, Sedmaka je s projektom tog križnog puta upoznao vlč. Ivica Klanac, župnik Bakarca u Riječkoj nadbiskupiji, čiji je otac iz Posedarja.
 
Iako je među svojim projekcijama već imao prizor Isusa sa spuštenom rukom na križu, početak jedne propovijedi vlč. Klanca potaknuo je Sedmaka da Krista tako prikaže, tragom ovoga: ''Došao grešnik na ispovijed, a svećenik mu nije htio dati odrješenje grijeha. Kad je odlazio, Isus s križa spustio je ruku i rekao: 'Ja te odrješujem od tvojih grijeha, jer sam zbog tebe završio na križu.''
 
Uz župnika Mustapića, događaj su organizirali pojedinci iz posedarske udruge Čelinka, a sudjelovao je i Ivica Klanac, načelnik Općine Posedarje. Župljanka Gloria Zdrilić pročitala je pjesmu 'Krik nerođenih', a prigodne pjesme izvela je klapa Bibinje.

 

Fotogalerija
P1011687
P1011737
P1011713

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: