Povijesni pohod pape Franje anglikanskoj zajednici

Tijekom jučerašnjeg povijesnog pohoda anglikanskoj crkvi Svih svetih u Rimu papa Franjo je blagoslovio novu ikonu Krista Spasitelja te je obavljeno 'bratimljenje' između te župe i katoličke župe Svih svetih u Rimu.

papa-franjo-posjet-anglikanskoj-zajednici.jpg
Autor
radiovaticana.va/T.S.
Fotograf
youtube.com/screenshot
Objavljeno:
 
01.03.2017 06:35

Tim povodom Papa je u razgovoru s nazočnim vjernicima govorio o odnosu katolikâ i anglikanaca.

- Odnos između katolika i anglikanaca danas je dobar, volimo se kao braća! – kazao je Papa.- Istina je da je u povijesti posvuda bilo ružnih stvari, ali 'otkinuti komad' iz povijesti i nositi ga kao da je 'slika' naših odnosa, nije ispravno. Povijesni se događaj ima tumačiti u hermeneutici tog trenutka, a ne s nekom drugom hermeneutikom. Ali, istina je da u povijesti ima ružnih stvari. Danas je bolje, ali ne činimo jednake stvari… Ipak, hodimo zajedno, zajedno idemo naprijed– dodao je papa Franjo.

Jedna od otvorenih tema bila je da je papa Benedikt XVI. upozoravao na rizik od davanja prednosti na području društvenoga djelovanja, dok papa Franjo daje prednost zajedničkom 'hodu i radu', kako bi se postigao cilj jedinstva kršćana,

Papa je istaknuo da su obje stvari važne.

- Ne možemo nepomični voditi ekumenski dijalog. Valja ga voditi u hodu jer ekumenski je dijalog hod, a teološke se stvari raspravljaju u hodu, ali u međuvremenu si pomažemo, jedni drugima u našim potrebama, u našem životu, pomažemo si i duhovno. Teološki dijalog valja tražiti kako bismo pronašli i korijene, o sakramentima, o mnogim stvarima u kojima se još uvijek ne slažemo. A to se ne može napraviti u radionici; to se ima činiti hodajući, putem - naglasio je Papa.

Na pitanje kako poboljšati odnose u svjetlu svega dobroga što čine Crkve u južnom dijelu svijeta Papa je kazao:

Mlade Crkve imaju drugačiju životnu snagu, jer su mlade. Primjerice sa suradnicima razmatram mogućnost putovanja u Južni Sudan jer su k meni došla zajedno tri biskupa - anglikanski, prezbiterijanski i katolički i zamolila me da dođem u Južni Sudan, barem na jedan dan, ali s kenterburijskim nadbiskupom Justinom Welbyjem. Ta je ideja došla od njih, iz mlade Crkve. Razmišljamo je li to moguće, iako je tamo stanje preružno. Ali, moramo to učiniti jer oni, sva trojica zajedno, žele mir i rade zajedno za mir.

Ostaje, dakle, živa nakana Zajedničke izjave koju su u listopadu prošle godine potpisali papa Franjo i primas Anglikanske zajednice Justin Welby, odnosno volja da se ide dalje od prepreka, prema punom jedinstvu. To pretpostavlja ekumenski hod koji ne bi bio samo teološki, već i u konkretnom djelovanju povezanom sa zajedničkim temama kao što je skrb za sve stvoreno, ljubav i mir.

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Vatikan

Još iz rubrike: