Japanski biskupi o nenasilju i trajnom miru

˝Putem nenasilja, ljubav pobjeđuje nasilje˝, stoji u poruci Japanske biskupske konferencije odaslanoj povodom inicijative˝„Deset dana za mir˝, koju jednom godišnje organiziraju japanski biskupi u znak sjećanja na žrtve Hirošime i Nagasakija.

rainbow-bridge-2086645_1920.jpg
Autor
IKA/Laudato/N.B.
Fotograf
pixabay.com
Objavljeno:
 
08.08.2017 12:17

Inicijativa će se održati od 6. do 15. kolovoza.

U dokumentu koji su objavili biskupi, a koje potpisuje predsjednik biskupske konferencije, mons. Joseph Mitsuaki Takami, podsjeća se na ˝podršku Crkve pravu na miran život, koje je zajamčeno japanskim Ustavom prihvaćenim prije 70 godina˝.

- Mir se ne može graditi vojnom moći. Stoga pozivam japansku vladu i sve ljude dobre volje da povedu iskren i trajan dijalog s ciljem uspostavljanja mira u Aziji i čitavom svijetu te da na prijetnje susjeda ili terorizam ne odgovaraju vojnom silom - piše mons. Takami.

Crkva u Japanu također namjerava obilježiti 500-tu obljetnicu Reformacije slavljem koje će se održati u katedrali Urakami u Nagasakiju. Tom će se prigodom održati forum za dijalog koji zajedno organiziraju katolički biskupi i evangelička luteranska crkva u Japanu.

- Nagasaki je iskusio progon kršćanstva i atomsku tragediju u 20. stoljeću. Zar ne bi bilo divno da ugošćavanjem molitvenog susreta i dijaloga između kršćana, svijetu sada ponudi primjer mirotvorstva - objašnjava mons. Takami.

Japanski biskupi sa zabrinutošću gledaju na zakon koji je nedavno potvrdio parlament u Tokiju, a koji kažnjava tajno udruživanje za planiranje terorističkih napada i drugih krivičnih djela. Novi propis daje policiji mogućnost da zatvori i nadzire svakoga na koga posumnja da priprema zločin.

- Takav zakon potencijalno je opasan jer nas može dovesti u strogo nadzirano društvo koje ograničava prava građana. U prošlosti, kad je Država silom priječila slobodu govori, ideje i vjerovanja, Japan je završio u ratu. Naša je zadaća da djeci i unucima ostavimo društvo u kojemu će se poštivati temeljna ljudska prava, uključujući slobodu vjeroispovijesti i dostojanstvo ljudske osobe, a ne voditi u rat - tvrde japanski biskupi.

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Crkva u svijetu

Još iz rubrike: