Vratiti dostojanstvo civilnim žrtvama rata

Civilne žrtve rata u Hrvatskoj, koje 21 godinu nakon rata nisu dobile nikakvu odštetu, imaju pravo na to i zaslužuju priznavanje svoje patnje u društvu, istaknuto je na konferenciji u utorak, 10. lipnja, koja je o toj temi održana u Zagrebu i na kojoj je predstavljena medijska kampanja "Žrtve su predugo čekale".

civilne-zrtve22.jpg
Objavljeno:
 
10.07.2012 00:00

Civilne žrtve rata u Hrvatskoj, koje 21 godinu nakon rata nisu dobile nikakvu odštetu, imaju pravo na to i zaslužuju priznavanje svoje patnje u društvu, istaknuto je na konferenciji u utorak, 10. lipnja, koja je o toj temi održana u Zagrebu i na kojoj je predstavljena medijska kampanja "Žrtve su predugo čekale".

Organizator skupa, Documenta - Centar za suočavanje s prošlošću, ističe kako okosnicu njihove medijske kampanje čine individualne priče civilnih stradalnika. Poruka koju kampanjom žele poslati u javnost i odgovornim institucijama jest da obitelji ubijenih i nestalih civila, roditelji u ratu poginule djece, žrtve mina, ljudi koji su bili u logorima te žrtve silovanja i seksualnog zlostavljanja u ratu očekuju sveobuhvatnu odštetu.

Veliki broj civilnih žrtava izgubio je parnicu za naknadu štete protiv Republike Hrvatske te su dužni plaćati visoke troškove sudskog postupka i ovom kampanjom želimo potaknuti zakonodavce na neophodne zakonske izmjene, navodi Documenta.

Skup je započeo emitiranjem tv spotova u kojima civilne žrtve rata govore o stradavanju tijekom Domovinskog rata i ističu da nisu dobile nikakvu pravnu zadovoljštinu ni odštetu.

Eugen Jakovčić, medijski koordinator Documente naglasio je da je taj skup pokušaj da budu solidarni s žrtvama rata i kršenja ljudskih prava te da medijska kampanja koja govori o civilnim žrtvama rata nije usmjerena toliko prema javnosti koliko prema institucijama.

Porazni su podaci ostvarivanju prava civilnih žrtava rata do kojih je došla Documenta, rekao je i dodao da su pokrenuli internetski portal www.civilnezrtve.hr na kojemu se civilne žrtve rata mogu informirati o svojim pravima.

Predsjednica udruge civilnih stradalnika Domovinskog rata Dubrovačko-neretvanske županije Marija Lukšić je istaknula da su civilni stradalnici obespravljeni, da država za civilne žrtve nema novaca. Njoj je tijekom opsade Dubrovnika u Domovinskom ratu poginuo sin i maloljetna kćerka.

Lukšić je bila posebno kritična zbog nedolaska pozvanih visokih državnih dužnosnika rekavši da je to rastužuje.

Naime, svoj nedolazak su ranije preuzetim obvezama ispričali predsjednik Republike Ivo Josipović, ministar hrvatskih branitelja Predrag Matić i ministar pravosuđa Orsat Miljenić.

Skup "Civilne žrtve rata u Hrvatskoj - pravo na pravni lijek i reparaciju za žrtve teških kršenja ljudskih prava i povreda međunarodnog humanitarnog prava" u hotelu Arcotel u Zagrebu nastavljen je stručnim raspravama o pravima civilnih žrtava rata kao i njihovim pravima na pravorijek i reparaciju zbog teškog kršenja ljudskih prava i povreda međunarodnog humanitarnog prava.

Izvor: Laudato/HINA

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: